Wydrukuj tę stronę

Mój ojciec był artystą | spotkanie poświęcone oliwskiemu artyście Zdzisławowi Kałędkiewiczowi

Maj 26, 2021
We wtorek 1.06 / g.18:00 zapraszamy na spotkanie z twórczością wszechstronnego artysty Zdzisława Kałędkiewicza – Samotnika z Oliwy. W prelekcji Danuty Siemińskiej zostanie przedstawiona barwna postać malarza i rysownika, pedagoga, literata, poety i aforysty. Gościem spotkania będzie syn artysty Wojciech Kałędkiewicz.
Zdzisław Kałędkiewicz urodził się w 1913 w Częstochowie. Pod koniec lat 30. rozpoczął studia w ASP w Krakowie. Studia kontynuował na Politechnice we Lwowie u Władysława Lama. Dyplom uzyskał w gdańskiej PWSSP w 1955. Był współtwórcą środowiska artystycznego Wybrzeża po 1945 roku, bohaterem pierwszej powojennej ekspozycji malarstwa na Pomorzu. Od 1945 pracował w Katedrze Rysunku i Malarstwa Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, następnie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. W latach 1957-1962 był wykładowcą PWSSP w Gdańsku.
 
Prelegentka: Danuta Siemińska.

Ukończyła Wydział Filologiczny Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zawodowo była związana z Politechniką Gdańską. Współtworzyła i redagowała wydawnictwo "Z historii Politechniki Gdańskiej". Współpracowała przy wydaniu monografii jubileuszowej "Pionierzy Politechniki Gdańskiej". Jest autorką felietonów biograficznych i wywiadów, prezentujących sylwetki zasłużonych postaci uczelni - publikowanych w "Piśmie PG". Obecnie prowadzi autorskie spotkania w cyklu „Autorytety i osobowości” w Oliwskim Ratuszu Kultury. Cykl ma przypomnieć i upamiętnić oliwian i oliwianki, postaci, które pozostawiły po sobie wyraźny i trwały ślad.
 
Udział w spotkaniu na żywo, w Oliwskim Ratuszu Kultury, możliwy jest tylko po wcześniejszej rezerwacji miejsca.
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spotkanie będzie również transmitowane na żywo na profilu facebookowym Oliwskiego Ratusza
https://www.facebook.com/ratuszkultury
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 czerwiec 2021 23:18