Dwa pasy na ul. Opata Rybińskiego w kierunku Sopotu zostają na stałe

Wrz 06, 2022

Zmiany te wprowadzono w maju aby rozładować olbrzymie korki na Opata Rybińskiego z powodu zamknięcia ul. Opackiej. Dobry pomysł się sprawdził i zostaje na stałe.

Przypomnijmy,  pod koniec maja, w związku z remontem nawierzchni fragmentu ul. Opackiej, zostały wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Opata Jacka Rybińskiego. Miało to rozładować drogowy paraliż dzielnicy i gigantyczne korki blokujące nawet całą ul. Spacerową.

Nowa organizacja ruchu umożliwiła kierowcom, jadącym ul. Opata Jacka Rybińskiego na skręt w lewo w al. Grunwaldzką w kierunku Sopotu z dwóch pasów. - Potrzebne do tego było wykonanie niewielkiej przebudowy zmieniającej geometrię skrzyżowania, oznakowanie poziome i pionowe, a przede wszystkim modyfikacja algorytmów sterujących sygnalizacją świetlną jedno skrzyżowanie dalej - na al. Grunwaldzkiej z ul. Pomorską – przypomina Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Dwa pasy do skrętu z Opata Rybińskiego w stronę Sopotu, to koncepcja zaproponowana GZDiZ wiele lat temu przez Radę Oliwy. Jej pomysłodawcą była Ewa Stelmasiewicz-Wegnerowska. Dopiero ekstremalna sytuacja związana z remontem ul. Opackiej oraz oburzenie kierowców doprowadziła do błyskawicznego wdrożenia ciekawej koncepcji organizacji ruchu.

50 km/h dla płynności ruchu

- Na podstawie analizy danych z systemu Tristar można stwierdzić, że korekta sygnalizacji wpłynęła pozytywnie na płynność ruchu całego potoku pojazdów. Przełożyło się to na mniejsze kolejki aut oczekujących na zielone światło – mówi Magdalena Kiljan z GZDiZ. - Na zmianach najbardziej skorzystają kierowcy jadący zgodnie z przepisami, ponieważ algorytmy sterowania sygnalizacją dostosowane są do prędkości pojazdów nie większej niż 50 km/h.

Na wprowadzonych w maju zmianach mieli nie stracić ani piesi, ani rowerzyści. Dla tych drugich, przecinających al. Grunwaldzką, dodatkowo wydłużono czas zielonego światła na skrzyżowaniu z ul. Pomorską. Powinno to pozwolić na pokonanie całego skrzyżowania jednoetapowo.

Pw

Ostatnio zmieniany wtorek, 06 wrzesień 2022 20:05

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 639 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1417 Historia

Ostatnio dodane

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa W…

Spotkanie przy wspólnym stole i międzywyznaniowa modlitwa, polsko-ukraiński spektakl muzyczny, świąteczny kiermasz, warsztaty dla dzieci i oczywiście piaskowa szopka – coroczna Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska odbędzie się w sobotę, 17 grudnia...

30-11-2022 164 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 845 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Grudzień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31