Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku Oliwie Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku Oliwie

Problemy z nocną opieką Szpitala Dziecięcego

Gru 23, 2017

Nocna i świąteczna opieka medyczna w Szpitalu Dziecięcym Polanki szwankuje. Zdarzają się przypadki, że nie ma żadnego lekarza i z tego powodu rodzicie z chorymi dziećmi krążą po całym mieście w poszukiwaniu pomocy.

1 października wszedł w życie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej zwany potocznie siecią szpitali. Z tego powodu nastąpiły również zmiany w organizacji nocnej  i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej. Opiekę tę mają bowiem obowiązek świadczyć zakwalifikowane do sieci szpitale I, II i III stopnia (w województwie pomorskim jest ich 18) oraz szpitale pediatryczne. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Okazuje się, że wymyślony w Ministerstwie Zdrowia system do dziś sprawia kłopoty pacjentom i szpitalom.

- Dziecko poczuło się wieczorem na tyle źle, że postanowiłam pojechać do lekarza – opowiada pani Aneta z Oliwy o wydarzeniach z nocy z 12 na 13 grudnia. – Byłam bardzo zdziwiona, dojechawszy na Polanki do specjalistycznego dziecięcego szpitala, gdzie mnie dwie pielęgniarki poinformowały, że nie ma lekarza. W nocy nie ma lekarza!

Pielęgniarki skierowały naszą czytelniczkę z dzieckiem do przychodni przy ul. Lema, która znajduje się na Morenie. Tam jednak też cieżko się dostać.

Okazuje się, że takie sytuacje nie są wyjątkiem. – Na stronie szpitala znalazłam informację kobiety, która była 7 i 8 grudnia i też nie było pediatry – mówi pani Aneta. Z kolei od pani Karoliny z Moreny mamy informację, że rodzice z dziećmi odsyłani są na Lema już przy szlabanie oliwskiego szpitala. Portier przy bramie poinformował naszą czytelniczkę, że nie ma lekarza na dyżurze.

Musi być lekarz, niekoniecznie pediatra

- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z czerwca tego roku nie przewiduje zapewnienia przez placówki sprawujące nocną i całodobową świąteczną opiekę medyczną obecności lekarza pediatry w godzinach pracy placówki – informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku. - We wspomnianym dokumencie mowa jest jedynie o poradach udzielanych w tych placówkach przez lekarza i pielęgniarkę posiadających prawo wykonywania zawodu. Oznacza to, że każdy lekarz i pielęgniarka mają obowiązek udzielania porady wszystkim zgłaszającym się osobom bez względu na ich wiek.

W szpitalu dziecięcym nie było w ogóle lekarza. Była tylko pielęgniarka. Czy to wystarcza? Czy sama pielęgniarka może udzielać porad?

- Nie, sam pielęgniarka to za mało – odpowiada Mariusz Szymański. -  Wszelkie skargi pacjenci mogą kierować do Wydziału Spraw Świadczeniobiorców pomorskiego NFZ, tel. 583218626, 583218635, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten wydział zobowiązany jest sprawdzić i wyjaśnić każdy sygnał od pacjenta dotyczący ewentualnego naruszenia umowy podpisanej przez świadczeniodawcę z NFZ. Każdorazowo skarżący pacjent otrzymuje  informację o efektach podjętych przez NFZ działań w konkretnej sprawie.

To zdarzenie losowe - twierdzi szpital

Pytanie o brak lekarza w czasie nocnej  i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej wysłaliśmy również do Szpitala Dziecięcego Polanki. Poniżej przytaczamy treść całej odpowiedzi:

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowane są przez Szpital Dziecięcy Polanki od 1 października br. W myśl przepisów są to świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej, udzielane w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Realizowane są one od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do godziny 8.00 dnia następnego. Szpital Polanki przyjmuje pacjentów do 18 roku życia, jednak dla wygody pacjenta porady udzielane są także osobom powyżej 18 roku życia, w ramach podwykonawstwa osoby takie są  przyjmowane w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej przy ul. Polanki 117.

Szpital Polanki jest jednym z pięciu podmiotów na terenie Gdańska świadczącym nocną i świąteczną obsługę chorych. Pacjenci mogą również skorzystać z takiej pomocy: w Nadmorskim Centrum Medycznym przy ul. Świętokrzyskiej 4, Przychodni Rodzinnej Medica Plus przy ul. Lema 21 oraz z dwóch punktów podmiotu Copernicus przy ulicach: Jana Pawła II 50 oraz Powstańców Warszawskich 1/2. W ramach takich usług nie obowiązuje rejonizacja.  

Odnosząc się do opisanej sytuacji braku lekarza w ramach obsługi nocnej, może ona wynikać z nagłej nieprzewidzianej absencji lekarskiej, spowodowanej np. chorobą lub ważnymi sprawami rodzinnymi. W przypadku braku lekarza w NOCH pacjent może zawsze skorzystać 
z porady lekarskiej w tym lekarza pediatry w szpitalnej Izbie Przyjęć. Okres jesienno-zimowy cechuje się zawsze zdecydowanym wzrostem liczby pacjentów w naszych placówkach, co skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na poradę; niestety jest to także okres wzrostu zachorowań wśród lekarzy. 

Pragnę również zauważyć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 28 czerwca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych - realizacja umowy w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej obejmuje poradę udzieloną przez lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu oraz pielęgniarkę posiadającą prawo wykonywania zawodu. Rozporządzenie to nie przewiduje konieczności zapewnienia lekarza pediatry, wobec czego każdy lekarz i pielęgniarka mają obowiązek udzielania porady wszystkim zgłaszającym się osobom, bez względu na wiek.  

Szpital Dziecięcy Polanki w trosce o dobro pacjenta stara się jednak jeżeli jest to tylko możliwe zapewnić obecność lekarza pediatry w ramach nocnej i świątecznej obsługi chorych. Pragniemy zauważyć, że żaden pacjent zgłaszający się do naszej placówki nie jest pozostawiany bez pomocy.  

Jarosław Cejrowski
Rzecznik Prasowy

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o. o. 

este

Ostatnio zmieniany sobota, 23 grudzień 2017 12:47

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 1817 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 4690 Historia

Ostatnio dodane

Rodzinny kiermasz książek

Rodzinny kiermasz książek

W sobotę 4 czerwca 2022 roku na dziedzińcu V LO w Gdańsku w godzinach 10:00-14:00 odbędzie się rodzinny festyn Książkowa Pomoc. Przychód z III edycji, podczas której sprzedamy zebrane przez...

25-05-2022 75 Rozrywka

Wystawa grafik i ilustracji Daniela Chodowieckiego w Bibliotece Głównej UG

Wystawa grafik i ilustracji Daniela Chod…

80 grafik i ilustracji autorstwa Daniela Chodowieckiego pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ponad 30 prac z prywatnej kolekcji Jerzego Limona będzie można oglądać od środy 25.05.2022 w Bibliotece...

22-05-2022 136 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31