Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Odstrzał dzików w Lasach Oliwskich

Gru 07, 2021

Uwaga! 9 i 23 grudnia w godzinach od 7:30 do 15:30 Nadleśnictwo Gdańsk przeprowadzi odstrzał dzików na terenie nadleśnictw: Zwierzyniec, Witomino, Sopot, Renuszewo i Matemblewo. Liczba zwierząt przewidzianych do zabicia idzie w setki. To element walki z chorobą zagrażającą hodowlom świń.

Z pewnością w te dni lepiej unikać spacerów po lesie aby uniknąć postrzelenia. Planowany odstrzał dzików ma związek z rozporządzeniem Wojewody Pomorskiego z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia obszaru, na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej i nakazania odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, malborskiego, sztumskiego, nowodworskiego, kwidzyńskiego, puckiego, słupskiego, starogardzkiego, tczewskiego, wejherowskiego oraz dla miast na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk i innych działań.

W rozporządzeniu  nakazuje się, w terminie do 31 grudnia 2021 r. dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, określonych w załączniku nr 1, wykonanie odstrzału sanitarnego wolno żyjących dzików.

Do rozporządzenia dodano załącznik określający obszar, liczbę zwierząt do odstrzału oraz nazwę zarządcy lub dzierżawcy terenu.

Za polowanie na terenie nadleśnictw: Zwierzyniec, Witomino, Sopot, Renuszewo i Matemblewo odpowiada leśniczy ds. łowieckich Nadleśnictwa Gdańsk.

Dziki w Oliwie

Czy tzw. odstrzał sanitarny zwiększy przy okazji bezpieczeństwo na oliwskich ulicach, po których nawet w ciągu dnia biegały stada dzików? Problem ten jest od lat szczególnie dokuczliwy w pobliżu lasu, w okolicy ul. Czyżewskiego. Sprzyjały temy łatwo dostępne śmietniki a nawet przypadki celowego dokarmiania tych zwierząt.

Miasto od lat próbowało odławiać dziki łapane w specjalne pułapki. Zwierzęta były następnie wywożone z Gdańska w głąb województwa pomorskiego. Jednak od kilku lat, czyli od czasu wystąpienie przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce, dziki można przemieszczać jedynie w granicach miasta. W sporadycznych przypadkach odstrzeliwano zwierzęta przebywające w bezpośredniej bliskości zabudowań.

Do sporawy zapowiedzianych poliwań odniósł się prezydent sąsiedniego Sopotu. – Z problemem dzików w mieście borykamy się od wielu lat. Zwierzęta przewracają śmietniki i niszczą zieleń miejską, a w skrajnych przypadkach mogą stanowić niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Jednak, mimo wszystko, jestem przeciwnikiem odstrzału dzików – komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

O chorobie ASF

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. 

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Pw

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 grudzień 2021 21:57

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2105 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5060 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 231 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 86 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31