Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Alpiniści wycinają uschniętą palmę Alpiniści wycinają uschniętą palmę mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Ścięto uschniętego daktylowca z Palmiarni Parku Oliwskiego [VIDEO]

Gru 02, 2021

Ze względu na bezpieczeństwo pozostałych roślin, wycięto dziś uschniętego 180 – letniego daktylowca z Palmiarni w Parku Oliwskim. Tymczasem prokuratura połączyła w jedną sprawę doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa złożone przez Zarząd Dzielnicy Oliwa i Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Oferujemy gdańszczanom i turystom nowy kompleks palmiarni – mówił dziś podczas spotkania z dziennikarzami Alan Aleksandrowicz, prezydent ds. inwestycji. – Stara rotunda oraz pozostałe budynku wymagały kompleksowej przebudowy. Roślinność nie mieściła się już w starej rotundzie, mamy tam blisko 30 gatunków, a daktylowiec przebijał jej dach. Podjęta została słuszna decyzja, że należy dokonać zmian. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby cała roślinność przetrwała okres przebudowy, niestety nie wszystko się powiodło. W trosce o pozostałe rośliny podjęliśmy decyzję o usunięciu daktylowca i czekaliśmy na uzyskanie zgody od prokuratury i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dziś realizujemy to zadanie.

Do prac zatrudniono alpinistów. Ścięta kłodzina daktylowca trafi na Uniwersytet Gdański i będzie dostępna dla zwiedzających w hallu Wydziału Biologii w Oliwie. Posłuży także studentom do zajęć i naukowcom do celów badawczych.

- Daktylowiec zostanie przetransportowany na wydział Biologii UG, stanie obok szkieletu Płetwala Zwyczajnego. Kłodzina najpierw zostanie osuszona, następnie zakonserwowana. Będzie to obiekt unikalny, na razie taki daktylowiec znajduje się tylko w Krakowie – mówi dr Piotr Rutkowski, opiekun roślin w rotundzie, Uniwersytet Gdański.

Otwarcie Palmiarni - marzec 2022

Podczas dzisiejszego spotkania z prasą zapowiedziano otwarcie Palmiarni pod koniec marca 2022 roku. Na kompleks palmiarni składa się kilka budynków: rotunda (11,5 mln zł), oranżeria (8,5 mln zł), budynek gospodarczy (3,5 mln zł). Koszt nasadzeń nowej zieleni to 830 tys. zł. Wkrótce nastąpi otwarcie ofert przetargowych na szklarnię. Nowy kompleks będzie sukcesywnie poszerzany o alpinarium, dzięki temu zostanie zagospodarowany znaczny teren Parku Oliwskiego.

3 nowe palmy

Dwie już zostały posadzone, a trzecia czeka na miejsce po usuniętym dzisiaj daktylowcu. Nasadzenie trzeciej palmy odbędzie się po odgrzybianiu i pozostałych procesach przygotowawczych. Gatunki, które zostały wybrane to: palma dżemowa, palma niebieska i palma bożenarodzeniowa.

palmy img 20211201 112032

Palma dżemowa (Butia Capitata) czyli palma brazylijska, osiąga do 8 m wysokości, posadzona została pod liśćmi palmy kanaryjskiej. Palma kwitnie na wiosnę i ma żółtawe lub czerwonawe kwiaty o długości do nawet 1 m.

Palma bożonarodzeniowa (Adonidia Merrillii) to palma pochodząca z Filipin, zwana też często palmą z Manilli. Jest odmienna od poprzednich palm, jej cieniutki pień nie ma aspektu tzw. kłodziny i jest prawie gładki. To palma szybszego wzrostu. Dorosłe okazy mają od 5 do 10 m. wysokości. Posadzony w Gdańsku okaz ma 4 m. Palmę potocznie nazywa się bożonarodzeniową z powodu kulistych czerwonych owoców, które dojrzewają zimą i wyglądają jak świąteczne bombki.

Z kolei w niebieska palma meksykańska (Brachea Armata) pochodzi z rejonu Baja California w Meksyku. To największa z nowych palm i może dorastać do 12-15 m. wysokości, jest również powolnego wzrostu i posadzona zostanie w miejscu daktylowca. Palma kwitnie w lutym i marcu, posiada niewielkie brązowawe owalne owoce. Ma niebieskawy kolor liści.

Prokuratura prowadzi postępowania

Pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób, których działania bądź zaniechania doprowadziły do unicestwienia 180 – letniej palmy z Parku Oliwskiego domaga się Zarząd Dzielnicy Oliwa. Pod koniec października w tej sprawie do Prokuratury Rejonowej Gdańsk – Oliwa trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie dotyczące oliwskiej palmy złożył w prokuraturze również Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Prokuratura Rejonowa Rejonowej Gdańsk – Oliwa zdecydowała o połączeniu obu zawiadomień do wspólnego prowadzenia postępowania.

Pw

Ostatnio zmieniany czwartek, 02 grudzień 2021 20:42

Newsletter

Historia

Ostatnia księżniczka z Gdańska - Oliw…

Nazywała się Nadina Perloff, w książce meldunkowej Gdańska z 1942 r p.t. "Danziger Einwohnerbuch 1942" wypisane jest jej nazwisko pod adresem Böttchergasse Nr. 23/27 z dopiskiem Witwe (wdowa). Jej rodzina...

17-12-2021 645 Historia

Detal architektoniczny w Oliwie - zapis …

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy o oliwskiej architekturze mieszkaniowej z przełomu wieków (i nie tylko). Rozmawialiśmy o tym skąd czerpano wzorce dla tej architektury, w jakim stylu powstawała i kto ją...

14-11-2021 375 Historia

Ostatnio dodane

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna tęcza"

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna …

Tytuł koncertu "Czarna tęcza" to także tytuł najnowszej płyty Tomasza Olszewskiego, choć zawartość może się tu i ówdzie zmieniać. Przekrojowy repertuar z sześciu płyt autorskich, swoiste ,,greatest hits", na miarę...

17-01-2022 83 Rozrywka

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wytawy pt. Wajda. Człowiek z Gdańska to ponad 150 rysunków i akwarel autora Człowieka z żelaza, a także ponad 50 plakatów jego filmów. Wszystkie prace udostępniło ze swoich zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej...

10-10-2021 484 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31