Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Planowany przebieg czteropasmowego połączenia ul. Wita Stwosza z al. Grunwaldzką Planowany przebieg czteropasmowego połączenia ul. Wita Stwosza z al. Grunwaldzką na podkładzie mapy OpenStreetMap

Deweloper wraz z miastem zbudują czteropasmową ulicę do OBC i al. Grunwaldzkiej

Sty 20, 2020

Do końca przyszłego roku ma powstać czteropasmowa droga łącząca ul. Wita Stwosza z al. Grunwaldzką. Większą część kosztów budowy poniesie jedna ze spółek kierowanych przez prezesa Olivia Business Centre. Umowa miasta z deweloperem jest przygotowywana w tajemnicy i wbrew mieszkańcom – protestuje Rada Oliwy.

Czy czeka nas codziennie olbrzymi korek na Wita Stwosza, Derdowskiego, Obrońców Westerplatte i Polankach? Planowana jest inwestycja, która w sam środek dzielnicy wprowadzi dodatkowy ruch samochodowy.

Temat tzw. ulicy Nowo Sudeckiej (robocza nazwa) przewija się w mediach od wielu lat. Do tej pory brakowało jednak konkretów. Szczegółowych odpowiedzi o tej inwestycji odmawiano Radzie Dzielnicy Oliwa. Miejskie jednostki twierdziły, że nie mogą zdradzać szczegółów do czasu podpisania ostatecznej umowy z partnerem prywatnym.

W grudniu ubiegłego roku interpelację w tej sprawie do Prezydent Miasta Gdańska skierowała Emilia Lodzińska, radna miasta Gdańska  (PO).

Radna pytała:

  • Jaki będzie przebieg ulicy oraz jakie będzie posiadać parametry?
  • Kiedy ul. Nowa Sudecka powstanie?
  • Jaki jest planowany łączny koszt budowy ulicy Nowej Sudeckiej?
  • Czy jej realizacja nastąpi przy partycypacji finansowej ze strony podmiotu prywatnego- jeśli tak to w jakiej wysokości?
  • Czy przebieg ulicy był konsultowany z mieszkańcami?

Dzięki odpowiedzi na tę interpelację w końcu możemy poznać nieco szczegółów planowanej inwestycji, której elementem jest już istniejące skrzyżowanie z al. Grunwaldzką.

Odpowiedź na interpelację Nr 101/19 z 4.12.2019 r.

Odpowiadając na zapytanie z 4.12.2019 r. informuję, że tzw. ulica Nowa Sudecka jest łącznikiem pomiędzy Al. Grunwaldzką a ul. Wita Stwosza zlokalizowanym na wysokości wlotu ul. Orkana do ul. Wita Stwosza z jednej strony i kończącym się skrzyżowaniem z Al. Grunwaldzką ze strony drugiej. Ulica będzie posiadać po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, po jednym na wprost oraz po jednym do zjazdu do tuneli i garaży podziemnych spółki Olivia Complex. Zgodnie z parametrami będzie to droga lokalna o kategorii KR 3 z pasami rowerowymi po obu stronach. Projektowana prędkość dla niej to 30 km/h.

Aktualnie Wydział Programów Rozwojowych jest w trakcie finalizacji dwóch umów pomiędzy Gminą Miasta Gdańska a Spółką Olivia Complex na realizację wspomnianej inwestycji drogowej. Realizacja zostanie podzielona na dwa etapy, które będą mogły być realizowane odrębnie, na podstawie jednej wspólnej i kompletnej dokumentacji. Jeden z etapów będzie realizować samodzielnie, na swój własny koszt, spółka Olivia Complex (etap od Al. Grunwaldzkiej do wysokości ul. Wąsowicza) wraz z częścią podziemną i wjazdami do garaży, na podstawie art. 16 ustawy o drogach publicznych. Drugi etap (od wysokości ul. Wąsowicza do skrzyżowania z ul. Wita Stwosza) realizować będzie Gmina przy udziale finansowym spółki Olivia Complex w wysokości 34 % kosztów tej części - na podstawie art. 3 ust 5 ustawy o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego. Docelowy układ drogowy powinien powstać do końca 2022 r.

Zgodnie z kosztorysami szacunkowymi zweryfikowanymi przez GZDiZ łączny koszt realizacji planowany jest na poziomie 20.929.472,13 zt z czego dokumentacja: 623.610,00 zt, realizacja: 20.305.863,13 zł.

Etap realizowany w całości przez spółkę Olivia Complex zgodnie z kosztorysem powinien kosztować 15.281.217,27 zł. Etap realizowany przez Gminę został oszacowany na poziomie 5.648.260,86 zł, a udział spółki Olivia Complex w tym etapie na poziomie: 1.920.408,69 zł. Tym samym łączny koszt realizacji wskazany powyżej, z podziałem na podmioty umowy, wygląda następująco: Gmina: 3.727.852,17 zł, Olivia Complex: 17.201.619,96 zł.

Przebieg ulicy Nowej Sudeckiej został ustalony w dwóch planach zagospodarowania przestrzennego nr 0216 MPZP Wrzeszcz - Strzyża II - Oliwa - Uchwała Rady Miasta Gdańska nr XLIV/1327/2002 z dnia 24 stycznia 2002 roku oraz nr 0229 MPZP Oliwa Górna - rejon alei Grunwaldzkiej w sąsiedztwie Hali "Olivia" w mieście Gdańsku - Uchwała Rady Miasta Gdańska nr XLVIII/1646/2006 z dnia 16 lutego 2006 roku. Procedura sporządzania ww. planów obejmowała uczestnictwo społeczności lokalnej dzielnicy Oliwa w ramach wymaganej partycypacji społecznej. Ponadto, ze względu na uzasadnione obawy mieszkańców, GZDiZ zakwestionował możliwość realizacji inwestycji zgodnie z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego, wskazując, że ulica Nowa Sudecka nie powinna mieć połączenia z ul. Wąsowicza (gdyż kierowałoby ruch w wąskie oliwskie uliczki), a także nie powinna mieć wlotu bezpośrednio w skrzyżowanie ul. Wita Stwosza i ul. Orkana (gdyż powodowałoby utworzenie ulicy przelotowej do ul. Polanki).

Alan Aleksandrowicz

Zastępca Prezydent Miasta Gdańska

Nowa Sudecka 20200113 081057 ShiftN

W tym miejscu nowa czteropasmówka ma się łączyć z ul. Wita Stwosza    fot. Tomasz Strug

Rada Dzielnicy Oliwa przesłała dziś do Prezydent Miasta Gdańska oświadczenie wraz ze szczególnym apelem o wstrzymanie tej inwestycji do czasu uczynienia transparentnym procesu ustaleń miasta z deweloperem i urealnienia wpływu mieszkańców na projekt budowy nowej ulicy. Cała treść oświadczenia poniżej.

Rada Dzielnicy Oliwa podtrzymuje stanowisko Rady poprzedniej kadencji dotyczące sprzeciwu wobec budowy ulicy o roboczej nazwie Nowa Sudecka. Apelujemy o uczynienie transparentnymi rozmów miasta z deweloperem i włączenie w ten proces Rady Dzielnicy.

Według ostatnich informacji prasowych, nowa droga łącząca ulicę Wita Stwosza z aleją Grunwaldzką oraz Olivia Business Centre ma mieć aż cztery pasy ruchu i będzie przebiegać w bezpośredniej bliskości budynków mieszkalnych i szkoły podstawowej, przecinając drogę dzieciom do miejsca edukacji.

Przez lata domagaliśmy się udziału w rozmowach nad kształtem tej ulicy. Władze oraz jednostki miasta odmawiały nam takiej możliwości zasłaniając się wstępną umową z prywatną firmą. O kształcie nowej ulicy i rozwiązaniach zastosowanych w jej projekcie mamy się dowiedzieć dopiero po podpisaniu umowy między miastem a deweloperem. Wtedy jednak nie będzie już żadnych możliwości wpływu na kształt planowanej inwestycji publiczno – prywatnej, która de facto powstaje za naszymi i mieszkańców plecami bez żadnych konsultacji społecznych. Przed ostatnimi wyborami samorządowymi deklarowano, że czas takich praktyk minął.

Takie działania w jawny sposób gwałcą podstawowe trzy zadania Dzielnicy wpisane przez Radę Miasta Gdańska w statucie Dzielnicy Oliwa:

1) reprezentowanie we współpracy z radnymi Miasta i Prezydentem Miasta Gdańska interesów mieszkańców Dzielnicy,

2) zapewnienie mieszkańcom udziału w sprawach związanych z funkcjonowaniem i rozwojem Dzielnicy,

3) umożliwienie uczestnictwa społeczności lokalnych w rozstrzyganiu spraw związanych z interesem ogólnomiejskim, a mających wpływ na warunki życia w miejscu zamieszkania.

Warto dodać, że plan zagospodarowania przestrzennego sprzed 18 lat  na bazie którego projektowana jest ta droga powstał w czasach, gdy nie było jeszcze Rady Dzielnicy a udział mieszkańców w procedurze planistycznej był wręcz celowo utrudniany poprzez zaniechanie propagowania informacji o tworzeniu planu. Można uznać, że plan ten nie został w żaden sposób rzetelnie skonsultowany z mieszkańcami. Teraz na jego podstawie próbuje się w tajemnicy przed mieszkańcami wybudować czteropasmową ulicę, która zakorkuje na wiele godzin dziennie ul. Wita Stwosza, ul. Derdowskiego, ul. Obrońców Westerplatte, Polanki i sąsiednie.

Budowa nowej ulicy o takich parametrach stoi w jawnej sprzeczności z Planem Zrównoważonej Mobilności dla Gdańska z 2018 roku. Cytat: „Zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju transportu zakłada się stopniowe ograniczanie roli samochodu w mieście (przede wszystkim w śródmieściu oraz dzielnicach historycznych). Głównym celem podejmowanych działań jest ograniczenie powierzchni przestrzeni wykorzystywanej do parkowania , zmniejszenie zatłoczenia ulic oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu, które negatywnie przekładają się na jakość życia w Gdańsku.”

Budowa nowej ulicy stoi również w sprzeczności z deklarowanym przez władze miasta wspieraniem komunikacji zbiorowej. Zachęci to jedynie kolejne setki czy tysiące kierowców do przyjazdu do OBC samochodem a nie komunikacją miejską.

Apelujemy do władz miasta i radnych Gdańska o wspólne działania na rzecz wstrzymania tej inwestycji do czasu uczynienia transparentnym procesu ustaleń miasta z deweloperem i urealnienia wpływu mieszkańców na projekt budowy nowej ulicy.

Tak istotne dla dzielnicy ustalenia nie mogą być prowadzone w tajemnicy, w zaciszu prywatnych gabinetów deweloperów - bez poszanowania sąsiedztwa i na przekór mieszkańcom.

Przewodnicząca Rady Dzielnicy Oliwa

Zofia Pomirska

 

Zastępca Przewodniczącej Rady Dzielnicy Oliwa

Olaf Dramowicz

 

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa

Tomasz Strug

Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Oliwa

Jolanta Urbaniak – Szwankowska

Pw

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 styczeń 2020 20:43

Newsletter

Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 1604 Historia

50-lat działalności Muzeum Gdańska

2 kwietnia 1970 r. udostępniono zwiedzającym Ratusz Głównego Miasta, siedzibę główną dzisiejszego Muzeum Gdańska. Obecnie 10 oddziałowe muzeum jest jedną z chętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Gdańsku. Zamiast przeniesionych z powodu koronawirusa na 24...

02-04-2020 369 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!

Ratujemy oliwską gastronomię!

Od soboty restauracje, kawiarnie czy bary muszę być zamknięte. Nadal jednak mogą sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia można brać na wynos lub też z dostawą...

16-03-2020 3879 Rozrywka

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie warsztaty rodzinne

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie wars…

Weźcie koniecznie udział w rodzinnych warsztatach o sztuce współczesnej, które będą się odbywać w Pałacu Opatów (siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej). Zwiedzając wystawy stałe i czasowe, eksplorując Park Oliwski, poznacie sztukę...

16-02-2020 625 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31