Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Umorzono dochodzenie w sprawie otwarcia oliwskiego pubu w czasie lockdownu fot. facebook.com/PubPlayOff

Umorzono dochodzenie w sprawie otwarcia oliwskiego pubu w czasie lockdownu

Wrz 17, 2021

Prokuratura umorzyła śledztwo wobec właścicielki oliwskiego pubu, który był otwarty dla klientów w czasie lockdownu na początku roku.

W tej historii musimy się cofnąć do stycznia 2021 roku. Od trzech miesięcy, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020, lokale gastronomiczne mogły działać serwując potrawy jedynie na wynos. Aby przetrwać, niewielka część lokali próbowała być jednak otwarta.

Władze centralne próbowały temu zapobiec. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z miejskiej i wojewódzkiej komendy, policjanci prewencji, pracownicy inspekcji sanitarnej oraz przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie dokonywali nalotów na lokale, które otwarto mimo rządowych zakazów.

Pub Play Off działający przy Bitwy Oliwskiej miał takie naloty 22 i 29 stycznia. Policjanci przeprowadzili na miejscu oględziny, zabezpieczyli monitoring, dokumenty mogące stanowić dowód w sprawie oraz przesłuchali świadków. Zgromadzony materiał dowodowy trafił do prokuratury.

- W wyniku przeprowadzonych kontroli wspólnie z funkcjonariuszami KAS oraz inspektorami sanitarnymi jeden z otwartych wbrew zakazowi klubów w Oliwie został zamknięty a goście lokalu wyproszeni – informował wówczas asp. sztab. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. 

Prokuratura miała do dyspozycji zeznania m.in. policjantów, pracowników Sanepidu oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Dla celów dowodowych zabrano z pubu rejestrator video.

Nie jesteśmy przestępcami 

Dziś Anna Motyl Kosińska, właścicielka oliwskiego pubu, poinformowała o umorzeniu przez prokuraturę toczącego się wobec niej śledztwa.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Oliwa powołała do tej sprawy biegłego. – „Ostatecznie biegły uznał iż, z epidemiologicznego punkt widzenia materiał dowodowy nie daje podstaw do przyjęcia, że w wyniku otwarcia lokalu doszło sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób w rozumieniu artykułu 156 paragraf 1, punkt 1 kodeksu karnego” – Adam Kosiński, mąż pani Anny cytuje uzasadnienie umorzenia śledztwa. – „Można uznać, że w niniejszej sprawie niebezpieczeństwo miało jedynie charakter potencjalny z uwagi na panującą epidemię”.

W uzasadnieniu do umorzenia śledztwa zawarto jednak stwierdzenie, że „otwarcie pubu w trakcie epidemii (…) stanowiło złamanie przepisów przeciwpandemicznych wymienionych m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii”.

Wcześniej Sanepid cofnął wszystkie decyzje odnośnie zamknięcia pubu. – Utrzymali nam jedną jedyną karę administracyjną w wysokości 10 tys. złotych – opowiada pan Adam. Sprawa o umorzenie tej kary jest rozpatrywana przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.

- Czujemy z żoną ulgę. Cieszymy się, że sprawa tak została zakończona. (…) I nie jesteśmy przestępcami. Mimo, że nas w styczniu potraktowano jak najgorszych przestępców - podsumowuje Adam Kosiński.

ts

Pub play umorzenie sledztwa 242129283 4466427173400763 4815299743104344056 n

Ostatnio zmieniany środa, 22 wrzesień 2021 11:17

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2105 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5061 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 231 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 86 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31