Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
To wizualizacja parku. Teraz trzeba sprawdzić samemu, jak to wygląda naprawdędi To wizualizacja parku. Teraz trzeba sprawdzić samemu, jak to wygląda naprawdędi

Otwarcie nowego parku miejskiego w Oliwie

Maj 18, 2022

W sobotę, 21 maja na terenie pomiędzy ulicami Opacką i Cystersów otwarty zostanie nowy teren zielony, którego elementem jest odtworzona oś widokowa na Katedrą Oliwską. Z tej okazji odbędzie się piknik sąsiedzki.

Zakończyła się budowa nowego osiedla przy ul. Opackiej. Invest Komfort kończy również rewitalizację należącego do miasta terenu przy ulicy Opackiej o powierzchni ok. 5 000 m kw.

Już wkrótce będzie tu gotowy nowy, niewielki park miejski, w którym zasadzono ok. 12 tysięcy roślin, w tym kasztanowce, dęby i lipy. Inwestor podjął się również zadania odtworzenia fragmentu dawnego stawu i zabezpieczenia Potoku Oliwskiego przed wylewaniem.

Prace były oparte o plan zagospodarowania terenu, zakładający odtworzenie klimatu starych ogrodów oraz projekt architektoniczny Studia Krajobraz z Warszawy. Na podstawie analizy dokumentów, w tym starych rycin, architekci krajobrazu wyselekcjonowali rośliny, które będą tworzyć niezwykły klimat miejsca przez cały rok.

Przeglądając cysterskie dzieła sztuki, okazało się, że wiele roślin można dalej z powodzeniem uprawiać na tym terenie. Posadziliśmy blisko 50 gatunków, w tym: rośliny zimozielone, trawy ozdobne i byliny, kwitnące w różnych porach roku – mówi architekt Małgorzata Sobótka ze Studia Krajobraz. - Do najciekawszych należą: miodunka, rodgersja, krwiściąg, sadziec. Gatunki szlachetne: hortensja, irys czy róża nawiązują do religijnej symboliki zakonników. Wielką ozdobą będą też rośliny cebulowe w połaciach trawników. Łączna liczba nasadzeń w parku i na osiedlu przekracza 12 tysięcy sztuk. Florę wzbogacą także dorosłe kasztanowce, dęby i lipy.

Jedna z grafik autorstwa Małgorzaty Sobotki z etapu projektowania parku

Inwestor i architekci postanowili odtworzyć w parku dawny staw wodny. Obok niego dodatkowo powstał deszczowy staw roślinny.

Największym wyzwaniem rewitalizacji miejsca była niwelacja terenu oraz uregulowanie obiegu wody - komentuje Bolesław Rzepliński, Zastępca Dyrektora ds. Realizacji Inwestycji w Invest Komfort. - Na terenie parku wykonaliśmy kompleksową makro i mikro niwelację terenu, celem zarówno wykonania stawów jak i uatrakcyjnienia rzeźby terenu. Zastosowaliśmy też nowoczesne technologie, zaakceptowane przez Wody Polskie, żeby móc uregulować Potok Oliwski. Ma to zapobiec wylewaniu się Potoku poza koryto.

Nowy ogród zaprojektowano tak, aby prowadzić pieszego po wygodnym spadku terenu (od strony skrzyżowania ulicy Spacerowej i Opackiej), przy jednoczesnym zachowaniu widoku na panoramę Oliwy i Archikatedrą Oliwską. W alejkach ustawiono ławki, gdzie można odpocząć w cieniu drzew. Firma chwali się przykładaniem dużej wagi do detali. Świadczyć o tym mają m.in. krawężniki z naturalnego kamienia czy ścieżki wykonane z biologicznie czynnego podłoża. Wieczorem nowy park będzie oświetlony energooszczędnym oświetleniem LED.

Wraz z zakończeniem prac Invest Komfort przekaże zarządzanie parkiem Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni. 

Powstanie osiedla na tyłach Oliwskiego Młyna, Pizzerii Margherita i sąsiednich budynków dopuścił uchwalony w lutym 2017 roku plan zagospodarowania przestrzennego. Prace nad nim trwały ponad 5 lat. Wcześniej na tym terenie dopuszczona była wyłącznie zieleń i parking obsługujący ruch turystyczny wokół Katedry i Parku Oliwskiego.

Przed uchwaleniem planu Invest Komfort zobowiązał się, że przekaże miastu swoją część przeznaczoną w planie na zieleń parkową za symboliczną kwotę 1000 zł + VAT. Zobowiązanie obejmowało również kompleksowe zagospodarowanie tego terenu, także z częściami gminnymi i bez żadnej możliwości roszczeń o zwrot poniesionych nakładów na tę nieruchomość. Developer zobowiązał się również do współpracy przy realizacji miejskiego parkingu przy ul. Tatrzańskiej. Ta druga kwestia nie znalazła jeszcze swojego finału.

Piknik dla mieszkańców

Nowy park będzie gotowy już wkrótce, aktualnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Invest Komfort już teraz postanowił jednak zaprosić mieszkańców Oliwy i nie tylko na sąsiedzki piknik. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 w sobotę, 21 maja i potrwa ok. 5 godzin. Goście mogą spodziewać się różnorodnych gier, warsztatów i animacji na świeżym powietrzu. Dla poszukujących odpoczynku przygotowano miejsca do relaksu, poczęstunek i muzykę na żywo. Ciekawą atrakcją będą warsztaty z budowania żaglówek oraz regaty. Organizatorzy zaplanowali także naukę sterowania modelami łódek oraz malowania na wodzie. O godzinie 10:40 i 12:50 wystartują z kolei warsztaty garncarskie z Karoliną Zimnicką.

W sobotę Invest Komfort zaprosi gości także do nowopowstałej inwestycji Opacka. Na zwiedzanie obowiązują zapisy.

Pw/mat. inwestora

Ostatnio zmieniany środa, 18 maj 2022 22:11

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2150 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5102 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 276 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 103 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31