Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Warsztaty owocowy miszmasz Warsztaty owocowy miszmasz fot. M. Wesiora

Edukacyjne warsztaty przyrodnicze w nowych warunkach

Mar 26, 2019

Dziś oficjalnie otwarto nowy budynek warsztatów edukacyjnych Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku – Oliwie. Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Polanki 51 i działa od początku miesiąca.

„Wow jak tu ładnie, mogłabym tu zamieszkać” – to jeden z częściej słyszanych komplementów od odwiedzających nas młodych obserwatorów przyrody. Od początku marca pracownicy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku z dumą zapraszają grupy warsztatowe do nowej sali edukacyjnej! W Gdańsku-Oliwie powstał nowoczesny ośrodek edukacji ekologicznej.

Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z którą połączony jest wspólnym wejściem. „Sercem” nowej placówki jest przestronna sala edukacyjna. Poza nią znajdziemy tu również przytulną czytelnię i salę ekspozycyjną, w której aktualnie wiszą zdjęcia wykonane przez pracowników Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – „Na parkowych szlakach”. Drewniany taras, osłonięty od słońca pergolą przez którą przerastają drzewa – dwa klony jawory, już teraz tworzy wyjątkowy klimat, sprzyjający poznawaniu tajników przyrody.

Rozbudowa siedziby TPK o nowy obiekt, liczący w sumie  415 metrów kwadratowych powierzchni, kosztowała prawie 3 mln zł, z czego 70 proc. pokryto ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zaś 30 procent – to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Kto się edukuje?

Co roku z wiedzy pracowników Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (które działa w strukturach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych) korzysta kilkanaście tysięcy osób – według szacunków, w zeszłym roku było to 13 700 uczniów, studentów, nauczycieli, mieszkańców Trójmiasta i Pomorza. A czym zajmują się na co dzień pracownicy CIEE?

- Popularyzujemy naukę i przekładamy ją na język zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorców w każdym wieku. Uchylamy rąbka przyrodniczej tajemnicy jednocześnie pozostawiając uczestników w zadziwieniu i niedosycie. Aby trafić do różnych odbiorców (od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetu III Wieku ) stosujemy urozmaicone metody aktywizujące: warsztaty z wykorzystaniem interaktywnych makiet, wyjścia terenowe z lornetkami, lupami, konkursy odwołujące się do umiejętności pracy w grupie, gry terenowe ćwiczące zmysł orientacji i obserwacji, edukacyjne akcje plenerowe jednoczące wokół wspólnego zagadnienia różne podmioty, wystawy – mówią pracownicy CIEE.

warsztaty Dojrzały Smak Przygody

- Ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów cieszy się nasz autorski pomysł „Dojrzały smak przygody”, który powstał kilkanaście temu na kanwie przemyśleń o adresatach działań edukacyjnych, którzy mają czas i wpływ na kształtowanie postaw w rodzinie a swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie się dzielą z innymi. Na przestrzeni lat stał się jednym z naszych ulubionych działań! Obserwując uczestników, którzy towarzyszą nam w kolejnych edycjach i przyprowadzają na wyprawy nowych znajomych widać, że to odwzajemniona sympatia. To budujące, że jest tak wiele osób gotowych twórczo i aktywnie spędzać wolny czas, poświęcić się realizacji pasji i poszerzaniu wiedzy o dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym regionu. Cotygodniowe wyprawy piesze, o zróżnicowanym poziomie trudności, prowadzą różnymi trasami mniej i bardziej odległymi od Trójmiasta. Zawsze spotykamy się we środy od czerwca do końca września. Podczas wspólnych wypraw odwiedzamy wiele urokliwych miejsc - do niektórych docieramy po raz pierwszy a niektóre odkrywamy na nowo z innym przewodnikiem.

Wszystkie te działania odbywają się teraz w nowym obiekcie w Gdańsku - Oliwie, wybudowanym, jako jeden z czterech na terenie Pomorza, w ramach projektu „Edukacja dla Przyrody”. Dzięki tej inwestycji pracownicy CIEE mogli rozszerzać swoją działalność przy wykorzystaniu nowych technologii i narzędzi multimedialnych, a także gościć liczniejsze niż dotychczas grupy odwiedzających. Do tej pory ograniczała nas przestrzeń korzystaliśmy z gościnności różnych instytucji. Od kilkunastu lat w każdy trzeci czwartek miesiąca, o godzinie 16:00 organizujemy comiesięczne „spotkania czwartkowe”, na których eksperci omawiają aktualne problemy przyrodnicze. Dzięki rozbudowie prelekcje mogą odbywać się u nas. Najbliższe spotkanie czwartkowe (wyjątkowo – ze względu na święta odbędzie się 25 kwietnia) poświęcone będzie miejskiemu ogrodnictwu.

Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zmieniają się czasy, problemy a z nimi powstają nowe wyzwania. Zarówno edukacyjne jak i dydaktyczne. Ludzie interesują się „ekologią” z różnych powodów, czasem z powodów etycznych, czasem ekonomicznych, nierzadko w związku z panującą mody. Jako pracownicy CIEE staramy się podążać za panującymi trendami – wiec nieustannie się dokształcamy by być zawsze na bieżąco  z wiedzą, odkryciami przyrodniczymi,  nowinkami technologicznymi. By zaciekawić naszego odbiorcę, sprawić by nas wysłuchał i zabrał ze sobą do domu i swoich codziennych nawyków te, które posłużą przyrodzie.

Jowita Kurach
kierownik Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 kwiecień 2019 12:41

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!

Ratujemy oliwską gastronomię!

Od soboty restauracje, kawiarnie czy bary muszę być zamknięte. Nadal jednak mogą sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia można brać na wynos lub też z dostawą...

16-03-2020 2289 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Oliwskim Ratuszu Kultury - marzec 2020

Dom Sąsiedzki w Oliwskim Ratuszu Kultur…

Drodzy Sąsiedzi, spotkajmy się w marcu: 02.03 poniedziałek10:00-13:00 English Lang. Issues14:00 Porady prawne Pana Józefa16: 00 Brydż03.03 wtorek10:00 – 13:00 Grupa My mamy!04.03 środa9:00 – 13:00 Co-working10:00-12:00 Grupa aktorska. Warsztaty teatralne...

03-03-2020 271 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Newsletter

Kalendarium tekstów

« Marzec 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31