Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
To w tym miejscu ma stanąć ławeczka lub pomnik upamiętniający postać Ireny Jarockiej  fot. Tomasz Stru To w tym miejscu ma stanąć ławeczka lub pomnik upamiętniający postać Ireny Jarockiej fot. Tomasz Stru fot. Tomasz Strug

Konkurs na projekt pomnika Ireny Jarockiej

Gru 13, 2020

Prezydent Miasta Gdańska we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłasza otwarty konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika Ireny Jarockiej, który ma stanąć na Skwerze im. Ireny Jarockiej w Oliwie. Co zaskakujące, w komisji konkursowej nie ma żadnego przedstawiciela Oliwy.

Irena Jarocka spędziła w Oliwie dzieciństwo i młodość, to tu rozpoczęła się jej kariera muzyczna. Skwer jej imienia zaistniał w Oliwie oficjalnie 17 września 2018 roku. Wtedy odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic z nazwą skweru. W listopadzie ubiegłego roku roku Rada Miasta Gdańska wyraziła zgodę na wzniesienie przy jednej z alejek skweru pomnika słynnej piosenkarkipomnika słynnej piosenkarki.

Teraz rozpisany został otwarty konkurs rzeźbiarski, skierowany jest do artystów plastyków i studentów uczelni artystycznych, którzy posiadają doświadczenie i umiejętności niezbędne do realizacji pomnika.

W skład komisji konkursowej wchodzą przedstawiciele Fundacji Ireny Jarockiej, przedstawiciele Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, a także przedstawiciele środowisk artystycznych oraz gdańskiego magistratu. Ciekawostką jest, że przy organizacji komisji konkursowej pominięto Radę Dzielnicy Oliwa. Zasiada w niej natomiast dwóch radnych miejskich, którzy nie są mieszkańcami dzielnicy.

Wyboru najlepszej pracy dokona komisja w składzie:

 1. Michał Sobolewski – przedstawiciel Fundacji Ireny Jarockiej,
 2. Mariola Pryzwan – przedstawiciel Fundacji Ireny Jarockiej,
 3. Anna Białecka – przedstawiciel Wydziału Urbanistyki i Architektury,
 4. Marek Bonisławski – przedstawiciel Biura Prezydenta,
 5. Łukasz Bejm – przedstawiciel Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska,
 6. Jan Perucki – przedstawiciel Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska,
 7. Mariusz Białecki – przedstawiciel środowisk artystycznych,
 8. Robert Kaja – przedstawiciel środowisk artystycznych,
 9. Tomasz Sobisz – przedstawiciel środowisk artystycznych,
 10. Katarzyna Jaskuła – przedstawiciel Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska,
 11. Małgorzata Kolesińska – przedstawiciel Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Przedmiot i założenia konkursu

 1. Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie pomnika Ireny Jarockiej, piosenkarki i gwiazdy estrady.
 2. Pomnik ma być zlokalizowany na Skwerze im. Ireny Jarockiej w Gdańsku (dzielnica Oliwa), na terenie administrowanym przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.
 3. Zaleca się, by pomnik miał formę figury całopostaciowej.
 4. Wielkość i forma pomnika muszą być dostosowane do przestrzeni, w której zostanie on ustawiony.
 5. Należy zaprojektować na pomniku napis IRENA JAROCKA 1946-2012.
 6. Zaproponowane rozwiązania techniczne, w tym plastyczno-materiałowe, muszą gwarantować trwały charakter oraz wysoką jakość estetyczną pomnika.

Termin i miejsce składania prac konkursowych

Prace konkursowe należy przesłać do siedziby Organizatora lub złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk – Sala Obsługi Mieszkańców, stanowiska nr 14–17.

Termin składania prac konkursowych: do dnia 1 marca 2021 r. Decyduje data wpłynięcia pracy do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Z wnioskiem dotyczącym wzniesienia pomnika piosenkarki na skwerze jej imienia wystąpiła Fundacja Ireny Jarockiej, która pokryje koszty wykonania pomnika. Zagospodarowanie otoczenia zostanie sfinansowane przez Gminę Miasta Gdańska.

Autor zwycięskiego projektu zostanie zaproszony do zawarcia umowy z Fundacją Ireny Jarockiej na realizację pomnika z własnych materiałów, za co otrzyma od Fundacji Ireny Jarockiej wynagrodzenie w wysokości do 150 000 zł brutto. Przy sporządzaniu ostatecznego projektu pomnika autor będzie zobowiązany do uwzględnienia uwag i zaleceń sformułowanych przez komisję konkursową.

Szczegóły konkursu na stronie miasta Gdańska.

Pr

Ostatnio zmieniany niedziela, 13 grudzień 2020 10:15

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2393 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5368 Historia

Ostatnio dodane

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowsk…

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA 21-27.08.2022, Gdańsk W dniach 21-27 sierpnia br. w Gdańsku odbędzie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, która od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów...

26-07-2022 215 Rozrywka

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Ergo Arena już po raz szósty otwiera się na miłośników sportów wrotkarskich. W dwa weekendy lipca i sierpnia hala na granicy Gdańska i Sopotu bezpłatnie udostępnia płytę główną dla osób...

18-07-2022 111 Rozrywka

 1. Najnowsze
 2. Oceniane
 3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
<