Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Ostatnia droga Danuty Rolke - Poczman [VIDEO] fot. Michał Kochańczyk

Ostatnia droga Danuty Rolke - Poczman [VIDEO]

Sty 28, 2022

W piątkowe przedpołudnie rozpoczeły się uroczystości pogrzebowe Danuty Rolke – Poczman. W ostatniej drodze prezes Stowarzyszenia „Stara Oliwa” towarzyszyły rodzina, władze miasta, przyjaciele i bardzo wiele osób, które miały możliwość ją poznać i współpracować.

Danuta Rolke - Poczman zmarła 20 stycznia w wyniku powikłań pocovidowych. W tym roku obchodziłaby swoje 87 urodziny.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 28 stycznia modlitwą różańcową w Archikatedrze Oliwskiej. O godzinie 10 mszę świętą pogrzebową odprawił ks. biskup Zbigniew Zieliński.

Przed samym południem, przy bardzo wietrznej pogodzie i deszczu ze śniegiem rozpoczął się pogrzeb na Cmentarzu Oliwskim. Orszakowi żałobników towarzyszyła orkiestra dęta.

Modlitwę na cmentarzu również prowadził biskup Zieliński z pomocą proboszcza parafii katedralnej ks. kanonika Krystiana Kletkiewicza oraz O.Bogumiła Nycza z kościoła Cystersów w Oliwie

O.Bogumił Nycz

jednego z ojców Cystersów.

W południe pierwszą mowę pogrzebową wygłosiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  W kolejnych mowach wspominali ją przyjaciele i znajomi m.in z uczelni, stowarzyszenia „Stara Oliwa”, czy Towarzystwa Miłośników Wilna.

Po złożeniu urny z prochami zmarłej w rodzinnej mogile, bardzo emocjonalną, pełną licznych wspomnień mowę pożegnania swojej mamy wygłosiła prof. Ewa Lewicka.

Na koniec przypomniała, że przed odejściem Danuta Rolke - Poczman namawiała wszystkich do szczepienia się i promowania szczepień przeciw Covid – 19. To jej ostatnie przesłanie i misja.

Składaniu kwiatów i zniczy na grobie towarzyszył dźwięk hejnału oliwskiego, który z inicjatywy Danuty Poczman od 3 maja ubiegłego roku rozbrzmiewa codziennie z Domu Zarazy.

Po uroczystości zaproszono wszystkich do Domu Zarazy aby powspominać zmarłą. Siedziba stowarzyszenia już wczoraj była otwarta dla osób chcących wpisać się do księgi kondolencyjnej.

Nowa Prezes Stowarzyszenia „Stara Oliwa”

W czasie pogrzebu przemawiała również dr hab. Monika Zytke, muzyk, dyrygent, profesor w Instytucie Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. To ją Danuta Poczman naznaczyła na swoją następczynię. Oficjalnie Monika Zytke została wybrana prezes stowarzyszenia na dwa dni przed śmiercią Pani Danuty.

Nowa prezes zdecydowała, że Stowarzyszenie „Stara Oliwa” będzie od teraz nosiło imię Danuty Rolke – Poczman.

ts

Zdjęcia poniżej: Michał Kochańczyk

Ostatnio zmieniany czwartek, 03 luty 2022 13:50

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 1811 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 4679 Historia

Ostatnio dodane

Rodzinny kiermasz książek

Rodzinny kiermasz książek

W sobotę 4 czerwca 2022 roku na dziedzińcu V LO w Gdańsku w godzinach 10:00-14:00 odbędzie się rodzinny festyn Książkowa Pomoc. Przychód z III edycji, podczas której sprzedamy zebrane przez...

25-05-2022 53 Rozrywka

Wystawa grafik i ilustracji Daniela Chodowieckiego w Bibliotece Głównej UG

Wystawa grafik i ilustracji Daniela Chod…

80 grafik i ilustracji autorstwa Daniela Chodowieckiego pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ponad 30 prac z prywatnej kolekcji Jerzego Limona będzie można oglądać od środy 25.05.2022 w Bibliotece...

22-05-2022 118 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31