Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Oznakowanie poziome wyznaczonych miejsc płatnego parkowania przy ul. Orkana Oznakowanie poziome wyznaczonych miejsc płatnego parkowania przy ul. Orkana

Nowe ulice jednokierunkowe i z płatnym parkowaniem w Oliwie

Mar 30, 2017

Przy kolejnych oliwskich ulicach pojawiły się parkometry. Od 3 kwietnia rozpoczyna się pobór opłat. Powód jest ten sam co przy innych ulicach strefy płatnego parkowania – w ciągu dnia większość miejsc zajmują samochody z obcymi rejestracjami. Dwa dni wcześniej zmiania się organizacja ruchu na pięciu ulicach.

Od 3 kwietnia rozpocznie się pobór opłat za parkowanie na kolejnych oliwskich ulicach. Wyznaczone miejsca postojowe i parkometry pojawiły się na:

ul. Obrońców Westerplatte (od 1 kwietnia nastąpi zmiana strony parkowania)

ul. Grottgera ( od Witkiewicza do Wita Stwosza)

ul. Polanki

ul. Żeromskiego.

Wyżej wymienione ulice znajdują się w Strefie Płatnego Parkowania uchwalonej przez Radę Miasta w zeszłym roku, jednak dotychczas nie pobierano na nich opłat. Wprowadzenie w ubiegłym roku płatnego parkowania w Oliwie spowodowało, że kierowcy „obcych” samochodów wybierają bezpłatne ulice, mimo znacznego oddalenia od ich miejsca pracy. Do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni napływało wiele wniosków od mieszkańców o wprowadzenie opłat również przy ich ulicach.

Problem z parkowaniem w Oliwie pojawił się w ostatnich latach wraz z dynamicznym rozwojem dwóch centrów biurowych (Olivia Business Centre i Alchemia). Oba centra nadal się rozbudowują i chętnych do przyjazdu do pracy autem będzie statystycznie przybywać. Dokłada się do tego rozbudowany kampus Uniwersytetu Gdańskiego.

Na najbliższej sesji, Rada Oliwy ma się zająć wnioskami mieszkańców o powiększenie SPP m.in.  o kolejny fragment Wita Stwosza oraz w okolicy dworca PKP.

Opłaty

Od ubiegłego roku nowością dla wszystkich płatnych stref w Gdańsku była znaczna obniżka opłat dla mieszkańców. Dotychczas roczny abonament kosztował 300 złotych. Teraz stawka została obniżona do 120 złotych (rocznie), co daje kwotę 10 złotych miesięcznie za auto. Dla mieszkańców potaniał również abonament opłacany co miesiąc – z 30 na 20 złotych. Samochody osób niezameldowanych w strefie będą musiały płacić nadal po 500 złotych miesięcznie. Nowe zasady Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku przede wszystkim mają „odstraszać” osoby spoza dzielnicy od chęci przyjazdu samochodem.

W przypadku płacenia w parkomacie stawki ustalono następująco:

1) za pierwszą godzinę - 3,00 zł.

2) za drugą godzinę - 3,60 zł.

3) za trzecią godziną - 4,30 zł.

4) za czwartą godzinę i następne - 3,00 zł.

Pełna procedura jak zdobyć identyfikatory dla mieszkańców opisana jest na stronie ZDiZ. Informacje udzielane są również pod telefonem: 58 244 68 73 oraz 58 524 46 27.

Po co te białe pasy na bruku?

Władze Gdańska podjęły decyzję o  dostosowaniu się do  wyroków sądów administracyjnych, które wielokrotnie orzekały konieczność poziomego oznakowania stref płatnego parkowania. W Gdańsku były one oznaczone jedynie znakami pionowymi.

Do niedawna dominowało orzecznictwo idące w kierunku, że nie należy malować oznakowania poziomego – mówił w grudniu Tomasz Wawrzonek, kierownik działu inżynierii ruchu w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. -  W ostatnich miesiącach orzecznictwo się jednak wykrystalizowało w kierunku wyznaczania konkretnych miejsc w SPP. Dlatego też zapadła decyzja, że będziemy takie oznakowanie wprowadzać. 

Większość oliwskich uliczek jest zbyt wąskich, aby móc wyznaczyć takie miejsca na całej ich długości (w przypadku ulic dwukierunkowych). Musi być zachowane miejsce na mijanie się samochodów, zachowane zostają zasady parkowania w pobliżu skrzyżowań.

Z tego powodu formalnie ubędzie w Oliwie (w granicach SPP) około 140. z 600. miejsc do parkowania.Na grudniowych spotkaniach z mieszkańcami, które odbywały się w V LO,  ZDiZ przedstawił do konsultacji mapę z rozmieszczeniem wyznaczonych miejsc parkingowych. 

Aby mieszkańcy mogli jednak nadal parkować tam, gdzie dotychczas -  na całym obszarze SPP (w godzinach jej obowiązywania) zostanie wprowadzona „strefa ograniczonego postoju”.

Znak B-39 „strefa ograniczonego postoju" stosuje się w celu oznakowania strefy, w której obowiązuje zakaz postoju pojazdów na wszystkich drogach poza miejscami wyznaczonymi do postoju pojazdów. 

W skrócie, w Oliwie na miejscach wyznaczonych mogą stawać wszyscy. Poza nimi tylko posiadacze abonamentów (będą wykluczeni z obowiązywania strefa ograniczonego postoju).

Chodnik oddany we władanie pieszych

Przy ul. Derdowskiego (od ul. Wąsowicza do al. Grunwaldzkiej) wzdłuż chodnika ustawione zostaną słupki uniemożliwiające parkowanie w tym miejscu. Z niewiadomych przyczyn kierowcy nagminnie stawiali na tym odcinku auta czterema kołami na chodniku, nie zostawiąjąc wymaganego 1,5 metra szerokości dla pieszych. Nie można tam przejechac wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim. Od lat nie pomagały interwencje Straży Miejskiej i Policji. 

Derdowskiego przed slupkami 20170321 113849 Richtone(HDR)

ul. Derdowskiego - słupki maja zapobiec takim sytuacjom

Grozi nam ponowny zalew obcych aut 

Problemem jest ryzyko powrotu samochodów pracowników pracujących w pobliskich biurowcach lub studentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz powtórki do sytuacji jaką pamiętamy sprzed października ubiegłego roku.  Pracownicy ZDiZ będą mogli kontrolować opłaty tylko pojazdów stojących w miejscach wyznaczonych liniami poziomymi. Dotychczas kontrolowano wszystkie samochody stojące na terenie strefy płatnego parkowania.

Parkowanie samochodu osoby przejezdnej poza miejscami wyznaczonymi (nawet mimo opłaty w parkometrze) będzie traktowane w godzinach 10-15 jako złamanie zakazu postoju i upoważnia Straż Miejską lub policję do wystawienia kierowcy mandatu karnego. Jednak każda taka sytuacja będzie wymagała od mieszkańców reakcji i osobistego wezwania służb mundurowych.

Nowe ulice jednokierunkowe

Na grudniowych spotkaniach ZDiZ z mieszkańcami Oliwy padła z sali propozycja wprowadzenia większej liczby ulic jednokierunkowych (jak np. przy ul. Husa czy Kaprów), co pozwoli wyznaczyć miejsca do parkowania na całej długości danej ulicy. 

Po konsultacjach z mieszkańcami, Radą Dzielnicy Oliwa, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wprowadza od 1 kwietnia następujące zmiany w organizacji ruchu w Oliwie.

Ruch jednokierunkowy zostaje wprowadzony na następujących ulicach:

- Drzymały (część w kierunku ul. Wąsowicza, część do ul. Husa

- Kręckiego (do Drzymały)

- Miraua (od Derdowskiego do Kaprów)

- Wąsowicza (od Kaprów do Derdowskiego – część ulicy do szkoły pozostaje dwukierunkowa)

- Zacisze (od Wita Stwosza do Grottgera).

Na ul. Obrońców Westerplatte nastąpi zmiana strony parkowania z lewej na prawą.

Powyższe zmiany oraz rozmieszczenie wyznaczonych miejsc do parkowania (znak poziomy P -19) mogą ulegać korektom. Prosimy o nadsyłanie sygnałów i sugestii do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub do Rady Dzielnicy Oliwa Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pw

Ostatnio zmieniany sobota, 01 kwiecień 2017 13:48

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2150 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5102 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 276 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 103 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31