Droga rowerowa przy ul. Pomorskiej - widok w stronę Oliwy Droga rowerowa przy ul. Pomorskiej - widok w stronę Oliwy fot. Tomasz Strug

Droga rowerowa przy ul. Pomorskiej będzie asfaltowa

Lip 20, 2022

Najstarsza zbudowana od podstaw droga rowerowa w Gdańsku zyska nową nawierzchnię. Przez cztery sierpniowe tygodnie ma trwać remont trasy przebiegającej wzdłuż ul. Pomorskiej na odcinku od ul. Subisława do ul. Orłowskiej.

Prace drogowe miały się pierwotnie rozpocząć 21 lipca, ale przełożono je na 1 sierpnia. Całość remontu drogi rowerowej na ul. Pomorskiej obejmuje odcinek od ul. Subisława do ul. Orłowskiej.

Dotychczasowa nawierzchnia z kostki betonowej zastąpiona zostanie asfaltem. Jak informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, w czasie robót, które potrwają planowo do 26 sierpnia, droga rowerowa będzie zamknięta dla ruchu.

Droga Rowerowa usytuowana między jezdniami ul. Pomorskiej to prawdopodobnie pierwsza wybudowana od podstaw gdańska droga rowerowa po 1989 roku. Pierwsze trasy rowerowe w Gdańsku powstały przez proste oddzielenie białą farba ruchu pieszych i rowerzystów na asfaltowych chodnikach ul. Chłopskiej, Rzeczpospolitej czy Jana Pawła II. Droga na ulicy Pomorskiej została wybudowana od podstaw z myślą o rowerzystach ok. połowy lat 90 XX wieku. Usytuowano ją na pasie zieleni rozdzielającym obie jezdnie ulicy. Nawierzchnię wykonano z betonowej kotki tzw. podwójnego T.

Po tych pierwszych doświadczeniach i na skutek wielu głosów rowerzystów, kolejne drogi rowerowe w Gdańsku wykonywano już z nawierzchni bitumicznej, jako znacznie wygodniejszej i pochłaniającej mniej energii osoby jadącej na rowerze. Rozpoczynający się w sierpniu remont, podniesie pierwszą gdańską drogę rowerową do dzisiejszego standardu.

Ts

Ostatnio zmieniany środa, 20 lipiec 2022 20:25

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 537 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1107 Historia

Ostatnio dodane

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Będziemy kuli serduszka, a w zamian za datki do puszki będzie można otrzymać wykute w ogniu serce - symbol orkiestry. 29 stycznia w godzinach 12.00-15.00.

27-01-2023 100 Rozrywka

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 58 Rozrywka