Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Trawa pomiędzy chodnikiem a jezdnią przy ul. Wita Stwosza - początek lipca 2020 Trawa pomiędzy chodnikiem a jezdnią przy ul. Wita Stwosza - początek lipca 2020 fot. Tomasz Strug

Kosić czy nie kosić? Miasto przeanalizuje lokalizacje na przyszły rok [VIDEO]

Wrz 22, 2020

„Nie kosimy z powodu suszy”. Akcja, która podzieliła mieszkańców ma być kontynuowana w przyszłym roku. Jednak urzędnicy mają lepiej przeanalizować, gdzie trzeba kosić często trawę a gdzie można rzadziej.

Miały być miejskie łąki deszczowe a były hektary chwastowisk -  często w środku miasta. Tak w opinii wielu naszych czytelników wyglądał skutek ogłoszonej wiosną akcji „Nie kosimy z powodu suszy”. Sprawiedliwie trzeba dodać, że pojawiały się również głosy zachwytu nad pomysłem urzędników.

Oficjalnie te działania miały retencjonować deszczówkę w czasach suszy. Tajemnicą poliszynela było jednak szukanie przez miasto oszczędności w dobie spadku przychodów spowodowanych pandemią koronawirusa. Dziś podsumowano działania miejskie „Nie kosimy z powodu suszy.

Przypomnijmy, od maja akcja objęła gdańskie parki, skwery, zieleńce, którymi administruje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, przy zbiornikach retencyjnych, którymi zarządzają Gdańskie Wody, a także na terenach mieszkalnych należących do Gdańskich Nieruchomości.

- Szacując ilość terenów, które objęła akcja związana z ograniczeniem koszenia szacujemy, że przybył nam w Gdańsku dodatkowy zbiornik retencyjny wielkości zbiornika Jasień czy Srebrniki -  mówił Ryszard Gajewski, prezez Gdańskich Wód. - Mamy dodatkowe 50 000 m3 wody zretencjonowanych w mieście, właśnie w wyniku tej akcji przy jednorazowym opadzie. Ta akcja i to ograniczenie ma wpływ na zatrzymywanie intensywnych opadów i również zatrzymuje wodę na czas suszy.

Miasto chce kontynuować akcję w roku przyszłym. -  Jesteśmy zadowoleni z efektów tych działań.  Uważany, że gdyby jeszcze raz podejmować taką decyzję -  nie zmienilibyśmy tej decyzji. Podjęlibyśmy jeszcze raz tę decyzję, bo uważamy, że efekt jest bardzo istotny – mówił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. - Oczywiście jak wielu sytuacjach zebraliśmy pewne doświadczenie, które przynoszą nam rekomendacje na przyszły rok.

Przygotują się znacznie lepiej

- Docierało do nas bardzo wiele głosów mieszkańców -  i to skrajnych głosów. Z jednej strony wspierających to nowe podejście polegające na nie koszeniu, podejście proekologiczne.  Ale z drugiej strony spora część mieszkańców narzekała na to, że ta trawa rozrosła się nadmiernie – mówił Michał Szymański, wicedyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Przede wszystkim wskazywano na problemy z zarastaniem ciągów komunikacyjnych ale także w niektórych miejscach z zasłanianiem widoczności przy skrzyżowaniach.

- Po tym sezonie, który był dla nas pewnym novum, pewną rewolucją -  musimy wyciągnąć wnioski na kolejny rok. Mając okres zimowy przed sobą jesteśmy w stanie przygotować się znacznie lepiej do przyszłego sezonu pod kątem właściwego zarządzania tymi terenami zielonymi którymi się opiekujemy.  Do sezonu letniego precyzyjnie wyznaczymy tereny które polegały będą koszeniu w sposób regularny i tym i te tereny które będą koszone znacznie rzadziej to jest raz dwa razy w sezonie – mówił dyr. Szymański.

pw

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 wrzesień 2020 23:11

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 706 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 3009 Historia

Ostatnio dodane

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski Niedziela 18.10.2020 ORGANIZATOR Fundacja Silni Ciałem Niezłomni Duchem Rada Dzielnicy Oliwa Sportevo Triathlon Team

10-10-2020 379 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 173 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Październik 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31