Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Ptaki Afryki - powstanie nowa atrakcja oliwskiego ZOO [VIDEO] mat. prasowe

Ptaki Afryki - powstanie nowa atrakcja oliwskiego ZOO [VIDEO]

Cze 30, 2019

W oliwskim ZOO ma powstać atrakcja, która przyćmi dotychczasową lwiarnię. ZOO doczeka się nowej ekspozycji wraz z budową pawilonów dla flamingów, pelikanów i innych ptaków afrykańskich.

Nowa inwestycja ma powstać pomiędzy lwiarnią a ul. Kościerską. Obecnie jest tu zielony teren z dwiema altanami i drewnianymi leżakami. W niedzielę w tym miejscu odbyła się konferencja prasowa poświęcona planowanej inwestycji.

- Tu powstanie kraina dla ptaków afrykańskich z halą wolnego lotu dla pelikanów, flamingów, ibisów i drobnych ptaków afrykańskich - w miejscu przyszłej inwestycji wyliczał Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Woliera będzie miała wysokość 15 metrów, długość 112 metrów i szerokość ponad 70 metrów. I cudowny pawilon, który da możliwość zwiedzania tych ptaków w porze jesienno – zimowej.

Najprawdopodobniej będzie to największa woliera w tej części Europy. Przy okazji obiekt ma stworzyć idealne warunki do rozmnażania ptaków.

Zakończyć martwy sezon jesienno – zimowy

Co prawda oliwskie ZOO reklamuje się sloganem, że jest czynne przez cały rok, to po wakacjach drastycznie spada liczba zwiedzających. Jeszcze gorzej jest jesienią i zimą. Nowe atrakcje mają to zmienić.

- To może być jeszcze bardziej atrakcyjne niż cudowna lwiarnia, która dała nam wzrost frekwencji o kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie – mówił dyrektor Targowski.

Te nadzieje podsyca twórca projektu rozbudowy ekspozycji, architekt Marek Nakonieczny – To przedsięwzięcie, która mam nadzieję, że zapoczątkuje wejście naszego ogrodu zoologicznego do na kolejny poziom obiektów dużych, obiektów dostępnych przez cały rok i zapewniających frekwencje przez cały rok – mówił Nakonieczny. – Frekwencja jest nam potrzebna chociażby po to, żeby zima opłacało się prowadzić gastronomię, jak przyjdą goście.

Według twórcy projektu, miejsce pomiędzy lwiarnią a ul. Kościerską ma idealnie warunkidla hodowli egzotycznych ptaków związanych ze środowiskiem wodny. Przez środek olbrzymiej woliery przepływać będzie Potok Rynarzewski. Zaplanowano również olbrzymie stawy.

- To co mnie bardzo cieszy to rosnąca frekwencja w ZOO, ale też zmieniające się postrzeganie takich miejsc jak ogród zoologiczny – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dzisiaj nie są to miejsca, gdzie w cudzysłowie oglądasz w klatce zwierzęta. Dzisiaj są to przede wszystkim miejsca gdzie uczymy się o przyszłości naszej planety, miejsca gdzie troszczymy się o przetrwanie gatunków. Czyli dwie bardzo ważne funkcje: edukacyjna i ekologiczna.

Prezydent Dulkiewicz zapewniła swoje wsparcie dla rozwoju oliwskiego ZOO. Planowany termin realizacji inwestycji to 2022 rok.

Zakres inwestycji:

Woliera, czyli przestrzeń wydzielona dla wielu gatunków ptaków afrykańskich; na powierzchni terenu ok. 5000 m2 z przestrzenią wolnego lotu ptaków o wysokości od 18-22 metrów
i o kubaturze ok. 80 000 m3; w przestrzeni woliery: Potok Rynarzewski, baseny ptaków wodnych, zróżnicowane przestrzenie lądowe dla ptaków, ścieżka zwiedzania bez przegród od zwierząt.

Pawilon główny o powierzchni ok. 1 500 m2 składający się z 2 podstawowych części ekspozycyjnych całorocznych: 

  • hala wolnego lotu  ptaków afrykańskich  środowiska "suchego" [sawanna/półpustynia]; ścieżka zwiedzania bez przegród od zwierząt;
  • hale ptaków wodnych przebywających również w wolierze

2 pawilony pomocnicze o powierzchni ok. 160 m2 każdy dla ptaków przebywających również
w wolierze: pawilon pelikanów, pawilon ibisów grzywiastych; obydwa pawilony pomocnicze
z ekspozycją "zimową".

Wiodące gatunki:

flamingi (formalna polska nazwa "czerwonaki"), warzęchy, dławigady, żurawie koroniaste (formalna polska nazwa "koronniki"), warugi, wikłacze (kilkuset osobnicza grupa w hali wolnego lotu pawilonu głównego), pelikany, ibisy grzywiaste oraz .... fenki - małe psowate drapieżniki afrykańskie środowisk "suchych" (w pawilonie głównym).

Cel inwestycji:

  • zapewnienie ptakom swobody lotu w przestrzeni o wysokości lotu ponad 18 m, 
    na trasach przelotu ponad 100 m na długości woliery i ok. 70 m w poprzek woliery,
  • zapewnienie ptakom życia w koloniach wielo-osobniczych,
  • zapewnienie ptakom swobodnego wyboru miejsca pobytu wśród zróżnicowanej środowiskowo przestrzeni woliery, w tym swobodnego miejsca pobytu z dala od publiczności lub w zbliżeniu/

Tomasz Strug/goz

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 lipiec 2019 00:16

Newsletter

Historia

Podział Gdańska na dzielnice w latach …

Przedstawiamy bardzo ciekawy referat dra Jana Daniluka (Uniwersytet Gdański) dotyczący ewolucji podziału administracyjnego powojennego Gdańska (do końca 1973 roku).

13-12-2019 2520 Historia

"Miasta skoszarowane" Gdańsk …

Zapraszamy na zapis video spotkania z doktorem Janem Danilukiem, autorem książki "Miasta skoszarowane" Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945. Spotkanie odbyło się w 20 listopada w Muzeum...

23-11-2019 922 Historia

Ostatnio dodane

Etnopodróże: W obiektywie serca. Fotorelacja z Meksyku. Spotkanie z Anetą Paluszkiewicz

Etnopodróże: W obiektywie serca. Fotor…

Zapraszam na fotorelację z wyjątkowej wyprawy do Meksyku. Dzika dżungla, piękne wodospady i jeziora, majańskie piramidy, miejsca mocy, szamani i medycyna Indian, klimatyczne miasteczka, natura, ludzie i zwierzęta. Były plany bez...

16-02-2020 71 Rozrywka

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie warsztaty rodzinne

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie wars…

Weźcie koniecznie udział w rodzinnych warsztatach o sztuce współczesnej, które będą się odbywać w Pałacu Opatów (siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej). Zwiedzając wystawy stałe i czasowe, eksplorując Park Oliwski, poznacie sztukę...

16-02-2020 95 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29