Odstrzał dzików w Lasach Oliwskich

Gru 07, 2021

Uwaga! 9 i 23 grudnia w godzinach od 7:30 do 15:30 Nadleśnictwo Gdańsk przeprowadzi odstrzał dzików na terenie nadleśnictw: Zwierzyniec, Witomino, Sopot, Renuszewo i Matemblewo. Liczba zwierząt przewidzianych do zabicia idzie w setki. To element walki z chorobą zagrażającą hodowlom świń.

Z pewnością w te dni lepiej unikać spacerów po lesie aby uniknąć postrzelenia. Planowany odstrzał dzików ma związek z rozporządzeniem Wojewody Pomorskiego z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia obszaru, na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej i nakazania odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, malborskiego, sztumskiego, nowodworskiego, kwidzyńskiego, puckiego, słupskiego, starogardzkiego, tczewskiego, wejherowskiego oraz dla miast na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk i innych działań.

W rozporządzeniu  nakazuje się, w terminie do 31 grudnia 2021 r. dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, określonych w załączniku nr 1, wykonanie odstrzału sanitarnego wolno żyjących dzików.

Do rozporządzenia dodano załącznik określający obszar, liczbę zwierząt do odstrzału oraz nazwę zarządcy lub dzierżawcy terenu.

Za polowanie na terenie nadleśnictw: Zwierzyniec, Witomino, Sopot, Renuszewo i Matemblewo odpowiada leśniczy ds. łowieckich Nadleśnictwa Gdańsk.

Dziki w Oliwie

Czy tzw. odstrzał sanitarny zwiększy przy okazji bezpieczeństwo na oliwskich ulicach, po których nawet w ciągu dnia biegały stada dzików? Problem ten jest od lat szczególnie dokuczliwy w pobliżu lasu, w okolicy ul. Czyżewskiego. Sprzyjały temy łatwo dostępne śmietniki a nawet przypadki celowego dokarmiania tych zwierząt.

Miasto od lat próbowało odławiać dziki łapane w specjalne pułapki. Zwierzęta były następnie wywożone z Gdańska w głąb województwa pomorskiego. Jednak od kilku lat, czyli od czasu wystąpienie przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce, dziki można przemieszczać jedynie w granicach miasta. W sporadycznych przypadkach odstrzeliwano zwierzęta przebywające w bezpośredniej bliskości zabudowań.

Do sporawy zapowiedzianych poliwań odniósł się prezydent sąsiedniego Sopotu. – Z problemem dzików w mieście borykamy się od wielu lat. Zwierzęta przewracają śmietniki i niszczą zieleń miejską, a w skrajnych przypadkach mogą stanowić niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Jednak, mimo wszystko, jestem przeciwnikiem odstrzału dzików – komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

O chorobie ASF

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. 

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Pw

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 grudzień 2021 21:57

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 600 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1413 Historia

Ostatnio dodane

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa W…

Spotkanie przy wspólnym stole i międzywyznaniowa modlitwa, polsko-ukraiński spektakl muzyczny, świąteczny kiermasz, warsztaty dla dzieci i oczywiście piaskowa szopka – coroczna Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska odbędzie się w sobotę, 17 grudnia...

30-11-2022 144 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 839 Rozrywka