Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Stutthof w kobiecych narracjach mat. prasowe

Stutthof w kobiecych narracjach

Mar 04, 2017

Ta książka to pierwszy zbiór kobiecych wspomnień poświęconych KL Stutthof.  W żadnej innej publikacji jakie ukazały się na temat losów więźniów tego obozu nie znajdziemy tak dokładnych opisów przybliżających strukturę żeńskiej społeczności czy zasad funkcjonowania kobiecej części tego obozu koncentracyjnego. Wspomnienia więźniarek Stutthofu, opatrzone licznymi przypisami mogą posłużyć wielu badaczom, którzy zajmują się tematyką kobiecości w obozach koncentracyjnych. Z pewnością wypełniają one także pewną lukę w literaturze pamiętnikarko-obozowej.

 - Do tej pory w języku polskim ukazały tylko dwie książki wspomnieniowe byłych więźniarek niemieciego nazistowskiego obozu w Stutthofie – mówi Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof.  - Opublikowano je 1965 i 1971 r. Obie autorki Anna Jędrychowska i Maria Suszyńska-Bartman więziono w Stutthofie w 1944 r., przez zaledwie kilka miesięcy. Ich narracje o obozie zajmują zaledwie kilka stron w całej publikacji i są niezwykle lapidarne. Uznaliśmy więc, że należy wypełnić tę lukę w publikacjach o tym miejscu zagłady.

Wydana właśnie książka jest efektem pracy trzech redaktorek: Wirginii Węglińskiej, pracownicy Muzeum Stutthof, (książka jest jednym z elementów jej badań naukowych nas losem kobiet w KL Stutthof) oraz Marzeny Dworak i Anity Rzeszowskiej, nauczycielki i uczennicy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, które przygotowały transkrypcję tekstów.

To niełatwa lektura. Przybliża nas do świata obozowych koszmarów, o których tak wiele lat po II wojnie światowej chcielibyśmy zapomnieć, jednak pamiętać musimy. Tak jak naszym obowiązkiem jest kultywowanie tej pamięci by koszmar jaki jeden naród zgotował innym już nigdy nie powrócił. Relacje sześciu bohaterek, Soni, Anny, Walerii, Maschy, Heleny i Marii przeleżały w archiwach kilkadziesiąt lat. Teraz nadszedł czas by oddać im głos.

Każda z narracji, mimo że stanowią odrębne historie tworzą element ukazujący losy pewnej zbiorowości. Te relacje wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Los kobiet, których wspomnienia znalazły się w książce łączy nie tylko obóz, ale i przeszłość konspiracyjna oraz dramatyczny okres przesłuchań i pobytu w gestapowskich więzieniach – opowiada Wirginia Węglińska. - Każda z nich, oderwana od rodziny, skazana na liczne upokorzenia, przeżywa swoją osobistą tragedię. Kiedy ich drogi krzyżują się w baraku nr 1 wspólne doświadczenia i przeszłość okazują się niezwykłym atutem. Atutem, który pozwolił im wypracować strategię na przetrwanie w KL Stutthof.

W książce znajdziemy niezwykle traumatyczną relację Anny Paszkowskiej. Autorka przeżyła ogromną tragedię.  W trakcie aresztowania była w ósmym miesiącu ciąży. Torturowano ją psychicznie grożąc pobiciem i utratą dziecka. Natychmiast po porodzie przeniesiono ją z więzienia do KL Stutthof. W obozie przetrzymywano także jej męża. Zaledwie po kilku tygodniach SS-mani zakatowali go na śmierć. Anna widziała jego zmaltretowane ciało. Przeżyła, ale po wojnie wszystkie obozowe wspomnienia odgrodziła grubym murem, nie potrafiła do nich wracać. Kiedy w latach 60. zgodziła się opowiedzieć o swoich przeżyciach mówiła o nich bez emocji, tak jakby stały się doświadczeniem kogoś innego.

Czytając „Stutthof w kobiecych narracjach” Trzeba też zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy relacjami nagrywanymi kilkanaście lat powojnie a tymi pochodzącymi z 1945 roku. Im dalej od minionych zdarzeń tym wypowiedzi narratorek są bardziej wyważone, zdystansowane i faktograficzne. Zdarzenia relacjonowane „na gorąco” np. te z dziennika prowadzonego w czasie ewakuacji przez Helenę Jarocką są pełne dramatyzmu, dynamiki i emocji.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

 

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 875 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 3594 Historia

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Newsletter

Kalendarium tekstów

« Listopad 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30