Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Odstrzał dzików w Lasach Oliwskich

Gru 07, 2021

Uwaga! 9 i 23 grudnia w godzinach od 7:30 do 15:30 Nadleśnictwo Gdańsk przeprowadzi odstrzał dzików na terenie nadleśnictw: Zwierzyniec, Witomino, Sopot, Renuszewo i Matemblewo. Liczba zwierząt przewidzianych do zabicia idzie w setki. To element walki z chorobą zagrażającą hodowlom świń.

Z pewnością w te dni lepiej unikać spacerów po lesie aby uniknąć postrzelenia. Planowany odstrzał dzików ma związek z rozporządzeniem Wojewody Pomorskiego z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia obszaru, na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej i nakazania odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, malborskiego, sztumskiego, nowodworskiego, kwidzyńskiego, puckiego, słupskiego, starogardzkiego, tczewskiego, wejherowskiego oraz dla miast na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk i innych działań.

W rozporządzeniu  nakazuje się, w terminie do 31 grudnia 2021 r. dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, określonych w załączniku nr 1, wykonanie odstrzału sanitarnego wolno żyjących dzików.

Do rozporządzenia dodano załącznik określający obszar, liczbę zwierząt do odstrzału oraz nazwę zarządcy lub dzierżawcy terenu.

Za polowanie na terenie nadleśnictw: Zwierzyniec, Witomino, Sopot, Renuszewo i Matemblewo odpowiada leśniczy ds. łowieckich Nadleśnictwa Gdańsk.

Dziki w Oliwie

Czy tzw. odstrzał sanitarny zwiększy przy okazji bezpieczeństwo na oliwskich ulicach, po których nawet w ciągu dnia biegały stada dzików? Problem ten jest od lat szczególnie dokuczliwy w pobliżu lasu, w okolicy ul. Czyżewskiego. Sprzyjały temy łatwo dostępne śmietniki a nawet przypadki celowego dokarmiania tych zwierząt.

Miasto od lat próbowało odławiać dziki łapane w specjalne pułapki. Zwierzęta były następnie wywożone z Gdańska w głąb województwa pomorskiego. Jednak od kilku lat, czyli od czasu wystąpienie przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce, dziki można przemieszczać jedynie w granicach miasta. W sporadycznych przypadkach odstrzeliwano zwierzęta przebywające w bezpośredniej bliskości zabudowań.

Do sporawy zapowiedzianych poliwań odniósł się prezydent sąsiedniego Sopotu. – Z problemem dzików w mieście borykamy się od wielu lat. Zwierzęta przewracają śmietniki i niszczą zieleń miejską, a w skrajnych przypadkach mogą stanowić niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Jednak, mimo wszystko, jestem przeciwnikiem odstrzału dzików – komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

O chorobie ASF

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. 

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Pw

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 grudzień 2021 21:57

Newsletter

Historia

Ostatnia księżniczka z Gdańska - Oliw…

Nazywała się Nadina Perloff, w książce meldunkowej Gdańska z 1942 r p.t. "Danziger Einwohnerbuch 1942" wypisane jest jej nazwisko pod adresem Böttchergasse Nr. 23/27 z dopiskiem Witwe (wdowa). Jej rodzina...

17-12-2021 643 Historia

Detal architektoniczny w Oliwie - zapis …

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy o oliwskiej architekturze mieszkaniowej z przełomu wieków (i nie tylko). Rozmawialiśmy o tym skąd czerpano wzorce dla tej architektury, w jakim stylu powstawała i kto ją...

14-11-2021 375 Historia

Ostatnio dodane

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna tęcza"

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna …

Tytuł koncertu "Czarna tęcza" to także tytuł najnowszej płyty Tomasza Olszewskiego, choć zawartość może się tu i ówdzie zmieniać. Przekrojowy repertuar z sześciu płyt autorskich, swoiste ,,greatest hits", na miarę...

17-01-2022 83 Rozrywka

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wytawy pt. Wajda. Człowiek z Gdańska to ponad 150 rysunków i akwarel autora Człowieka z żelaza, a także ponad 50 plakatów jego filmów. Wszystkie prace udostępniło ze swoich zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej...

10-10-2021 484 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31