Szopka przed Oliwskim Ratuszem Kultury Szopka przed Oliwskim Ratuszem Kultury fot. Mikołaj Sobczak

Oliwska szopka z piasku odsłonięta

Gru 19, 2021

To już nasza dzielnicowa tradycja. Przed Oliwskim Ratuszem Kultury odbyła się Wigilia Oliwska oraz odsłonięto szopkę z piasku.

Uroczystość odbyła się 18 grudnia o godzinie 16. Mimo bardzo silnego i przenikającego chłodem wiatru, w wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób. .Rozpoczęto je od odsłonięcia szopki z piasku. Autorem projektu jest  Ewa Topolan, a wykonania podjęli się Bartosz Chylewski i Natalia Frankowska-Chylewska. Szopka będzie prezentowana przed Oliwskim Ratuszem Kultury do 7 stycznia 2022 roku.

Hasło tegorocznej Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej brzmiało: Wspólnie. Mimo różnic. W organizowanym przez Wspólnotę Gdańską i Radę Oliwy wydarzeniu życzenia dla mieszkańców i Gdańska składali przedstawiciele władz miasta, parlamentu, radnych miasta i radnych dzielnicy.

Od kilku lat, przedświąteczne spotkanie oliwian ma ekumeniczny charakter. Także i tym razem obok proboszczów oliwskich parafii wypowiadali się przedstawiciele innych religii chrześcijańskich, judaizmu czy islamu. 

Na koniec uroczystości mieszkańcy zostali obdarowani kalendarzami od Wspólnoty Gdańskiej oraz opłatkami od Ojców Cystersów z Oliwy.

W salach Oliwskiego Ratusza Kultury rękodzielnicze (i nie tylko) prace wystawiły m.in. Fundacja Sprawni Inaczej, Fundacja Mam Marzenie, Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Szkoła Podstawowa nr 35 oraz I Społeczna Szkoła Podstawowa STO.

Wcześniej, tego samego dnia, odbyły się rodzinne warsztaty ozdób choinkowych dla dzieci.

Pw

Ostatnio zmieniany niedziela, 19 grudzień 2021 22:01

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 608 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1163 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 140 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1238 Rozrywka