Elektryczny autobus przegubowy Mercedes-Benz eCitaro G na pętli autobusowej przy dworcu w Oliwie podczas testów na terenie Gdańska - wrzesień 2021. W tle autobus linii 117. Elektryczny autobus przegubowy Mercedes-Benz eCitaro G na pętli autobusowej przy dworcu w Oliwie podczas testów na terenie Gdańska - wrzesień 2021. W tle autobus linii 117. fot. Tomasz Strug

Autobusy 117 i N4 będą miały już na stałe przystanek przy oliwskim dworcu

Lis 18, 2021

Oprócz autobusów linii 143, do dworca kolejowego w Oliwie dojedzie też linia 117 oraz nocne linia N4. Autobusu będą też częściowo jeździć ulicą Krzywoustego. Zmiany w rozkładach jazdy zaczną obowiązywać od 22 listopada.

 Remont ul. Piastowskiej i spowodowane nim objazdu autobusów bardzo przypadły do gustu szczególnie mieszkańcom Oliwy, którzy z okolic ul. Czyżewskiego zyskali wygodne połączenia z dworcem PKP czy  rynkiem na Przymorzu.

Remont ul. Piastowskiej już się zakończył, jednak pewne zmiany w liniach autobusowych zostaną utrzymane.

- By poprawić jakość przesiadek w rejonie dworca kolejowego w Oliwie potrzebne były zmiany. Ich projekt powstał m.in. na wniosek pasażerów korzystających z pociągów SKM, długo przed rozpoczęciem zakończonego niedawno remontu ulicy Piastowskiej, podczas którego poszczególne rozwiązania przetestowane zostały w praktyce – mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM w Gdańsku.

Od poniedziałku, 22 listopada autobusy linii 117 i 143 w obu kierunkach kursować będą ulicami Krzywoustego i Poznańską. Przystanek "Poznańska" 02 w stronę Oliwy (znajdujący się przy ul. Piastowskiej) przeniesiony został na ul. Poznańską. Nowy przystanek „Oliwa PKP” 05 ustawiono przy ul. Krzywoustego, naprzeciwko już istniejącego przystanku początkowego linii 143. Przystanki "Droszyńskiego" przy ul. Piastowskiej nie będą już funkcjonować.

mapka zmiany na 117 143 n4

- Nie wykluczamy drobnych poprawek nowej oferty przewozowej, jeżeli pojawią  się uwagi od mieszkańców Gdańska lub Sopotu. Wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone - zaznacza dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. 

Mieszkańcy zwracali się do Rady Oliwy o przekazanie do ZTM Gdańsk prośby o utrzymanie również tymczasowej trasy objazdowej przez ul. Chłopską i Bora-Komorowskiego. To jednak zaszkodziłoby mieszkańcom ul. Piastowskiej. Jak tłumaczy ZTM, w ramach dwóch linii autobusowych trudno pogodzić tak liczne i zróżnicowane potrzeby przewozowe. Zmiana skutkowałoby pogorszeniem lub wręcz całkowitym wstrzymaniem obsługi komunikacyjnej rejonu ul. Poznańskiej, a dojazd z ul. Piastowskiej do dworca w Oliwie znacznie by się wydłużył.

Pr/ZTM Gdańsk

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 listopad 2021 10:24

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 614 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1166 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 147 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1246 Rozrywka