Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Oliwa jest magnesem przyciągającym turystów

Kwi 20, 2022

Aż dwie z pięciu gdańskich atrakcji najbardziej przyciągających turystów znajdują się w Oliwie. Prawie co czwarty turysta przybywający do Gdańska podziwia Park i Katedrę Oliwską. Co piąty zwiedza oliwskie ZOO. Podsumowano ruch turystyczny w Gdańsku w 2021 roku. 

Turystyka w ubiegłym roku odbijała się od dna spowodowanego pandemią. O ponad 50 procent wzrosła liczba gości odwiedzających Gdańsk w ubiegłym roku w porównaniu z rokiem 2020. Zdecydowaną większość z nich stanowili goście krajowi, którzy najczęściej docierali do naszego miasta samochodem. Niemal 9 punktów w 10 punktowej skali – tak przyjezdni oceniają swój pobyt w stolicy Pomorza.

W roku 2021 Gdańsk odwiedziło łącznie 3 036 995 gości. Jest to wzrost aż o 53 pp. w stosunku do roku 2020, kiedy odwiedziło nas niespełna 2 mln osób.

Goście krajowi stanowili blisko 86 % ruchu turystycznego. Odwiedzali Gdańsk przyjeżdżając głównie z naszego województwa a także z Kujawsko-Pomorskiego (15%) i z Mazowsza (10%).

Z kolei turyści zagraniczni to przede wszystkim Niemcy – 41% oraz Skandynawowie – 14%. Cieszy z pewnością pojawienie się większej liczby gości z Czech i Hiszpanii (po ok. 5%).

- Okres letni 2021 pokazał nam zmianę tendencji międzynarodowego ruchu przyjazdowego. Gdańsk, dzięki rozwijającej się siatce połączeń linii lotniczych staje się coraz bardziej dostępny dla gości, których wcześniej aż w takiej ilości nie odnotowywaliśmy. Głównie mówię tutaj o gościach z Holandii czy z Francji – wyjaśnia Łukasz Wysocki, prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli chodzi o sposób podróżowania, to najczęściej wybierano samochód (68%), pociąg (blisko 18%) oraz samolot (8%). Ci, którzy nocowali, decydowali się na hotel (29%), wynajęte mieszkanie (15%) oraz pobyt u znajomych/rodziny (15%).

Jakie miejsca cieszyły się największą popularnością? Były to: Westerplatte – 30%, molo w Brzeźnie (24%) a także park i katedra w Oliwie (blisko 23%). Z kolei jeśli chodzi o spędzanie czasu to królowały spacery (52%), zwiedzanie (również 52%) oraz zakupy (27%).

- Są to głównie pobyty rodzinne od trzech do pięciu dni. To jest też zmiana, którą widzimy zarówno w okresie letnim, jak i na przestrzeni całego roku. Pobyty w formule city break, często weekendowe, mieszające pobyt na świeżym powietrzu i spędzanie czasu podczas typowej rekreacji z eksplorowaniem oferty kulturowej i historycznej Gdańska – tłumaczy Łukasz Wysocki.

ruch turystyczny2021 1

Od kilku lat Gdańska Organizacja Turystyczna współpracuje z Pomorskim Instytutem Naukowym im. Prof. Brunona Synaka przy prowadzeniu badań ruchu turystycznego w Gdańsku. Prezentowane dane powstają w oparciu o specjalną metodologię, która gwarantuje uzyskanie miarodajnych wyników.

Pp

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2776 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5727 Historia

Ostatnio dodane

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oliwa na fotografiach przedwojennych i współczesnych

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oli…

Wszystkich zainteresowanych Oliwą zapraszamy 27.09 (wtorek) o godzinie 18:00 do Biblioteki Oliwskiej na projekcję montaży fotograficzno-muzycznych, których tematem będzie Stara Oliwa. Spotkanie poprowadzi Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk”.

26-09-2022 605 Rozrywka

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 189 Rozrywka