Detal architektoniczny w Oliwie - wykłady i warsztaty dla mieszkanców

Maj 10, 2022

13 maja rusza cykl wydarzeń edukacyjnych poświęconych architekturze oliwskich willi i kamienic z przełomu XIX/XX wieku. Podczas wykładów, warsztatów, spacerów uczestnicy poznają życiorysy architektoniczne wybranych obiektów, ze szczególnym uwzględnieniem ich detalu architektonicznego: zabytkowych okien, drzwi i wielu innych elementów elewacji.

Organizatorem projektu “Detal architektoniczny w Oliwie” jest Fundacja Polanki realizująca działania włączające społeczność lokalną w ochronę i opiekę nad zabytkami.

Zaangażowanie mieszkańców Oliwy w odkrywanie wartości otaczającego ich dziedzictwa jest głównym celem zbliżających się wydarzeń. Drewniane okna, rzeźbione drzwi, kute balustrady czy oryginalnie zachowana dachówka to elementy, które współodpowiadają za spójność stylistyczną elewacji budynków, tworząc tym samym słynny, oliwski genius loci. By historyczne detale mogły cieszyć oko jak najdłużej, należy je rozpoznać, docenić i odpowiednio o nie dbać. Konieczność remontów wiekowych budynków jest oczywista, natomiast warto namawiać mieszkańców by działania te odbywały się z poszanowaniem zabytkowych dekoracji i materiałów.

Cykl zainauguruje wykład poświęcony stylom oliwskiej architektury mieszkaniowej z przełomu wieków (piątek 13.05. godz. 18:00, siedziba Rady Dzielnicy Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 10). Prelekcja będzie rodzajem merytorycznego wprowadzenia do “wyjścia w teren” czyli trzech spacerów szlakiem detalu architektonicznego prowadzonych przez historyków sztuki i architektury (I spacer, sobota 14.05., godz. 12:00).

W czerwcu Oliwianie będą mieli okazję poznać tajniki konserwacji zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej podczas warsztatów prowadzonych przez konserwatorkę Annę Nowakowską. Oferta wydarzeń obejmuje również warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym, uwrażliwiające najmłodszych na zabytki i przestrzeń wspólną. Przedsięwzięcie zwieńczy wykład podsumowujący planowany na II połowę czerwca.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapisy obowiązują w przypadku warsztatów dla dzieci i dorosłych. Szczegółowe informacje dotyczące kolejnych wydarzeń publikowane są na profilu Facebook Fundacji Polanki: https://www.facebook.com/FundacjaPolanki  

Realizacja projektu “Detal architektoniczny w Oliwie” możliwa jest dzięki dofinansowaniu z środków Budżetu Dzielnicy Oliwa.

             

Ostatnio zmieniany wtorek, 10 maj 2022 15:14

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 608 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1163 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 141 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1238 Rozrywka