Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Tablice umieszczone przed wjazdem na teren posesji przy ul. Polanki 125 Tablice umieszczone przed wjazdem na teren posesji przy ul. Polanki 125 fot. Tomasz Strug

Dwór I przy Polankach - nieupoważnionym wstęp wzbroniony!

Lut 21, 2022

Osoby postronne nie mogą wchodzić na teren Dworu I przy ul. Polanki 125 w Oliwie. To decyzja wspólnoty mieszkaniowej, która powstała w 2021 roku w wyniku częściowej prywatyzacji mieszkań we Dworze i otaczających go budynkach. Prawidłowość zapisów sprzedaży chce zweryfikować Rada Oliwy.

Są już pierwsze konsekwencje dla oliwian sprzedaży większości mieszkań w kompleksie budynków Dworu I przy ul. Polanki 125 w Oliwie. Nie można przez teren Dworu I przejść do lasu i Doliny Elfów. Od strony ul. Polanki oraz od strony lasu zainstalowano tablice o treści „TEREN PRYWATNY WM Polanki 125 w Gdańsku – NIEUPOWAŻNIONYM WSTĘP WZBRONIONY!”.

O sprawie pierwszy poinformował nas Pan Dawid. - Oczywiście z mojego punktu widzenia, to nie jest żaden problem, ponieważ zawsze mogę wybrać inną drogę do domu, ale myślę, że dużo ludzi będzie dalej tamtędy się przemieszczać (co może rodzić pewne konflikty pomiędzy tymi ludźmi i właścicielem) i dodatkowo zastanawiam się jak wygląda kwestia zabytku – napisał nasz czytelnik.

Z pytaniami dotyczącymi Dworu I ponownie zwróciliśmy się do Lasów Państowych gospodarujących terenem od 1945 roku.

- Po zakupie 21 z 32 lokali w nieruchomości powstała wspólnota mieszkaniowa i Nadleśnictwo Gdańsk nie jest już zarządcą nieruchomości – informuje nas Łukasz Plonus , rzecznik prasowy NG. - Nadleśnictwo posiada około 30% udziałów w nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa powołała nowego zarządcę nieruchomości.

Potwierdzenie tego mamy od nowego zarządcy. -  ABC Nieruchomości jako zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Polanki 125 w Gdańsku informuje, iż teren działki nr 144 został wykupiony i w listopadzie 2021 powstała z mocy prawa Wspólnota Mieszkaniowa – informuje Magdalena Szulc- Głąbała z ABC Nieruchomości. - Nadleśnictwo Gdańsk nie jest już zarządcą terenu. Obecnie jest to teren prywatny.

Pan Dawid zasypał nas pytaniami  związanymi z nowymi tablicami:

  • Jakie mogą być konsekwencje karne za złamanie tego zakazu? - Teoretycznie można zakładać przestępstwo naruszenia miru domowego, które zostało uregulowane w art. 193 Kodeksu karnego.  Polega ono na wdarciu się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza. Prawnicy mają jednak wątpliwości, czy teren ten spełnia warunki pełnego ogrodzenia itp.
  • Czy ma jakąś tu rolę ogólny dostęp do zabytku? - art. 5 pkt 5 ustawy o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami mówi: „Opieka nad zabytkiem sprawowana przez jego właściciela lub posiadacza polega, w szczególności, na zapewnieniu warunków: (…) popularyzowania i upowszechniania wiedzy o zabytku oraz jego znaczeniu dla historii i kultury”. W praktyce znamy jednak wiele zabytków (zwłaszcza prywatnych), do których dostępu nie ma np. Dwór V przy ul. Polanki. Ustawowo zapewniony dostęp do zabytków  ma tylko wojewódzki konserwator zabytków w celu przeprowadzenia badań.
  • Czy "właściciel" posiada cały ten obszar? – no właśnie nie. Prywatni właściciele mają ok 70 % lokali wykupionych od Nadleśnictwa Gdańsk. Pozostałe 30 % należy do Nadleśnictwa, które jest częścią Skarbu Państwa.  Ja twierdzi stary oraz nowy zarządca terenu, przekłada się to również na udział procentowy w gruncie całej działki obejmującej wszystkie zabudowania i dawne założenie ogrodowe.

Interwencja Rady Oliwy

Jednak właśnie tę kwestię chce zbadać w Nadleśnictwie Zarząd Dzielnicy Oliwa, którego wiceprzewodniczącą jest mecenas Jolanta Urbaniak - Szwankowska.  Nurtujące jest pytanie, dlaczego sprzedano te lokale mieszkaniowe w tak wyjątkowej lokalizacji i czy nie powinien nastąpić podział nieruchomości terenu, na co zgodę może wydać jedynie wojewódzki konserwator zabytków?

Przypomnijmy, że to właśnie urząd konserwatora przez wiele lat sprzeciwiał się takiej sprzedaży. Było to za kadencji wielu poprzedników obecnego konserwatora Igora Strzoka. Twierdzono wówczas, że tylko jeden właściciel jest w stanie w sposób skoordynowany zadbać właściwie o zabytek. Wizja rozczłonkowanej własności zabytku rodziła duże obawy dla jego przyszłości.

Co się stało, że po latach konserwator dał zielone światło dla prywatyzacji dworu? Te pytania wymagają oficjalnej odpowiedzi i zamierza o nie wystąpić Rada Oliwy.

Dwór I styczeń 2021

Dwór I w zimowej aurze - styczeń 2021  fot. Tomasz Strug

Pierwszy z dworów oliwskich

Dwór I przy dzisiejszej ulicy Polanki 125 powstał w połowie XVII wieku. Dzisiejszy budynek dworu, oficyny i pawilonu ogrodowego pochodzi z końca XVIII wieku. Od 1945 roku posiadłość należy do Lasów Państowych. We dworze i przyległych budynkach administracja lasów miała swoje biura i przedstawicielstwa. Od lat 50 dwór, oficynę i przyległe baraki zaczęto przerabiać na cele mieszkalne dla pracowników LP.

Ts

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 luty 2022 22:17

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2153 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5106 Historia

Ostatnio dodane

Gra Terenowa na Orientację Oliwa - Dolina Elfów

Gra Terenowa na Orientację Oliwa - Doli…

Stowarzyszenie Almanak i Rada Dzielnicy Oliwa zapraszają na  18-ty epizod XI sezonu Gier Parkowych na Orientację.  Uwaga! Mieszkańcy Oliwy sa zwolnieni z opłat za start (zgłoszenia do 8 lipca). Gry Parkowe na Orientację Jak...

06-07-2022 107 Rozrywka

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 278 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31