Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
O. Wiesław Rymarczyk podczas I Biegu Oliwskiego O. Wiesław Rymarczyk podczas I Biegu Oliwskiego fot. Tomasz Strug

Odwołano proboszcza w kościele Cystersów

Lis 27, 2012

Nowy proboszcz parafii Cystersów został odwołany. W najbliższą niedzielę kanoniczną wizytację w parafii przeprowadzi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

O. Wiesław Rymarczyk został odwołany z funkcji proboszcza parafii pod wezwaniem MB Królowej Korony Polskiej w Gdańsku – Oliwie. Taka informacja została przekazana wiernym podczas niedzielnych nabożeństw. O. Rymarczyk pełnił tę funkcję od 18 czerwca tego roku do momentu zawieszenia go w funkcjach w październiku.

Dekretem z 23. listopada, wydanym przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia, ksiądz Rymarczyk oficjalnie został zwolniony z funkcji proboszcza. Jednocześnie dekretem arcybiskupa o. Filip Krzemień został ustanowiony wikariuszem parafii, natomiast o. Albin Jarosław Chorąży został administratorem parafii.

Nieoficjalnie wiadomo, że powodem zmian w kościele przy ul. Leśnej są problemy finansowe parafii, które powstały w ostatnich miesiącach. Jednym z nich jest konieczność uregulowania zapłaty za nowe nagłośnienie świątyni na kwotę 25. tysięcy złotych.

Teraz parafię czeka kontrola. Na 2 grudnia zapowiedziana jest wizytacja kanoniczna arcybiskupa Głodzia. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno – gospodarczego parafii (stan i potrzeby kościoła parafialnego, kaplic, sal katechetycznych, spisy inwentarza kościoła,  budynków gospodarczych, kancelarii parafialnej). Biskup diecezjalny jest zobowiązany co pięć lat okazać protokoły wizytacyjne swoich parafii papieżowi.

Mianowanie nowego proboszcza parafii leży w gestii opata szczyrzyckiego o. Dominika Chuchera w porozumieniu z arcybiskupem Metropolitą Gdańskim Sławojem Leszkiem Głodziem. Na te decyzje musimy jednak jeszcze poczekać.

Pw

Ostatnio zmieniany piątek, 04 listopad 2016 22:22

Komentarze   

-14 #21 jadzia 2012-12-05 16:35
i powrocil w rodzinne srony a na ksiezyc z nim !!!!!! taki z niego ksiadz jak ze mnie zakonnica!!!!!!!! liczy sie tylko kasa i nic wiecej z czegos trzeba utrzymac rodzinke !!!!!!! pozdrawiam wszystich naiwnych :-)
Cytować
+6 #20 Oliwa 2012-12-03 16:51
Mafia w Białych Habitach z czarnym szkaplerzem oraz mafia w błękitnych sukienkach. Wstydźcie się, za to wszystko co zrobiliście swojemu współbratowi w kapłaństwie. Ludzi, którzy chcą czynić dobrze, rozwijać parafię, wypłynąć na głębię to ucina się ręce, a toleruje tych co są zamknięci dla ludzi w swojej enklawie ogrodu i plebani.
Cytować
+11 #19 Oliwa 2012-12-03 16:41
I to bardzo się obawiał o to, że przyjdzie nas mało, gdyż większość wolała pożegnać O. Wiesława i zaprzęgnął garstkę ministrantów. I rzeczywiście były ławki puste. Tylko głupie tłumaczenie przed Biskupem, że puste są bo ludzie chorzy. No tak może i chorzy, którym nie pasuje istniejący od wieków układy spółki Cystersi. Można wiele pisać, ale lepiej działać w tej sprawie u najwyższych władz kościoła, z Generałem zakonu włącznie.
Cytować
+8 #18 robert 2012-12-01 22:16
czy administrator ojciec Albin i spółka w obawie przed małą frekwencją na mszy o godzinie 13 z udziałem Arcybiskupa zmuszony jest wysyłać zaproszenia a do ich roznoszenia angażować ministrantów?
Cytować
+15 #17 zofia 2012-12-01 15:38
Wszyscy młodzi ludzie z parafii cystersów są zbulwersowani odwołaniem ojca Wiesława.Jesteśmy przekonani , ze poprzedni proboszcz pałał zazdrością o to ze ojciec Wiesław zdobywa serca parafian i młodzieży z Oliwy. W końcu zaczęliśmy chodzić do kościoła z chęcią!Czy to tak właśnie Arcybiskup zachęca młodzież do wiary?Odwołując takich ojców , Którzy wychodzą do zwykłych ludzi a nie chowają się w klasztorach?
Ojcze Wiesławie- jesteśmy z Tobą
Cytować
+9 #16 Jony 2012-11-30 00:08
Cytuję Katarzyna:
Cytuję Agnieszka:
Zakonnicy są zobligowani milczeniem, a o. Wiesław chodził i takie rzeczy opowiadał, że głowa boli. Narobił długów w Jodłowniku, teraz u nas. Dobrze, że tak szybko zareagowali, bo posprzedawał by co się da tak jak w JODŁOWNIKU. KSIĄDZ TEŻ CZŁOWIEK I POWINIEN SIĘ LECZYĆ JAK MA ZE SOBĄ PROBLEMY. Życzę mu wszystkiego dobrego, ale z dala od naszej Parafii.


Wierzyć się nie chce że ktoś takie rzeczy wypisuje !
Pani Agnieszko, naprawdę niech Pani nie pisze czegoś takiego nie znając prawdziwej sytuacji, prawdziwych powodów.Nie mówiąc o tym że tą wypowiedzią obraża Pani Ojca Wieslawa. Ojciec Wieslaw nie jest zlodziejem !Stary proboszcz wciska parafianom kity. Nie podoba mu się że coś się zaczelo dziać. Oni wolą odprawić mszę i szybko zawinąć się do domu... Wiele by tu można jeszcze pisać na ten temat. Źle się dzialo ostatnio w parafii.
Jesteśmy z Tobą ojcze Wieslawie !


No i w tym problem że stary proboszcz milczy. Mówi tylko "pokorny zakonnik" Ojciec Wiesław. Daje to do myślenia...
Cytować
-5 #15 Jony 2012-11-30 00:06
a skąd wiesz jesteś księgowym parafii ? brałeś kaskę wiernych?
Cytować
-7 #14 Jony 2012-11-30 00:03
Z pokorą zakonnika wyjężdżam z Oliwa.
Chłopie jak publikujesz treść w internecie i to jeszcze wywlekając takie pierdoły to nie ma w tobie pokory za grosz :D A więc jedź z Bogiem jeśli masz dokąd!
Cytować
-11 #13 WewiórMeryMegMiś 2012-11-29 22:45
Kto jest bez winy, niech rzuci kamieniem....
Cytować
+12 #12 Katarzyna 2012-11-29 22:02
Cytat:
name="Agnieszka"]Zakonnicy są zobligowani milczeniem, a o. Wiesław chodził i takie rzeczy opowiadał, że głowa boli. Narobił długów w Jodłowniku, teraz u nas. Dobrze, że tak szybko zareagowali, bo posprzedawał by co się da tak jak w JODŁOWNIKU. KSIĄDZ TEŻ CZŁOWIEK I POWINIEN SIĘ LECZYĆ JAK MA ZE SOBĄ PROBLEMY. Życzę mu wszystkiego dobrego, ale z dala od naszej Parafii.
Wierzyć się nie chce że ktoś takie rzeczy wypisuje !
Pani Agnieszko, naprawdę niech Pani nie pisze czegoś takiego nie znając prawdziwej sytuacji, prawdziwych powodów.Nie mówiąc o tym że tą wypowiedzią obraża Pani Ojca Wieslawa. Ojciec Wieslaw nie jest zlodziejem ![/u]Stary proboszcz wciska parafianom kity. Nie podoba mu się że coś się zaczelo dziać. Oni wolą odprawić mszę i szybko zawinąć się do domu... Wiele by tu można jeszcze pisać na ten temat. Źle się dzialo ostatnio w parafii.
Jesteśmy z Tobą ojcze Wieslawie !
Cytować

Newsletter

Historia

Ostatnia księżniczka z Gdańska - Oliw…

Nazywała się Nadina Perloff, w książce meldunkowej Gdańska z 1942 r p.t. "Danziger Einwohnerbuch 1942" wypisane jest jej nazwisko pod adresem Böttchergasse Nr. 23/27 z dopiskiem Witwe (wdowa). Jej rodzina...

17-12-2021 643 Historia

Detal architektoniczny w Oliwie - zapis …

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy o oliwskiej architekturze mieszkaniowej z przełomu wieków (i nie tylko). Rozmawialiśmy o tym skąd czerpano wzorce dla tej architektury, w jakim stylu powstawała i kto ją...

14-11-2021 375 Historia

Ostatnio dodane

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna tęcza"

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna …

Tytuł koncertu "Czarna tęcza" to także tytuł najnowszej płyty Tomasza Olszewskiego, choć zawartość może się tu i ówdzie zmieniać. Przekrojowy repertuar z sześciu płyt autorskich, swoiste ,,greatest hits", na miarę...

17-01-2022 83 Rozrywka

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wytawy pt. Wajda. Człowiek z Gdańska to ponad 150 rysunków i akwarel autora Człowieka z żelaza, a także ponad 50 plakatów jego filmów. Wszystkie prace udostępniło ze swoich zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej...

10-10-2021 484 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31