Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Aleksandra Dulkiewicz fot. Tomasz Strug (arch)

Prezydent Gdańska do premiera - proszę o zasady bezpieczeństwa pracy żłobków i przedszkoli

Kwi 29, 2020

Raczej niewielkie są szanse na otwarcie 6 maja samorządowych żłobków i przedszkoli w Gdańsku. Prezydent Gdańska oczekuje od rządu przedstawienia podstaw prawnych, określających szczegółowe kryteria powrotu dzieci w mury przedszkoli i żłobków, wskazania rozwiązań organizacyjnych, czy wymogów sanitarnych. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci i personelu.

Dziś premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ramach znoszenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, od 6 maja dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Okazuje się, że jednak konkretnych wytycznych czy przepisów nie ma. Przygotowano jedynie trzystronicowy „poradnik” dedukowany organowi prowadzącemu placówkę, dyrekcji i rodzicom.

- Dzisiejsza Pańska konferencja prasowa zaowocowała ogromnym poruszeniem. Natychmiast zaczęły napływać e-maile od rodziców i pracowników placówek z dziesiątkami pytań, na które nie sposób odpowiedzieć bez jasnych rozporządzeń państwowych – napisała prezydent Aleksandra Dulkiewicz w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego. - Wdzięczna za spotkania, które Pan Premier odbył z samorządowcami w czasie pandemii, muszę zauważyć, że nie konsultowano z nami schematu powrotu dzieci do żłobków i szkół, powstał chaos, który dobrze nie służy sprawie.

Prezydent Gdańska w liście apeluje o wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa, minimalnej i maksymalnej liczby dzieci w grupie i podstawy programowej. To pomoże uniknąć wykluczania pewnych grup dzieci z pracy żłobka i przedszkola. Pozwoli też dyrektorom tych placówek na przygotowanie nowej organizacji pracy.

- Bez szczegółowych wytycznych ze strony rządu, a zwłaszcza Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej, nie widzę możliwości bezpiecznej organizacji pracy podległych mi placówek – napisała Aleksandra Dulkiewicz.

Poniżej cała treść listu prezydent Gdańska do Prezesa Rady Ministrów w sprawie otwarcia żłobków i przedszkoli:

Gdańsk 29.04.2020

Pan Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów RP

W nawiązaniu do dzisiejszej Pańskiej zapowiedzi możliwego 6 maja powrotu do placówek dzieci w wieku do lat 3 oraz objętych opieką przedszkolną, zwracam się do Pana Premiera z prośbą o przygotowanie podstaw prawnych, określających szczegółowe kryteria powrotu dzieci w mury przedszkoli i żłobków. Konieczne jest wskazanie rozwiązań organizacyjnych, ale przede wszystkim sanitarnych wymagań związanych z przeciwdziałaniem możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa w tych placówkach. Bez szczegółowych wytycznych ze strony rządu, a zwłaszcza Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej, nie widzę możliwości bezpiecznej organizacji pracy podległych mi placówek.

Szczegółowe wytyczne związane np. z zasadami bezpieczeństwa, minimalną i maksymalną liczbą dzieci w grupie, realizacją w tym samym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych oraz podstawy programowej, pomogą uniknąć przede wszystkim wykluczania pewnych grup dzieci z życia żłobka czy przedszkola. Szczegółowe wytyczne pozwolą na jednolite zasady postępowania w całej Polsce, a samorządom dadzą narzędzia, by pomóc dyrektorom przedszkoli i szkół w realizacji tych wytycznych w optymalnym czasie.

Zwracam również uwagę, że informacja podana podczas konferencji prasowej odnosi się również do ogromnej liczby placówek niesamorządowych, dla których jednoznaczne wytyczne płynące ze szczebla centralnego są gwarancją bezpiecznego podjęcia ponownej opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Jeżeli uzna Pan za słuszne, mogę służyć wypracowanymi z dyrektorami gdańskich przedszkoli i szkół wskazaniami, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wydawaniu podstawy prawnej działania placówek w czasie pandemii.

Podsumowując, oczekuję od Pana, jak również podległych Panu Ministrów:

  1. określenia jednoznacznych kryteriów przyjęcia dzieci na zajęcia opiekuńcze w momencie ponownego otwarcia placówek oświatowych i opieki nad dziećmi do lat 3
  2. opisania w formie wytycznych zasad bezpiecznej organizacji opieki w placówce
  3. zapewnienia niezbędnych środków higienicznych, umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie otwartych ponownie placówek w dobie trwającego zagrożenia epidemicznego.
 
Dzisiejsza Pańska konferencja prasowa zaowocowała ogromnym poruszeniem. Natychmiast zaczęły napływać e-maile od rodziców i pracowników placówek z dziesiątkami pytań, na które nie sposób odpowiedzieć bez jasnych rozporządzeń państwowych. Wdzięczna za spotkania, które Pan Premier odbył z samorządowcami w czasie pandemii, muszę zauważyć, że nie konsultowano z nami schematu powrotu dzieci do żłobków i szkół, powstał chaos, który dobrze nie służy sprawie.


Pozostaję z wyrazami szacunku

Aleksandra Dulkiewicz

 

Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

ts/umg

Ostatnio zmieniany czwartek, 30 kwiecień 2020 09:04

Newsletter

Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 2359 Historia

50-lat działalności Muzeum Gdańska

2 kwietnia 1970 r. udostępniono zwiedzającym Ratusz Głównego Miasta, siedzibę główną dzisiejszego Muzeum Gdańska. Obecnie 10 oddziałowe muzeum jest jedną z chętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Gdańsku. Zamiast przeniesionych z powodu koronawirusa na 24...

02-04-2020 633 Historia

Ostatnio dodane

63. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

63. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Orga…

Program 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie:

24-07-2020 251 Rozrywka

Sobotnia "Muzyka w Altanie"

Sobotnia "Muzyka w Altanie"

Polski Chór Kameralnt zaprasza na koncerty z cyklu: ,Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego".

24-07-2020 752 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31