Rotunda i oranżeria w Parku Oliwskim Rotunda i oranżeria w Parku Oliwskim fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Palmiarnia otwarta!

Mar 21, 2022

Z ponad czteroletnim opóźnieniem, w sobotę otwarto dla publiczności nową palmiarnię oraz wyremontowaną i przebudowaną oranżerię w Parku Oliwskim.

Na kompleks palmiarni składa się kilka budynków: rotunda (koszt przebudowy 11,5 mln zł), oranżeria (8,5 mln zł), budynek gospodarczy (3,5 mln zł). Koszt nasadzeń nowej zieleni to około 800 tys. zł. Do wyremontowania została jeszcze szklarnia.

- Gdańszczanie, mieszkańcy Oliwy i spacerowicze zyskali właśnie kolejny, nowoczesny obiekt w mieście - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - To był długi proces, w którego trakcie wiele razy odwiedzałam budowę. Projekt był trudny i skomplikowany, ale dzięki niemu powstała oranżeria i rotunda, które zastąpiły wysłużone, rozpadające się obiekty starej palmiarni. Dziś możemy znowu wejść do środka, gdzie jest sporo nowinek, których nie było wcześniej. Są to np. specjalne urządzenia podtrzymujące wilgotność i odpowiednią temperaturę, niezbędne do prawidłowego utrzymania roślin.

Jeszcze nie wszystko jest jednak gotowe. - Przed nami wciąż prace związane z dokończeniem alpinarium i częścią botaniczną. Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na wyremontowanie szklarni - mówił Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji.

Oranżeria P3190284

Podziemna część oranżerii, gdzie powstanie sala konferencyjna oraz kawiarnia  fot. Tomasz Strug

Nowy kompleks palmiarni będzie miejscem nie tylko służącym ekspozycji egzotycznych roślin. Budynek oranżerii będzie pelnił również inne funkcje.

- Zależy nam na tym, by kompleks palmiarni stał się miejscem, w którym odwiedzający Park Oliwski będą mogli spędzić czas nie tylko na podziwianiu natury - podkreśla Michał Szymański, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej. - Chcemy, by było to także miejsce spotkań dla mieszkańców. Dlatego w budynku oranżerii powstała przestrzeń, w której w niedalekiej przyszłości znajdzie się lokal gastronomiczny. Będziemy dążyć do tego, by został on otwarty jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

W dniu otwarcia oraz następnego dnia palmiarnia cieszyła się dużą popularnością wśród gości Parku Oliwskiego. Do nowego wejścia przez oranżerię ustawiały się kolejki. Na szczególna uwagę zasługuje renowacja właśnie budynku zabytkowej oranżerii, gdzie ogromne wrażenie robi sklepione podziemie oraz odkryte w czasie remontu nieznane podziemne pomieszczenie.

W przyszłości bilety do palmiarni

Docelowo wejście do Palmiarni będzie biletowane, ale z kartą mieszkańca Gdańska ma być raz w roku bezpłatne. Rotunda i oranżeria będą czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Poniedziałki będą dniami gospodarczymi, podczas których będzie ona niedostępna dla odwiedzających. 

Śledztwo w sprawie uschnięcia palmy

Podczas otwarcia nie wspominano o uschniętej palmie, dla której przede wszystkim zbudowano nową palmiarnię. 180 – letniego daktylowca wycięto 2 grudnia 2021 roku. Pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób, których działania bądź zaniechania doprowadziły do unicestwienia 180 – letniej palmy z Parku Oliwskiego domaga się Zarząd Dzielnicy Oliwa. Pod koniec października ubiegłego roku do Prokuratury Rejonowej Gdańsk – Oliwa trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie. Zawiadomienie dotyczące oliwskiej palmy złożył w prokuraturze również Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Prokuratura Rejonowa Rejonowej Gdańsk – Oliwa zdecydowała o połączeniu obu zawiadomień do wspólnego prowadzenia postępowania.

Przypomnijmy, budowa nowej palmiarni rozpoczęła się w wakacje 2017 roku i miała się zakończyć jesienią tego samego roku. Ostatecznie budowa przeciągnęła się do końca 2021 roku.

Pw

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 marzec 2022 22:38

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1356 Historia

Opowieści lasku oliwskiego - Azjaci w O…

Można byłoby sobie pomyśleć, że Oliwa to mała mieścina, o ktȯrej w kraju mało kto wie. A w zachodniej Europie? Chyba tylko dawni gdańszczanie - tzw. "Danzigerzy". A Azjaci? A taaaak...

10-11-2022 1108 Historia

Ostatnio dodane

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa W…

Spotkanie przy wspólnym stole i międzywyznaniowa modlitwa, polsko-ukraiński spektakl muzyczny, świąteczny kiermasz, warsztaty dla dzieci i oczywiście piaskowa szopka – coroczna Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska odbędzie się w sobotę, 17 grudnia...

30-11-2022 22 Rozrywka

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę w Domu Zarazy

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę…

W Oliwską Niedzielę 27 XI, w przeddzień rocznicy Bitwy pod Oliwą opowie o niej historyk Marcin Purkiewicz.

25-11-2022 284 Rozrywka