Ekologiczna inwestycja w Oliwie doceniona przez międzynarodowych ekspertów

Cze 01, 2022

Atrium Oliva jako trzecia inwestycja mieszkaniowa w Polce otrzymała międzynarodowy certyfikat BREEAM Interim na poziomie powyżej 60% z wynikiem bardzo dobrym. BREEAM to niezależny, uznawany na świecie system oceny jakości budynku oraz jego wpływu na komfort i życie mieszkańców, a także na środowisko naturalne. Budowana przy ulicy Bażyńskiego inwestycja ALLCONu zdobyła bardzo wysoką ocenę „very good”.

Punkty za Oliwę

Jednym z ważnych kryteriów oceny inwestycji jest jej lokalizacja. Atrium będzie położone w spokojnej części Oliwy, sprzyjającej zabudowie premium. Eksperci BREEAM pochwalili wybór tego miejsca i przyznali inwestycji punkty m.in. za świetną dostępność usług i transportu, zgodnie z zasadą 15 minutes walk oraz udogodnienia dla rowerzystów, także wewnątrz osiedla. Jak podkreśla inwestor, niewątpliwy wpływ na ocenę miał też wyjątkowy urok Oliwy, która łączy zabytkową zabudowę, wszechobecną zieleń i nowoczesną infrastrukturę.

atrium breeam 1200x675px 13

Człowiek w centrum uwagi

Komisja BREEAM dużo uwagi poświęca także dbałości o tzw. dobrostan mieszkańców. Atrium Oliva, zdaniem ekspertów, zdała egzamin z tego tematu. Doceniono koncepcję inwestycji, w której centrum znajduje się człowiek, jego potrzeby i relacje. Projektanci postawili na nieoczywiste rozwiązania, sprzyjające przyjemnemu spędzaniu wolnego czasu, budowaniu dobrych relacji i odpoczynkowi. Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz, architekci wyznaczyli serce osiedla, które będzie stanowić miejsce spotkań mieszkańców i centrum sąsiedzkiego życia. To obniżone terenowo, zielone patio z założeniem wodnym, kładką i teatralnymi schodami. Zostało ono zaprojektowane na wzór starożytnych domów atrialnych. Ciekawych rozwiązań nie brakuje także we wnętrzach budynków. Wśród udogodnień, inwestor zaproponował m.in. strefę relaksu z tężnią solankową, do tej pory stosowaną tylko w sanatoriach i hotelach SPA. Umożliwia ona odpoczynek w nadmorskim mikroklimacie.

atrium breeam 1200x675px 10

Innowacyjny i ekologiczny projekt w Gdańsku

Znaczący wpływ na bardzo dobrą ocenę inwestycji ALLCONu miało innowacyjne podejście inwestora i szukanie jak najlepszych rozwiązań. Kilkudziesięcioosobowy zespół dewelopera i architektów przez długi czas dopracowywał każdy szczegół projektu.

- To wyjątkowa sytuacja, ponieważ certyfikat został przyznany już na etapie projektu – przyznaje Piotr Tarkowski, członek zarządu ALLCON. – Cieszymy się, że wielomiesięczna praca całego zespołu została doceniona. To dla nas dodatkowa motywacja, by realizować najlepsze projekty w kraju. Czujemy się jeszcze bardziej odpowiedzialni za to, żeby dotrzymywać wszelkich wysokich norm, które narzuca BREEAM. Po zakończeniu budowy czeka nas walidacja certyfikatu.

Jak przystało na najwyższej jakości, nowoczesną inwestycję, w Atrium nie brakuje rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych oraz technologicznych. Dla twórców inwestycji oraz ekspertów BREEAM jest to ważne nie tylko ze względu na środowisko, ale też zdrowie i wspomniany dobrostan mieszkańców.

atrium breeam 1200x675px 14 

- Wszystkim nam powinno zależeć na realizacji projektów, które sprzyjają ekologii i dobremu samopoczuciu mieszkańców. Dlatego mam nadzieję, że baza BREEAM w Polsce będzie się powiększać. Obecnie certyfikowanych inwestycji mieszkalnych jest niestety bardzo mało – twierdzi Piotr Tarkowski. – Wynika to z faktu, że normy są bardzo rygorystyczne dla budynków mieszkaniowych, wymagające zarówno dla inwestora, jak i projektantów oraz wykonawców. Dla klienta to jednak prawdziwa gwarancja wysokiej jakości. Nie zamierzamy zatrzymywać się na Atrium Oliva i ubiegamy się o kolejne certyfikaty, m.in. dla dużej inwestycji, którą zrealizujemy przy ul. Kieleckiej w Gdyni.

Dzięki zastosowaniu tzw. modelowania energetycznego, inwestor mógł uzyskać najbardziej możliwą energooszczędność budynku. W tym celu wprowadzono szereg rozwiązań, od paneli fotowoltaicznych i efektywnych systemów windowych. Eksperci międzynarodowej jednostki certyfikującej BRE docenili także wysokie nasłonecznienie mieszkań w Atrium, które sprzyja dobrej kondycji mieszkańców, oszczędnościom i ekologii. Na podstawie szczegółowej analizy projektu stwierdzono, że apartamenty w Atrium będą o ok. 30% bardziej energooszczędne niż zakładają standardowe wymagania. ALLCON otoczył opieką istniejący drzewostan i zredukował wycinkę do niezbędnego minimum. W wyposażeniu osiedla zostały uwzględnione narzędzia, które sprzyjają segregacji odpadów, jak zgniatarki do puszek i plastikowych butelek. W glebie zamontowano czujniki, które pozwalają na optymalne nawodnienie roślin, bez marnowania wody. Architekci zieleni w konsultacji z ekologami starannie zaprojektowali przestrzeń zieloną, odpowiednio dobierając gatunki do zastanego ekosystemu. Dzięki temu powstanie miejsce nie tylko estetyczne, ale też harmonijne z przyrodą i długowieczne.

atrium breeam 1200x675px 2

Certyfikowane premium

W przypadku Atrium Oliva słowo „premium” to nie tylko marketingowa obietnica, ale przede wszystkim potwierdzona certyfikatem najwyższa jakość. Inwestycja zostanie wykończona drogimi, szlachetnymi materiałami. Co ważne, są one objęte deklaracją środowiskową. Deweloper i architekci korzystali z analizy LCA (Life Cycle Analysis). Określa ona wpływ poszczególnych elementów na środowisko. Wśród materiałów znalazło się m.in. legalnie pozyskane drewno, które posiada certyfikat FSC. Wysoki standard potwierdzają także rozwiązania służące bezpieczeństwu. Apartamenty będą wyposażone w dodatkowy system alarmowy. Jeżeli w mieszkaniu pojawi się osoba niepowołana, sygnał dźwiękowy powiadomi sąsiadów, a także przekaże informację bezpośrednio do ochrony. Za pomocą aplikacji, mieszkańcy będą mogli też łączyć się ze swoim apartamentem z każdego punktu na świecie i umożliwić dostęp do niego rodzinie lub znajomym.

BREEAM – ważny dowód jakości

Certyfikacja BREEAM potwierdza zastosowanie najlepszych praktyk zrównoważonego
i jakościowego budownictwa. Metodologia oceny zakłada pogłębioną analizę wszystkich właściwości inwestycji. Przyznanie danemu budynkowi czy zespołowi budynków certyfikatu stanowi gwarancję, że zostały one zaprojektowane i wybudowane z zachowaniem najlepszych standardów i odznaczają się wysoką jakością wykonania oraz komfortem w użytkowaniu. Budynki są oceniane w aż 10 kategoriach: zarządzanie projektem inwestycji oraz procesem budowy; właściwości materiałów i wykończenia budynku; komfort użytkowania; poziom zużycia energii; lokalizacja, odległość komunikacji miejskiej, alternatywne metody transportu; sposób zarządzania gospodarką wodno-ściekową; zarządzanie odpadami; ekolog
i zagospodarowanie terenu wokół budynku; rozwiązania, które zastosowano w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń; innowacyjność inwestycji.

Na podstawie sumy ocen wylicza się procentowo, jak wiele kryteriów wymaganych przez jednostkę certyfikującą British Research Establishment zostało wdrożonych w inwestycji. Co ważne, każda z kategorii ma przypisaną wagę odzwierciedlającą rangę krajową, którą uwzględnia się przy ostatecznej ocenie. Certyfikat jest przyznawany od 1990 roku.

Publikacja sponsorowana

 

Ostatnio zmieniany środa, 01 czerwiec 2022 15:53

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 616 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1168 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 153 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1256 Rozrywka