Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Uniwersyteckie liceum nosi imię Pawła Adamowicza [VIDEO] Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Uniwersyteckie liceum nosi imię Pawła Adamowicza [VIDEO]

Sty 10, 2020

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, utworzone przy Uniwersytecie Gdańskim w Oliwie, nosi od dziś imię Prezydenta Pawła Adamowicza. Tym wydarzeniem rozpoczęły się w Gdańsku obchody pierwszej rocznicy tragicznej śmierci prezydenta Gdańska.

Na Wydziale Nauk Społecznych UG, gdzie mieści się liceum, odbyła się dziś pierwsza uroczystość patrona szkoły oraz ślubowanie uczniów. Paweł Adamowicz był absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, najmłodszym w Polsce prorektorem ds. studenckich i jednym z inicjatorów utworzenia liceum przy Uniwersytecie Gdańskim.

W uroczystości udział wzięli żona Prezydenta Pawła Adamowicza, Europosłanka i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Magdalena Adamowicz, brat Prezydenta, dziennikarz, publicysta i poseł Piotr Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, władze Uniwersytetu Gdańskiego z JM Rektorem UG prof. Jerzym Piotrem Gwizdałą na czele, a także przedstawiciele władz samorządowych, pomorskiego kuratorium, społeczność akademicka uczelni i uczniowie liceum.

- W przededniu pierwszej rocznicy śmierci Pana Pawła Adamowicza, wypełniając misję edukacyjną, nasze liceum z wielkim honorem i zaszczytem przyjmuje Jego imię – mówił Jerzy Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Był dobrym Prezydentem, Polakiem a nade wszystko wielkim gdańszczaninem. Ciągle nie mogę pogodzić się z tym, że wypowiadam się o naszym Pawle Adamowiczu w czasie przeszłym. Trudno też pogodzić się z tak zachwianym porządkiem rzeczy. Głęboko wierzę, że nasza szkoła będzie znakiem jego obecności i tu nastąpi dopełnienie idei, którą podjął i konsekwentnie realizował.

Dr Magdalena Adamowicz, Europosłanka i pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Gdańskiego podkreśliła, że ustanowienie Prezydenta Pawła Adamowicza patronem liceum jest najlepszym możliwym sposobem upamiętnienia jej tragicznie zmarłego męża: – Paweł nie życzyłby sobie pomników ze spiżu, wierzył w edukację, był przekonany, że kluczem do powstania społeczeństwa otwartego, tolerancyjnego i mądrego jest właśnie edukacja – zaznaczyła. Przypomniała także zasługi Pana Prezydenta na rzecz nowoczesnej edukacji i zapowiedziała powołanie instytutu naukowo-badawczego Jego imienia.

Radosny to dzień, choć w cieniu tragedii. W was jest nadzieja, że imię Prezydenta Pawła Adamowicza będzie nieśmiertelne – zwróciła się do uczniów Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zaznaczyła, że Prezydent Paweł Adamowicz zasługuje na zaszczytne miano patrona szkoły, ponieważ miał ogromny szacunek dla autorytetów i ludzi wielkich idei, wierzył w rozwój człowieka poprzez czytanie książek i edukację oraz miał odwagę do wprowadzania zmian, także w najtrudniejszych czasach. Pani Prezydent przekazała na ręce Waldemara Kotowskiego, dyrektora liceum, portret Prezydenta Pawła Adamowicza, który powstał na podstawie zdjęcia Renaty Dąbrowskiej.

Dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku Waldemar Kotowski przypomniał, jak wielkim organizacyjnym wyzwaniem było utworzenie szkoły i zaznaczył, że udało się w niej zatrudnić znakomitych nauczycieli.

Najważniejszym momentem było uroczyste przekazanie sztandaru szkoły przez prof. Arnolda Kłonczyńskiego Prorektora ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego oraz ślubowanie uczniów.

Fot. 1 slubowanie uczniow

 Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Na rewersie sztandaru wykonanym z czerwonej satyny znajduje się harfowane godło państwowe w kolorze srebrnym, które jest otoczone trzema słowami, będącymi wyznacznikami wartości szkoły: SZACUNEK, OTWARTOŚĆ, TOLERANCJA. Awers, wykonany z granatowej satyny, zawiera pośrodku logo szkoły w kształcie szkolnej tarczy, w której znajduje się herb Gdańska, litery ULO (skrót od Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące) oraz fale, a poniżej wyhaftowano nazwę szkoły. Sztandar jest obszyty frędzlami w kolorze srebrnym. Drzewiec w kolorze ciemnego brązu jest zakończony okuciem z metalowym orłem.

Uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza w Gdańsku, w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz gości uroczyście ślubowali: „przestrzegać norm moralnych i zasad postępowania, mających istotne znaczenie dla zgodnego współżycia w społeczeństwie, cenić godność i otaczać szacunkiem każdego człowieka, być tolerancyjnym dla przekonań innych osób, być wrażliwym na potrzeby innych, przestrzegać norm niezbędnych dla rozwoju każdej osobowości, takich jak honor, pracowitość, uczciwość, rzetelność, wytrwałość i dociekliwość, zdobywając wiedzę i umiejętności w sposób rzetelny i uczciwy wypełniać obowiązki ucznia, dbać o honor, dobre imię szkoły i klasy, do której uczęszczamy, pamiętać szlachetną postać Pawła Adamowicza i o ideałach które wyznawał”.

Fot. 2 pierwszy poczet sztandarowy ULO

 Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Przedstawiciele Rady Rodziców Uniwersyteckiego Liceum w Gdańsku – Piotr Przybyłek, przewodniczący i Mariusz Musiał, zastępca przewodniczącego – przekazali statuetki liceum wraz z listami gratulacyjnymi władzom miasta Gdańska, Uniwersytetu Gdańskiego, dyrekcji szkoły oraz rodzinie Prezydenta.

Uroczystość prowadzili sami uczniowie szkoły, którzy przygotowali również część artystyczną, przypominającą patrona szkoły. W imieniu uczniów przemawiał Przewodniczący Samorządu Szkoły Maciej Czernikowski.

O szkole

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku zostało utworzone przez Uniwersytet Gdański dzięki wsparciu Urzędu Miasta Gdańska oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty. 2 września 2019 roku odbyła się pierwsza uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Naukę w czterech klasach o profilu matematyczno-fizycznym oraz biologiczno-chemicznym rozpoczęło 96 uczniów. Klasy noszą imiona patronów – Daniela Gabriela Farenheita oraz Jana Heweliusza (przedmioty realizowane w rozszerzonym zakresie to matematyka, fizyka lub geografia oraz informatyka i język angielski); Artura Schopenhauera oraz Placotomusa (przedmioty realizowane w rozszerzonym zakresie to biologia, chemia i język angielski). W przyszłym roku szkolnym patronem nowoutworzonych klas zostaną Carl Gottlieb Ehler oraz Johan Adam Kulmus. Krzysztof Celestyn Mrongowiusz będzie patronem klas, gdzie w rozszerzonym zakresie będą realizowane takie przedmioty, jak język polski, język angielski, historia lub wiedza o społeczeństwie, a Jerzy Zaleski będzie patronem klas, gdzie w rozszerzonym zakresie będą realizowane takie przedmioty, jak matematyka, geografia oraz przedmioty ekonomiczne.

Dzięki możliwości wykorzystania infrastruktury UG oraz kadry akademickiej jest to wyjątkowa placówka edukacyjna. Siedziba Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego mieści się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i tam odbywa się większość zajęć. Zajęcia laboratoryjne – biologia, fizyka, chemia, informatyka – odbywają się na poszczególnych wydziałach uczelni. Jest to publiczna szkoła ponadgimnazjalna i ponadpodstawowa z oddziałami realizującymi trzy- i czteroletni cykl kształcenia, której dyrektorem jest obecnie Pan Waldemar Kotowski.

źródło:Biuro Prasowe UG

 

 

Ostatnio zmieniany sobota, 11 styczeń 2020 12:06

Newsletter

Historia

Ostatnia księżniczka z Gdańska - Oliw…

Nazywała się Nadina Perloff, w książce meldunkowej Gdańska z 1942 r p.t. "Danziger Einwohnerbuch 1942" wypisane jest jej nazwisko pod adresem Böttchergasse Nr. 23/27 z dopiskiem Witwe (wdowa). Jej rodzina...

17-12-2021 645 Historia

Detal architektoniczny w Oliwie - zapis …

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy o oliwskiej architekturze mieszkaniowej z przełomu wieków (i nie tylko). Rozmawialiśmy o tym skąd czerpano wzorce dla tej architektury, w jakim stylu powstawała i kto ją...

14-11-2021 376 Historia

Ostatnio dodane

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna tęcza"

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna …

Tytuł koncertu "Czarna tęcza" to także tytuł najnowszej płyty Tomasza Olszewskiego, choć zawartość może się tu i ówdzie zmieniać. Przekrojowy repertuar z sześciu płyt autorskich, swoiste ,,greatest hits", na miarę...

17-01-2022 83 Rozrywka

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wytawy pt. Wajda. Człowiek z Gdańska to ponad 150 rysunków i akwarel autora Człowieka z żelaza, a także ponad 50 plakatów jego filmów. Wszystkie prace udostępniło ze swoich zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej...

10-10-2021 484 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31