Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Dr. Oetker w Oliwie

Mar 16, 2011

Autor: Piotr Leżyński

o_firmie_historia2
dr August Oetker

Początek firmy datuje się na 1881 rok. Wkrótce jej właściciel, niemiecki aptekarz dr August Oetker pochodzący z Bielefeld wraz z żoną Karoliną wynalazł proszek do pieczenia nazwany "Backin", który cieszył się dużym powodzeniem wśród tamtejszych gospodyń domowych. Na początku lat 20 najprawdopodobniej ze względów gospodarczych, jakie panowały wówczas w Wolnym Mieście Gdańsku i dużym rozwijającym się rynkiem Polskim utworzył on w Oliwie w 1922 roku jedną z wielu filii zakładu, które od 1908 roku powstawały w całej europie ( m.in. Austrii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Danii, Norwegii, Włoszech, Francji i Szwajcarii ).Zakład pod nazwą "Dr. Oetker" wybudował przy nazwanej z tej okazji ul. Oetkerstrasse - dzisiejszej ul. Arenda Dickmana.

Oliwski zakład produkował już wówczas tak jak i inne wiele środków spożywczych takich jak: wspomniany już proszek do pieczenia "Backin", olejki do pieczenia ( cytrynowy, pomarańczowy, różany ), aromaty ( m.in. waniliowy, arakowy i rumowy ), cukier waniliowy "Vanillin", galaretki ( m.in. malinowa, marzankowa, pomarańczowa, wiśniowa i truskawkowa ) oraz produkt zwany "Ambrozja"(truskawkowa, cytrynowa, wiśniowa, brzoskwiniowa, malinowa i porzeczkowa) i czerwoną żelatynę "Regina".

 droetker

scyzoryk
Scyzoryk reklamowy. Zbiory TPG
galaretki olejki zelatyna
Okładki książeczek z przepisami. Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Dla większości z nich wydawane były małe ulotki z kilkunastoma przepisami, tak jak dla pudru mącznego "Gustin": "Zupa na mleku dla dzieci", "Legumina dla dzieci", "Papka z pianką", "Legumina na mleku", "Zupka waniliowa na mleku", "Zupa nic", "Zupa na maślance", "Krem z galaretką owocową", "Krem waniliowy", "Legumina migdałowa", "Krem cytrynowy", "Budyń cytrynowy", "Ciasteczka waniliowe", "Ciasto wyborowe", "Ciastka gwizdkowe", "Tort piaskowy", "Sos waniliowy", "Sos czekoladowy", "Sos z pianki winnej", "Kasza czerwona" i "Kasza rabarbarowa".

konsW książeczce z przepisami dla środka konserwującego można znaleźć m.in. przepis na "Ogórki po Polsku":

Zdrowe jędrne ogórki umyć czysto, obe­trzeć na sucho, obrać, pokrajać na pla­sterki pół cm grube. Ułożyć w garnku ka­miennym warstwami, przekładając plaster­kami cebuli. Każdą warstwę mniejwięcej na dwa palce grubą posypuje się 1/2 łyżką soli. Na drugi dzień zlewa się wodę słoną z ogórków i zalewa je mocnym, winnym, wrzącym octem. Na trzeci dzień zlewa się ocet z ogórków, zagotowuje jeszcze raz i znów wrzącym zalewa ogórki. Na czwarty dzień wyjmuje się ogórki na sito, aby ocie­kły z sosu, a po osaczeniu układa się w garnku kamiennym, przesypując warstwy ogórków korzeniami i kładąc na wierzch również warstwę korzeni. Ocet winny, wodę i cukier zagotować, zdjąć z ognia, dodać środek konserwujący dra Oetkera, wymieszać i gorącym octem zalać ogórki. Cukru dodaje się do smaku, zależnie od upodobania. Ocet powinien pokrywać ogórki całkowicie na kilka cm.

buchProdukty Oetkera cieszyły się w Rzeczpospolitej tak dużym powodzeniem, że powstawały również przedstawicielstwa firmy "Dr. Oetker", jak na przykład w Bydgoszczy przy ul. Chrobrego 13 prowadzone przez Paula Hammera. Powstało również sporo małych książek, poradników kucharskich, broszur i reklamówek z logo firmy w języku polskim.

Po II wojnie światowej zakład przekształcono na "Gdańskie Zakłady Środków Odżywczych", które nadal produkowały głównie sproszkowane środki odżywcze a budynie cieszyły się zwłaszcza u dzieci dużym powodzeniem. W 1991 roku zakład sprywatyzowano a 51% udziałów wykupiła rodzina Oetkerów. W 1994 roku kupiła pozostałe 49%. Obecnie zakład kontynuuje przedwojenną tradycję produkując również wiele sproszkowanych środków spożywczych i mieści się jak dawniej w budynkach przy ul. Dickmana 14/15 w Oliwie.Tekst oraz zdjęcia: Piotr Leżyński

Zobacz przedwojenne zdjęcia zakładu na FDG

Dr. Oetker dziś

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

+1 #3 Tomasz01 2013-10-20 11:58
Jaka znowu martyrologia? To po prostu wątek, który dobrze byłoby poruszyć pisząc o firmie dr Oetkera.
Cytować
-2 #2 KK 2013-10-19 21:51
No tak, już czuję że zacznie się martyrologia, rozliczanie z przeszłością, teczki Macierewicza, itd.
Cytować
+2 #1 Tomasz01 2013-10-19 10:14
A może warto poruszyć także ten wątek:
http://www.wprost.pl/ar/421275/Oetker-byl-nazista/
Cytować

Historia

Włókniarz Oliwa

Pan Marek Gosieniecki przesłał nam ciekawe zdjęcie, które może rozpocznie odtwarzanie sportowej historii powojennej Oliwy. To zarazem historia znikającego na naszych oczach boiska przy ul. Kościerskiej, które lata świetności przeżywało...

16-02-2019 720 Historia

Wystawa o budowie "Okrąglaka"…

Wystawa opowiada o okolicznościach powstania oraz zaangażowaniu mieszkańców Przymorza w tworzenie parafii oraz budowę na swoim osiedlu kościoła NMP Królowej Różańca Świętego, popularnie zwanego „Okrąglakiem”.

27-11-2018 1397 Historia

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Newsletter

Kalendarium tekstów

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31