Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Zakorkowana ul. Spacerowa Zakorkowana ul. Spacerowa fot. Tomasz Strug

Miasto reaguje na paraliż ulicy Spacerowej spowodowany remontem ul. Opackiej

Maj 27, 2022

Dwa pasy skrętu w stronę Sopotu z ul. Opata Rybińskiego oraz korekta działania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Pomorskiej – to pierwsze próby rozwiązania korków powstających w Oliwie z powodu remontu fragmentu ul. Opackiej. Dzięki interwencji Rady Oliwy, na Czyżewskiego komunikacja miejska będzie ponownie jeździć w dwie strony.

Tak jak przewidywaliśmy, rozpoczęta 25 maja wymiana nawierzchni jezdni ulicy Opackiej (na odcinku od ul. Spacerowej do ul. Cystersów) wywołała paraliż drogowy.

Nasi czytelnicy donoszą o gigantycznych korkach na ul. Spacerowej i półtoragodzinnych przejazdach z Osowy do Oliwy. Korki aż od Rynarzewa widoczne są na Spacerowej nawet po godzinie 20.

Powodem jest wprowadzenie na Opackiej jednego kierunku jazdy do ul. Spacerowej. Kierowcy, którzy dotychczas skręcali ze Spacerowej w lewo w kierunku Sopotu, musza teraz dojechać przez Stary Rynek Oliwski i ul. Opata Rybińskiego aż do al. Grunwaldzkiej.

Rada Oliwy wezwała dziś ponownie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni do odwrócenia kierunku ruchu na remontowanym odcinku Opackiej, co pozwoliłoby również przywrócić na Czyżewskiego linię 117 i N1 do Sopotu.

Dwa pasy do Sopotu

Póki co GZDiZ chce poprawić przepustowość skrzyżowania ul. Opata Jacka Rybińskiego i al. Grunwaldzkiej.

- Na dobry początek dwie korekty, które zwiększą przepustowość w kierunku Sopotu, informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.

  • Wprowadzimy korektę na skrzyżowaniu ul. Opata Jacka Rybińskiego i al. Grunwaldzkiej – korekta będzie polegała na zmianie geometrii, aby skręt w al. Grunwaldzką w kierunku Sopotu był możliwy z dwóch pasów ruchu. (podwójny lewoskręt)
  • Wprowadzamy korektę w programie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Pomorskiej

Na tym nie kończymy. Będziemy obserwować i analizować kolejne usprawnienia, które zminimalizują utrudnienia związane z remontem fragmentu ul. Opackiej - zapowiada rzeczniczka GZDiZ.  Zmiany mają zacząć obowiązywać od poniedziałku.

Co ciekawe, dwa pasy do skrętu z Opata Rybińskiego w stronę Sopotu, to koncepcja zaproponowana GZDiZ wiele lat temu przez Radę Oliwy. Teraz ma ona wreszcie szansę na realizację.

Tymczasowa linia autobusowa 917 dojedzie na Czyżewskiego

Dzięki interwencji Rady Oliwy i osobistemu zaangażowaniu się dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Sebastiana Zomkowskiego, udało się wygospodarować mniejszy autobus, który od strony ul. Opackiej (przy parku) będzie mógł dojechać do ul. Czyżewskiego i przewieźć pasażerów do al. Grunwaldzkiej, gdzie będą mogli się przesiąść do autobusu 117 w kierunku Sopotu.

Tymczasowa linia autobusowa 917 obsługiwana taborem typu mini. Pierwsze kursy w poniedziałek 30 maja. Autobusy jeździć będą w godz. 5:30 - 22:30, co około 30 minut na trasie: Oliwa Pętla Tramwajowa – ul. Obrońców Westerplatte – ul. Polanki – ul. Opata Jacka Rybińskiego – al. Grunwaldzka – ul. Opacka – ul. Czyżewskiego – al. Grunwaldzka – Oliwa Pętla Tramwajowa.

Na trasie przejazdu obowiązują wszystkie przystanki. Przystankiem początkowym będzie „Oliwa Pętla Tramwajowa”.

Przypomnijmy, w związku z obowiązującą tymczasową organizacją ruchu na ul. Opackiej, konieczne było wycofanie linii 117 z ul. Czyżewskiego w kierunku Sopotu. Niestety potencjalna trasa objazdowa przez ul. Opacką (odcinek al. Grunwaldzka – ul. Czyżewskiego) uniemożliwia bezpieczny przejazd autobusom standardowej wielkości. Udowodniły to przeprowadzone testy. Dlatego autobusy ww. linii zostały skierowane do Sopotu objazdem przez al. Grunwaldzką, z pominięciem ul. Czyżewskiego.

Ts

Ostatnio zmieniany piątek, 27 maj 2022 16:06

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2151 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5102 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 277 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 103 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31