Ruszają analizy wariantów budowy trasy "Nowa Abrahama"

Gru 09, 2022

Za dwa lata ma być wiadome, który wybrać wariant trasy mającej połączyć Brętowo z Zaspą. Podpisano umowę z firmą, która przygotuje Studium Techniczno- Ekonomiczno- Środowiskowego tzw. „Nowej Abrahama”.

Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe to opracowanie projektowe, które w zależności od potrzeb może służyć: wstępnemu określeniu zakresu rzeczowego i finansowego przedsięwzięcia oraz ustaleniu jego efektywności ekonomicznej,

Prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym (STEŚ) korytarza transportowego Nowej Abrahama i ul. Kołobrzeskiej potrwają 2 lata. W wyniku przetargu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wybrała wykonawcę dokumentu. Opracuje go firma firma Schüßler-Plan Inżynierzy Sp. z o.o z Warszawy.

„Nowa Abrahama” to trasa z linią tramwajową, która w przyszłości ma połączyć Zaspę z Brętowem, biegnąc przez VII Dwór, Strzyżę, Oliwę i Przymorze w kierunku Zaspy. Droga połączy okolice pętli Zaspa z ul. Słowackiego. Trasa tramwajowa ma zakończyć swój bieg przy stacji PKM Brętowo.

Nowa Abrahama jest inwestycją, o którą często pytają mnie mieszkańcy. Pierwszym krokiem, aby w przyszłości zrealizować ten pomysł jest opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Dokumentacja wskaże m.in. możliwe warianty drogi i trasy tramwajowej, koszty poszczególnych wariantów czy prognozy ruchu – mówiła w lipcu tego roku  Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Firma Schüßler-Plan Inżynierzy ma za zadanie m.in. wykonanie analizy ruchu, wstępne ustalenie wariantów przekroju i układu drogi i jej powiązań z siecią dróg publicznych, określenie korytarzy przebiegu trasy tramwajowej wraz z węzłami drogowymi, określenie klasy i parametrów drogi oraz uwarunkowań środowiskowych.

Zwycięskie biuro projektowe ma przedstawić również tzw. analizę korytarzową, która będzie stanowić główny dokument projektowy, kompleksowo przedstawiający  nowe,  drogowe  zamierzenie  inwestycyjne z  uwzględnieniem  regionalnych i  lokalnych  uwarunkowań geograficznych,  przyrodniczych i społecznych. Dokument wskaże także możliwości etapowania inwestycji.

Pojawiają sie głosy, że trasa nie jest potrzebna - zwłaszcza jeśli chodzi o ruch samochodowy.

zalacznik 1a analizowany uklad uliczno drogowy Duży 

Ulica tzw. Nowa Abrahama będzie analizowana z podziałem na następujące odcinki:

 • Odcinek  1 - Nowa Abrahama (odcinek Żołnierzy Wyklętych – Wita Stwosza)
 • Odcinek 2 - Nowa Abrahama (odcinek Wita Stwosza - Grunwaldzka)
 • Odcinek 3 (a ) - Nowa Abrahama poza śladem ul. Hynka (odcinek Grunwaldzka – Rzeczypospolitej)
 • Odcinek 3 (b) - Nowa Abrahama w śladzie ul. Hynka (odcinek Grunwaldzka – Rzeczypospolitej)

zalacznik 1b analizowane odcinki tramwajowe Duży

Trasa tramwajowa Nowa Abrahama będzie poddana analizie z podziałem na następujące odcinki:

 • Odcinek 1 - Nowa Abrahama (odcinek Brętowo – Wita Stwosza)
 • Odcinek 2 - Nowa Abrahama (odcinek Wita Stwosza- Grunwaldzka)
 • Odcinek 3 - Nowa Abrahama w śladzie ul. Hynka (odcinek Grunwaldzka – Rzeczypospolitej)
 • Odcinek 4 - Wita Stwosza
 • Odcinek 5 - Bażyńskiego
 • Odcinek 6 -  Kołobrzeska
 • Odcinek 7 - Grunwaldzka (odcinek Abrahama Kołobrzeska
 • Odcinek 8 - Grunwaldzka (odcinek Wojska Polskiego – Abrahama)

zalacznik 1c przebieg trasy tramwajowej warianty Duży

Prace nad studium dla Nowej Abrahama potrwają 2 lata od daty podpisania umowy. 

 

Ostatnio zmieniany sobota, 10 grudzień 2022 10:15

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 584 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1153 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 132 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1223 Rozrywka

 1. Najnowsze
 2. Oceniane
 3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28