Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Przecięcie wstęgo otwierającej Kuźnię Wodną. na zdjęciu Waldemar Ossowski, Alan Aleksandrowicz oraz Remigiusz Pacer Przecięcie wstęgo otwierającej Kuźnię Wodną. na zdjęciu Waldemar Ossowski, Alan Aleksandrowicz oraz Remigiusz Pacer fot. Grzegorz Mehring

Po latach przerwy Kuźnia Wodna w Oliwie zaprasza zwiedzających [VIDEO]

Cze 30, 2021

Po pięciu latach od zamknięcia Kuźnia Wodna w Dolinie Radości jest otwarta dla zwiedzających. W zabezpieczonym i zrewitalizowanym budynku turyści zobaczą nową wystawę stałą, a także sprawne, zabytkowe 250-kilogramowe młoty.

Uroczyste otwarcie oddziału Muzeum Gdańska w Oliwie odbyło się w poniedziałek 28 czerwca.

Kuźnia Wodna w Oliwie będzie otwarta codziennie do 18 września 2021 roku, w godz. 10.00-19.00. Na miejscu będzie dostępny przewodnik, który opowie o historii obiektu i omówi zagadnienia związane z pracą kowala. Zwiedzenie obiektu zajmuje około 20-30 minut. Przed kuźnia ustawiono tymczasowy obiekt kasowy, w którym można kupić również publikacje wydawane przez Muzeum Gdańska.

Ceny biletów indywidualnych wynoszą 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). Posiadacze Karty Mieszkańca mogą nieodpłatnie skorzystać z oferty zwiedzania, zgodnie z zasadami programu.

Żmudny proces rewitalizacji

Przez ostatnie lata Kuźnia Wodna podupadała. W czasach , gdy właścicielem obiektu było Muzeum Techniki NOT,  brakowało pieniędzy na zabezpieczenie i renowację całego budynku oraz niszczejących urządzeń technicznych. Dodatkowo w 2016 roku doszło do zalania obiektu podczas jednego z deszczy nawalnych. Olbrzymie masy wody naruszyły konstrukcję kuźni.

Między innymi dzięki zabiegom i apelom Rady Oliwy, pod koniec 2016 roku oliwska młotownia przeszła pod zarząd Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych a w 2018 roku właścicielem budynku zostało Muzeum Gdańska. Od momentu przejęcia młotowni przez miasto, obiekt przechodził różne prace zabezpieczające i remontowe. Kuźnia otwierana była do zwiedzania sporadycznie, tylko na specjalne okazje.

- Otrzymaliśmy ten obiekt  w dosyć złym stanie. Podliczyłem ostatnio środki jakie wydaliśmy na te prace zabezpieczające, jakie zostały tutaj podjęte. W ciągu ostatnich trzech lat środki te przekroczyły 800 tys. złotych – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Zakres tych prac obejmował przede wszystkim wykonanie nowego dachu, zabezpieczenie ścian, wzmocnienie budynku, wykonanie instalacji nie zmienianych od 1978 roku. Najważniejsze odnowienie zabytkowych kół wodnych, które sa tutaj największym magnesem przyciągającym zwiedzających do tego miejsca. Do tego jeszcza Gdańskie Wody w minionym okresie wykonały zabezpieczenia, żeby nie powtórzyła się sytuacja z 2016 roku. Został zbudowany kanał ulgi uchodzący do Potoku Oliwskiego oraz została podwyższona tama – wyliczał dyrektor Ossowski.

Czas na Dwór Ernsttal

- Mamy nadzieję, że w przyszłości Kuźnia stanie się jedną z „żywych historycznych” atrakcji Gdańska opowiadających o historii przemysłowej naszego miasta. Takich kuźnic, jak ta, dawniej było kilkadziesiąt. O Kuźni myślimy jednak szerzej. Chcemy by w przyszłości, po zagospodarowaniu Dworu Ernsttal, była ona atrakcją wyróżniająca gdańskie dziedzictwo w skali kraju, a jej działania, we współpracy ze środowiskiem kowali, były adresowane do lokalnej społeczności – mówił dyrektor Muzeum Gdańska – Chcemy, by Kuźnia Wodna była miejscem, do którego chętnie wracamy, które w przystępny, atrakcyjny i praktyczny sposób będzie przekazywać wiedzę najmłodszym gdańszczanom na temat ginącego fachu kowalstwa artystycznego. W tym roku, po wykonaniu I etapu prac zabezpieczająco-rewitalizacyjnych, otwarty ponownie obiekt będzie początkowo czynny w sezonie letnim.

Turystyczna przyszłość Doliny Radości

Do planów na przyszłość Doliny Radości nawiązał również Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji

- Dla nas to jest element szerszego zakresu inwestycji i planów dotyczących Doliny Radości. Chcielibyśmy w przyszłości stworzyć zaplecze dla osób odwiedzających Oliwę i jej kuźnię w położonym nieopodal Dworze Ernstall.

W ramach projektu unijnego trwają przygotowania do utworzenia szlaku turystycznego. Dzięki temu ma zostać przebudowana ulicy Bytowska (od skrzyżowania z drogą do Dworu Oliwskiego aż do Kleszej Drogi).

- Mamy nadzieję, że w przyszłości Dolina Radości wraz z oddziałem Muzeum Gdańska na szlaku od Oliwy po Zoo, będzie jednym z chętniej odwiedzanych miejsc przez gdańszczanki i gdańszczan - mówił Aleksandrowicz.

Kuźnia Wodna w Oliwie po raz pierwszy była wzmiankowana w 1597 roku Początkowo była własnością opactwa cystersów w Oliwie, później zmieniała właścicieli. Po II Wojnie Światowej, jako obiekt porzucony uległa zniszczeniu. Ale zachowały się XIX wieczne, 250-kilogramowe młoty wodne. Ich ponowne uruchomienie od 2018 roku było jednym z głównych celów muzealników.

- To co oryginalne i wyjątkowe w Kuźni, to właśnie dwa młoty wodne, które wprawiają w ruch wody Potoku Oliwskiego. W przeciągu trzech lat, niemalże od zera, gromadziliśmy nowe eksponaty związane z wyposażeniem warsztatu kowala. Tylko tu zobaczymy narzędzia związane z pracą znanego gdańskiego kowala, Leonarda Dajkowskiego – mówił Remigiusz Pacer, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie – Jeszcze w tym roku postaramy się zorganizować weekendowe warsztaty kowalskie, skupiając się na całym rzemiośle wysokotemperaturowym.

ts/mg

Ostatnio zmieniany środa, 30 czerwiec 2021 22:10

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2393 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5368 Historia

Ostatnio dodane

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowsk…

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA 21-27.08.2022, Gdańsk W dniach 21-27 sierpnia br. w Gdańsku odbędzie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, która od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów...

26-07-2022 215 Rozrywka

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Ergo Arena już po raz szósty otwiera się na miłośników sportów wrotkarskich. W dwa weekendy lipca i sierpnia hala na granicy Gdańska i Sopotu bezpłatnie udostępnia płytę główną dla osób...

18-07-2022 111 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31