Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Jeden z dwóch nowych tramwajów na ul. Wita Stwosza w Oliwie Jeden z dwóch nowych tramwajów na ul. Wita Stwosza w Oliwie fot. Cezary Kamiński

Brunon Zwarra i Zbyszek Cybulski - dwa nowe tramwaje już wożą pasażerów

Paź 31, 2019

Na gdańskie trasy ruszyły dziś dwa nowe tramwaje. To pierwsza transza spośród 30 tramwajów PESA Jazz Duo zamówionych przez GAIT. Gdańską tradycja stało się już nazywanie nowych tramwajów. Dziś zaprezentowane pojazdy będą nosiły imiona Brunona Zwarry oraz Zbyszka Cybulskiego.

Nowe tramwaje PESA Jazz Duo to pojazdy wieloczłonowe, dwukierunkowe i całkowicie niskopodłogowe, o długości do 32,5m. Tramwaj jest w stanie przewieźć ponad 200 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Siedzenia i tapicerka zostały wykonane z wandaloodpornych materiałów. Standardowo, pojazdy są klimatyzowane i wyposażone w monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. Tramwaj wyposażony jest w zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny AED, umieszczony w kabinie motorniczego. Jest również wiele innych nowości.

Co nowego?

Nowa PESA Jazz Duo różni się od swojej wcześniej wersji, czyli pięciu tramwajów  PESA Jazz Duo, które po Gdańsku jeżdżą od 2015 roku.

- W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących – wszystkie kolumny i poręcze wykonane są w kolorze żółtym, a przyciski w tramwaju opisane są w alfabecie Braille`a – mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów.  - Pojazdy wyposażone są w odkładane ręcznie platformy dla niepełnosprawnych. Znajduje się w nich również wydzielona powierzchnia dla wózków inwalidzkich i dziecięcych.

W przestrzeni pasażerskiej i w kabinach motorniczego zamontowane zostały gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych. Wyznaczono także osobne, zabezpieczone stanowisko dla roweru. Tramwaj wyposażony jest w zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny AED, umieszczony w kabinie motorniczego. Dla motorniczych przygotowano m.in. w wygodniejsze fotele, miejsce na rzeczy osobiste, chłodziarkę na napoje, uchwyt na kubek, radioodbiornik oraz czujnik dymu papierosowego.

W pojazdach zainstalowano boczne tablice informacyjne wyświetlające linię i trasę przejazdu. Poprawiono funkcjonowanie klimatyzacji i ogrzewania, kierując strumień powietrza na ściany boczne. Udoskonalono też oświetlenie stopni wejściowych. Samopoczucie pasażerów poprawiać ma zmienna brawa oświetlenie, ta zmieniać ma się w zależności od temperatury zewnętrznej tj. przy chłodzie będzie to barwa ciepła, podczas wysokiej temperatury  - barwa zimna.

Kiedy następne tramwaje?

Kolejne dwa pojazdy mają dotrzeć z Bydgoszczy jeszcze w tym roku. - Następne tramwaje, z pierwszej transzy zamówienia - czyli łącznie 15 pojazdów, powinny dotrzeć w pierwszym półroczu 2020 roku. W sumie zamówiliśmy w Pesie 30 tramwajów – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Cena jednego tramwaju to 8 mln 856 tys. zł brutto. Łączny koszt zakupu 15 nowych wraz z pakietami specjalistycznymi to 138 mln 277 tys. zł. Zakup tramwajów uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 83,5 proc. w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IV A.

Do Gdańska przyjedzie jednak łącznie 30 nowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Spółka GAiT skorzystała bowiem z opcji umowy podpisanej z Pesą Bydgoszcz w lutym 2018 roku na zakup 15 nowych tramwajów. Pozwala ona na rozszerzenie zamówienia o kolejne tramwaje tego samego typu, co nastąpoło w kwietniu tego roku

Patroni nowych tramwajów

- W przyszłym tygodniu zostanie przeze mnie podpisane nowe zarządzenie dotyczące tego w jakiej procedurze będziemy nazywać tramwaje – zapowiada Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska  - Pamiętajmy jednak, że zgodnie z obietnicami złożonymi publicznie, mamy kolejkę paru patronów. Chcielibyśmy, aby tramwaje nosiły nazwy katolickich księży, którzy poświęcili najwyższą ofiarę, ofiarę życia w czasie II Wojny Światowej. Chodzi o księdza Komorowskiego, księdza Góreckiego oraz niemieckiego księdza Binnebesela. Kolejne dwa ważne nazwiska to oczywiście Brunon Zwarra, jak pamiętamy obchodzimy w tym roku stulecie jego urodzin oraz obietnica złożona jeszcze przez prezydenta Adamowicza – chodzi o Zbyszka Cybulskiego – podkreśla prezydent Dulkiewicz.

Warto przypomnieć, że w 2017 roku imię ks. Franciszka Rogaczewskiego otrzymał pierwszy z czterech zmodernizowanych tramwajów NGd99. Kolejne trzy charakterystyczne kremowe tramwaje, zostaną uhonorowane imionami pozostałych księży, którzy działali w Wolnym Mieście Gdańsku i zginęli w czasie II Wojny Światowej. Będą to: ks. Bronisław Komorowski, ks. Marian Górecki oraz ks. Brunon Binnebesel.

Dziś włączone dziś do ruchu Pesy będą nosić imiona Brunona Zwarry oraz Zbyszka Cybulskiego.

pw/umg

Ostatnio zmieniany czwartek, 31 październik 2019 20:40

Newsletter

Historia

Podział Gdańska na dzielnice w latach …

Przedstawiamy bardzo ciekawy referat dra Jana Daniluka (Uniwersytet Gdański) dotyczący ewolucji podziału administracyjnego powojennego Gdańska (do końca 1973 roku).

13-12-2019 2283 Historia

"Miasta skoszarowane" Gdańsk …

Zapraszamy na zapis video spotkania z doktorem Janem Danilukiem, autorem książki "Miasta skoszarowane" Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945. Spotkanie odbyło się w 20 listopada w Muzeum...

23-11-2019 780 Historia

Ostatnio dodane

Etnomatograf. Kino w muzeum

Etnomatograf. Kino w muzeum

Etnomatograf. Kino w muzeum. Zapraszamy do Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku31.01 (piątek) o 18:00na pokaz OSCAROWEGO filmu Kraina miodu | Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska |Macedonia | 2018 | 85...

21-01-2020 145 Rozrywka

Nowe spojrzenie. Galeria Polskiej sztuki współczesnej

Nowe spojrzenie. Galeria Polskiej sztuki…

Wystawa pt." Nowe spojrzenie" prezentuje wybór prac z kolekcji Muzeum Narodowego Gdańsku, które włączone zostały do zbiorów muzealnych na przestrzeni ostatnich 20 lat. W większości są to artyści i artystki...

27-12-2019 331 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31