Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Polanki 115 w 2007 roku Polanki 115 w 2007 roku fot. Tomasz Strug

W szpitalu mordują zabytek

Lis 08, 2014

Oliwa traci kolejny wiekowy budynek. W sąsiedztwie Dworu V, trwa rozbiórka dawnego oddziału neurologii Szpitala Marynarki Wojennej. Zgodę na to wydał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - prawdopodobnie po serii wprowadzających w błąd argumentów szpitala.

– Budynek jest nam zbędny, zagraża bezpieczeństwu, nie mamy pieniędzy by go wyremontować - mówi Romuald Chojnacki , kierownik działu logistyki szpitala MW. - To nie jest budynek zabytkowy, ale teren „Anielskiego Dworu” (Dwór V) jest wpisany do rejestru . Dlatego też potrzebna była zgoda Konserwatora Zabytków na rozbiórkę. Zgoda została wydana w lipcu tego roku.

Szpital co innego mówi a co innego robi

Czy coś takiego jest planowane? - Za tydzień planowana jest rozbiórka budynku – mówił nam w piątek szef szpitalnej logistyki. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Tego samego dnia, przed południem, rozpoczęto burzenie prawdopodobnie stuletniej villi. W sobotę prace kontynuowano – wyburzona jest już duża część poddasza i pierwszego piętra budynku. Prawdopodobnie rozbiórkę przyspieszył fakt, iż dziennikarka Gazety Wyborczej przygotowywała na sobotę artykuł na ten temat

Przy okazji wyburzania, zniszczono okazałe drzewo ozdobne. Na starą tuję runęła cześć fasady budynku.

Polanki_115_Szpita_MW20141108_91

Elewacja zachodnia - stan na 8 XI 2014

 

Konserwator wprowadzony w błąd?

- Były próby ratowania tych nieruchomości – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Z pomocą Konserwatora udało się zdobyć 7 milionów złotych na remont sąsiedniego budynku (Villa Axthof). Na ten budynek niestety nie starczyło już pieniędzy.

W związku z tym Pomorski Konserwator Zabytków przychylił się do wniosku szpitala o pozwolenie na rozbiórkę dawnego oddziału neurologii. O taką zgodę szpital zabiegał od kilku lat.

- Konserwator (Dariusz Chmielewski) przychylił się do argumentu szpitala, że możliwości adaptacyjne budynku na cele szpitalne są żadne. Ewentualnie mogłyby tam powstać biura, ale brakowało pieniędzy na remont – mówi Tymiński. Renowacja budynku szacowana była na kilka milionów złotych.

- Konserwator przychylił się również do argumentów zarządcy, który twierdził, że budynku nie można wydzierżawić ponieważ jest to teren wojskowy – informuje rzecznik prasowy PWKZ.

Polanki_115_Szpita_MW20141108_100

Elewacja wschodnia - stan na 8 XI 2014

Prawdopodobnie szpital wprowadził Urzęd Konserwatora w błąd. Villę trzykrotnie próbowano wydzierżawić. – Nie było jednak żadnego zainteresowania – potwierdził to w rozmowie z nami Romuald Chojnacki, kierownik działu logistyki szpitala MW. Tereny szpitala wojskowego można jednak dzielić i sprzedawać. Dowodem na to  jest sprzedaż zabytkowego Dworu V wraz z rozległym terenem, do której doszło przed 2008 rokiem.

Co ciekawe, ogłoszenia o przetargu na dzierżawę rozbieranego właśnie budynku mówiły o celach pokrewnych z leczeniem. Ogłoszenia szpitala zapraszały w 2009 roku do przetargu na „wydzierżawienie nieruchomości przeznaczonej na dom spokojnej starości z usługami rehabilitacji ruchowej”. Dzierżawa miała być na 10 lat od dnia podpisania umowy. Z pewnością nie zachęcało to potencjalnych inwestorów do wykładania milionów na remont opuszczonego od lat budynku.

Dom Freddiego Kruegera - Chcesz się zabić, twoja sprawa

– W internecie widać, że budynek ten cieszy się dużym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy wchodzą tam i robią zdjęcia - mówi Romuald Chojnacki z 7 Szpitala MW.

Rzeczywiście budynek jest bohaterem wielu stron i wpisów na licznych forach internetowych. Najczęściej nazywany jest potocznie „opuszczonym oddziałem psychiatrycznym”. To jednak mylna nazwa – w budynku działał oddział neurologii, który zajmował się również chorobami psychosomatycznymi (choroby fizyczne w powstaniu których istotny udział biorą  czynniki psychologiczne, głównie emocjonalne). Oddział psychiatryczny szpitala znajdował się i działa nadal  w wyremontowanym obok budynku dawnej Villi Axthof.

- Chodząc po tym szpitalu miałem nieodparte wrażenie że coś jest nie tak – zupełnie jakby to miejsce było przeklęte, nawiedzone… Mimo że był środek dnia, czułem niepewność i ciągłą obawę, że coś złego lub dziwnego może się tu stać – opisywał na swoim blogu jeden z odwiedzających rozbierany właśnie budynek.

- Stara willa w Oliwie, nazywana lokalnie "Domem Freddiego Kruegera", jest prawdopodobnie najbardziej przerażającym budynkiem w Polsce – emocjonował się jeden z piszących na forum o zjawiskach paranormalnych. -  Już pierwszy krok, postawiony w tych opuszczonych murach oddziału psychiatrycznego, przyprawia o gęsią skórkę. Niektórzy twierdzą, że chodząc po tym szpitalu odczuwa się ciągłe uczucie niepokoju i obecność niewidzialnego towarzystwa.

Tego typu legenda skłaniała kolejne osoby do odwiedzenia tego miejsca.

-  Niejednokrotnie zabezpieczaliśmy budynek przed włamaniem ale ciągle było to niszczone. Kilkakrotnie interweniowała policja i nasza ochrona. Boimy się żeby komuś nie stała sie krzywda, bo my będziemy za to odpowiadać – mówi Romuald Chojnacki, szef szpitalnej logistyki.

„Chcesz się zabić, twoja sprawa. Tylko innym nie rób problemów, skocz z mostu!!!” – takiej treści tabliczki administracja szpitala powiesiła na elewacji. Teraz problem zniknie, budynek jest burzony. Podobno zabezpieczono konstrukcję pięknego zadaszania wejścia do villi. Jednak jego szklany dach leży potłuczony przed budynkiem. W gruzie można znaleźć fragmenty drewnianej balustrady, która również miała trafić do składnicy konserwatorskiej.

Polanki_115_Szpita_MW20141108_58

Na ratunek zabytkowi

Aby ocalić budynek przed rozbiórką - Zarządy Dzielnic Oliwy i VII Dworu (na których terenie znajduje się szpital) wystąpiły w piątek z wnioskiem o wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

- Urząd konserwatora jest przeznaczony dla ochrony dziedzictwa, a nie do wyburzania, nawet jeśli prawo na to pozwala – mówi dla Gazety Wyborczej Andrzej Januszajtis, badacz historii Gdańska. - Ten budynek powinien być pod ochroną. To, że nie ma go w ewidencji zabytków, to nie jest argument. Nie ma tam setek budynków, które mają wartość historyczną. Po wojnie w Gdańsku wyburzono więcej zabytków niż ich odbudowano. Rozumiem, że brak pieniędzy na remont to jest problem, ale trzeba go się starać rozwiązać.

Historia

Jak czytamy w dokumentacji przetargowej, budynek szpitalny nr 9 jest to budynek podpiwniczony, murowany z roku około 1930, jednopiętrowy z poddaszem użytkowym o kubaturze 3533 m3 i powierzchni użytkowej 699.37 m2. Dach konstrukcji drewnianej kryty dachówką ceramiczną. Znajduje się pod opieką Konserwatora zabytków.

85

Pelonken Straße 115 około 1925 roku - fot. DawnaOliwa.pl

Budynek przy ul. Polanki 115 wybudowano prawdopodobnie już w 1912 roku. Ze spisu adresowego wydanego w 1916 roku wiemy, że  przy Pelonken Straße nr 115 mieszkał emerytowany budowniczy (Baugewerksmeister) H. Prochnow. 1 stycznia 1949 roku z Oksywia w Gdyni przeniesiono do Oliwy przy ul. Polanki 117 Garnizonowy Szpital Marynarki Wojennej. Na bazie budynku byłego sanatorium lotników niemieckich i Dworu V utworzono stacjonarną jednostkę medyczną Marynarki Wojennej. W budynku o dawnym numerze 115 również przyjmowali lekarze. Budowę głównego gmachu szpitala rozpoczęto w 1952 roku, natomiast pierwsze nowe pawilony oddano do użytku w lipcu 1954 roku.

W budynku Polanki 115 (budynek szpitalny nr 9) powstał oddział neurologii. Od 1970 roku leczono tu również choroby psychosomatyczne. Gdy willa nie nadawała się już do użytkowania, pod koniec lat 90. XX w. budynek opuszczono. Podobnie jak zdewastowany budynek Dworu V. Ten ostatni udało się jednak sprzedać. Villa Polanki 115 nie miała tego szczęścia.

Podobny los spotkał w 1963 roku Szpitalik Św Łazarza (1660 rok), do rozbiórki przeznaczony jest też XVIII - wieczny domek czeladników młyńskich przy ul. Kwietnej 32, rozpada się również Zajezdnia Tramwajów Konnych a także dawna przychodnia przy al. Grunwaldzkiej. W styczniu spłonął Dwór IV - podobnie zaniedbany przez spital dziecięcy. 

Ubywa nam cennych budynków w Oliwie. W majestacie prawa.

Tomasz Strug

Polanki_115_2007_2

Polanki 115 w 2007 roku

1912 - 8 XI 2014

Ostatnio zmieniany piątek, 04 listopad 2016 22:19

Komentarze   

+9 #7 Agnieszka 2015-11-10 19:47
nie ma co się dziwić, znam temat i szpital a właściwie agencja mienia wojskowego nie była sobie w stanie poradzić z utrzymaniem starej alei lipowej, a co dopiera z willą. Kiedyś te drzewa były przycinane, a teren zadbany.Od kiedy wojsko się wyniosło wszystko popadło w ruinę.Wstyd i tyle.
Jesteśmy narodem który nie potrafi zadbać ani o zieleń ani o zabytki ani o historię .
Cytować
+11 #6 kicia 2015-02-14 21:05
niszczą dranie to co mamy najbogatrzego w dzielnicy i w kraju
Cytować
+14 #5 Entuzjasta zabytków 2014-11-23 11:47
Pamietam budynki 7 Szpitala Marynarki Wojennej a także park Szpitala. W latach 60.-tych i 70.-tych. mieszkałem niedaleko szpitala. Były ładnie utrzymane - podobnie park szpitalny. Cały kompleks stanowi zabytek - nie ma co do tego wątpliwości ponieważ budynki były wybudowane 100 lat temu i wcześniej. Moim zdaniem należy przeprowadzić postępowanie prokuratorskie, które powinno zmierzać do ustalenia winnych doprowadzenia zabytków do ruiny.
Cytować
+18 #4 Andrzej Leśniewski 2014-11-11 10:56
Co do przebudzenia się polityków przed wyborami. Ci wysocy rangą i znaczeniem działacze polityczni i samorządowi mieli dość czasu aby lobować za takimi zmianami w prawie, żeby można było normalnie gospodarować zabytkami. Nawet dopuszczałbym oddanie ich za darmo, przy wszystkich prawnych gwarancjach, że zabytek zostanie wyremontowany. Nawet powinno się za to dopłacać. Zgadzam się na to jako płacący podatki. P. Adamowicz rządzi 16 lat i jeszcze nie wpadł na taki pomysł.
Cytować
+9 #3 Henryk 2014-11-09 16:00
A wkrótce wybory!!!
Cytować
0 #2 Realista 2014-11-09 14:22
A Pan Panie STRUG, co obudził się Pan. A coś Pan robił do tej pory? Startujesz Pan w wyborach, że nagle taka troska. I co, to ma być Pana recepta na ratowanie budynku, napisze Pan wniosek i wpiszą do rejestru... i już wszystko w porządku? Budynek przestanie się rozpadać i wszyscy będą szczęśliwi? Jakbyś Pan rzeczywiście chciał pomóc, to byś zainteresował się tym budynkiem wcześniej. Zgłębił temat, porozmawiał ze szpitalem, znalazł inwestora... Piszesz Pan o sprzedaży, oczywiście Dwór V został sprzedany, ale można go było wygrodzić i z tego co wiem zakupiono go w celach prywatnych. A ten budynek, w środku szpitala, jak Pan wygrodzisz? Sam jestem miłośnikiem zabytków, ale nie lubię obłudy. Z tego co wiem, szpital nie może wydzierżawiać budynków na cele inne niż lecznicze. Wszyscy wiemy jaki jest stan naszej służby zdrowia, a Pan chce by szpital władował 4 mln w renowacje... My Polacy umiemy się na wszystko oburzać, krytykować, niech może ktoś zamiast tego coś zrobi dobrego.
Cytować
+14 #1 olywianin 2014-11-08 22:06
następna w kolejności Do Studzienki - zgodnie z panującą w gdańsku socjalistyczną mentalnością urbanistyczną - planuje się tam wybudować dwujezdniową arterię z szeroookim pasem zieleni pośrodku.
Cytować

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2393 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5368 Historia

Ostatnio dodane

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowsk…

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA 21-27.08.2022, Gdańsk W dniach 21-27 sierpnia br. w Gdańsku odbędzie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, która od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów...

26-07-2022 215 Rozrywka

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Ergo Arena już po raz szósty otwiera się na miłośników sportów wrotkarskich. W dwa weekendy lipca i sierpnia hala na granicy Gdańska i Sopotu bezpłatnie udostępnia płytę główną dla osób...

18-07-2022 111 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31