Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Warsztaty owocowy miszmasz Warsztaty owocowy miszmasz fot. M. Wesiora

Edukacyjne warsztaty przyrodnicze w nowych warunkach

Mar 26, 2019

Dziś oficjalnie otwarto nowy budynek warsztatów edukacyjnych Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku – Oliwie. Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Polanki 51 i działa od początku miesiąca.

„Wow jak tu ładnie, mogłabym tu zamieszkać” – to jeden z częściej słyszanych komplementów od odwiedzających nas młodych obserwatorów przyrody. Od początku marca pracownicy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku z dumą zapraszają grupy warsztatowe do nowej sali edukacyjnej! W Gdańsku-Oliwie powstał nowoczesny ośrodek edukacji ekologicznej.

Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z którą połączony jest wspólnym wejściem. „Sercem” nowej placówki jest przestronna sala edukacyjna. Poza nią znajdziemy tu również przytulną czytelnię i salę ekspozycyjną, w której aktualnie wiszą zdjęcia wykonane przez pracowników Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – „Na parkowych szlakach”. Drewniany taras, osłonięty od słońca pergolą przez którą przerastają drzewa – dwa klony jawory, już teraz tworzy wyjątkowy klimat, sprzyjający poznawaniu tajników przyrody.

Rozbudowa siedziby TPK o nowy obiekt, liczący w sumie  415 metrów kwadratowych powierzchni, kosztowała prawie 3 mln zł, z czego 70 proc. pokryto ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zaś 30 procent – to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Kto się edukuje?

Co roku z wiedzy pracowników Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (które działa w strukturach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych) korzysta kilkanaście tysięcy osób – według szacunków, w zeszłym roku było to 13 700 uczniów, studentów, nauczycieli, mieszkańców Trójmiasta i Pomorza. A czym zajmują się na co dzień pracownicy CIEE?

- Popularyzujemy naukę i przekładamy ją na język zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorców w każdym wieku. Uchylamy rąbka przyrodniczej tajemnicy jednocześnie pozostawiając uczestników w zadziwieniu i niedosycie. Aby trafić do różnych odbiorców (od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetu III Wieku ) stosujemy urozmaicone metody aktywizujące: warsztaty z wykorzystaniem interaktywnych makiet, wyjścia terenowe z lornetkami, lupami, konkursy odwołujące się do umiejętności pracy w grupie, gry terenowe ćwiczące zmysł orientacji i obserwacji, edukacyjne akcje plenerowe jednoczące wokół wspólnego zagadnienia różne podmioty, wystawy – mówią pracownicy CIEE.

warsztaty Dojrzały Smak Przygody

- Ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów cieszy się nasz autorski pomysł „Dojrzały smak przygody”, który powstał kilkanaście temu na kanwie przemyśleń o adresatach działań edukacyjnych, którzy mają czas i wpływ na kształtowanie postaw w rodzinie a swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie się dzielą z innymi. Na przestrzeni lat stał się jednym z naszych ulubionych działań! Obserwując uczestników, którzy towarzyszą nam w kolejnych edycjach i przyprowadzają na wyprawy nowych znajomych widać, że to odwzajemniona sympatia. To budujące, że jest tak wiele osób gotowych twórczo i aktywnie spędzać wolny czas, poświęcić się realizacji pasji i poszerzaniu wiedzy o dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym regionu. Cotygodniowe wyprawy piesze, o zróżnicowanym poziomie trudności, prowadzą różnymi trasami mniej i bardziej odległymi od Trójmiasta. Zawsze spotykamy się we środy od czerwca do końca września. Podczas wspólnych wypraw odwiedzamy wiele urokliwych miejsc - do niektórych docieramy po raz pierwszy a niektóre odkrywamy na nowo z innym przewodnikiem.

Wszystkie te działania odbywają się teraz w nowym obiekcie w Gdańsku - Oliwie, wybudowanym, jako jeden z czterech na terenie Pomorza, w ramach projektu „Edukacja dla Przyrody”. Dzięki tej inwestycji pracownicy CIEE mogli rozszerzać swoją działalność przy wykorzystaniu nowych technologii i narzędzi multimedialnych, a także gościć liczniejsze niż dotychczas grupy odwiedzających. Do tej pory ograniczała nas przestrzeń korzystaliśmy z gościnności różnych instytucji. Od kilkunastu lat w każdy trzeci czwartek miesiąca, o godzinie 16:00 organizujemy comiesięczne „spotkania czwartkowe”, na których eksperci omawiają aktualne problemy przyrodnicze. Dzięki rozbudowie prelekcje mogą odbywać się u nas. Najbliższe spotkanie czwartkowe (wyjątkowo – ze względu na święta odbędzie się 25 kwietnia) poświęcone będzie miejskiemu ogrodnictwu.

Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zmieniają się czasy, problemy a z nimi powstają nowe wyzwania. Zarówno edukacyjne jak i dydaktyczne. Ludzie interesują się „ekologią” z różnych powodów, czasem z powodów etycznych, czasem ekonomicznych, nierzadko w związku z panującą mody. Jako pracownicy CIEE staramy się podążać za panującymi trendami – wiec nieustannie się dokształcamy by być zawsze na bieżąco  z wiedzą, odkryciami przyrodniczymi,  nowinkami technologicznymi. By zaciekawić naszego odbiorcę, sprawić by nas wysłuchał i zabrał ze sobą do domu i swoich codziennych nawyków te, które posłużą przyrodzie.

Jowita Kurach
kierownik Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 kwiecień 2019 12:41

Ostatnio dodane

Mozartiana 2019

Mozartiana 2019

Gdańskie święto muzyki Mozarta to zawsze duża dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku. 7 festiwalowych dni, około 200 artystów, 12 koncertów, tradycyjnie w pięknej scenerii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej i Domu...

20-08-2019 172 Rozrywka

Spacer szlakiem Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim

Spacer szlakiem Galerii Współczesnej R…

GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA Spotkanie #5 Galeria Rzeźby Gdańskiej Gdańska Galeria Miejska 25 sierpnia zaprasza na piąte już spotkanie z cyklu Gdańsk-Miasto-Sztuka, podczas którego przyjrzymy się ukrytej wśród złożenia parkowego w Oliwie Galerii Rzeźby...

19-08-2019 378 Rozrywka

Czystość powietrza

Czujnik jakości powietrza - Rada Dzielnicy Oliwa

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Newsletter

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31