Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Capella Cistersian Capella Cistersian mat. Capella Cistersian

Odwołany koncert - Motety na Boże Narodzenie w tradycji cysterskiej

Sty 17, 2022

AKTUALIZACJA:

W ZWIĄZKU Z NAŁOŻONĄ KWARANTANNĄ, KONCERT W ZAPLANOWANYM TERMINIE NIE ODBĘDZIE SIĘ!

O EWENTUALNYM NOWYM TERMINIE POWIADOMIMY PAŃSTWA.

 

 

 

Capella Cistersian to obok Scholi Gregoriana Oliviensis nowy człon zajmujący się kulturą muzyczną cysterską w Oliwie. Choć powstał w trudnym czasie, jakim jest epidemia, to ma za sobą wiele występów.

Kapele muzyczne w klasztorach cysterskich stanowiły ważne ogniwo całej kultury muzycznej. Byli to bowiem śpiewacy i instrumentaliści,  którzy wykonywali muzykę w liturgii i w czasie nabożeństw. Ale oprócz nich należy wspomnieć również o całym zastępie osób, które przyczyniały się do szeroko pojętego procesu nauczania  i wykonywania muzyki. Były to przede wszystkim kapele muzyczne. Członkowie kapeli muzycznej – kantorzy  i sukcentorzy – byli wyłaniani spośród zakonników.  Obok nich zatrudniani byli organiści, regentes chori i inni muzycy kapeli. Kantorzy i sukcentorzy, czyli zakonnicy odpowiedzialni za muzykę wewnątrz klasztoru, dbali o ciągłość tradcji śpiewu monodycznego w życiu muzycznym samego klasztoru. Bywało też tak, że kantorami byli sami opaci. I to właśnie spośród nich, z grona kantorów -zakonników, wyłaniani byli tzw. regentes chori figuralis, czyli opiekunowie,  dyrektorzy kapeli muzycznej, działającej na zewnątrz klasztoru. Ci sami piastowali również urząd nauczyciela szkoły klasztornej. Kształcono w niej młodych chłopców przede wszystkim do pełnienia posługi liturgiczno – muzycznej. Należy domniemywać, że szkoła klasztorna łączyła kształcenie  w dziedzinie duchowości cysterskiej i umiejętności muzycznych. Jednym z podstawowych zadań dyrygenta kapeli była troska o repertuar. Dyrygenci zabiegali więc o zdobywanie jak najciekawszych dzieł kompozytorskich. Oprócz tego niektórzy z nich sami tworzyli własne kompozycje. Za tymi tradycjami pragnie podążać nasza kapela cistercian z Oliwy!

Zespół powstał z inicjatywy Jacka Bratke – badacza i poszukiwacza twórczości cystersów. Jego członkowie to muzycy, studenci w różnym wieku, w zależności i liczebności od danego projektu muzycznego.

PicsArt 01 16 02.19.57

Tym razem pragniemy zaprosić wszystkich na koncert muzyki cysterskiej o tematyce Bożonarodzeniowej. Będą to kolędy z różnych okresów: od renesansu do współczesności, pochodzące z Hiszpani, Austrii wykonywane w oryginalnych językach.

Capella Cistersian

 

Ostatnio zmieniany niedziela, 23 styczeń 2022 14:40

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 1817 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 4689 Historia

Ostatnio dodane

Rodzinny kiermasz książek

Rodzinny kiermasz książek

W sobotę 4 czerwca 2022 roku na dziedzińcu V LO w Gdańsku w godzinach 10:00-14:00 odbędzie się rodzinny festyn Książkowa Pomoc. Przychód z III edycji, podczas której sprzedamy zebrane przez...

25-05-2022 73 Rozrywka

Wystawa grafik i ilustracji Daniela Chodowieckiego w Bibliotece Głównej UG

Wystawa grafik i ilustracji Daniela Chod…

80 grafik i ilustracji autorstwa Daniela Chodowieckiego pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ponad 30 prac z prywatnej kolekcji Jerzego Limona będzie można oglądać od środy 25.05.2022 w Bibliotece...

22-05-2022 133 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31