Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Hopki i wejście do lasu przy ul. Polanki Hopki i wejście do lasu przy ul. Polanki fot. Tomasz Strug

Nie będzie wybiegu dla psów przy ul. Polanki

Mar 05, 2019

Nie będzie wybiegu dla psów na działce sąsiadującej z lasem przy skrzyżowaniu ul. Polanki z ul. Tetmajera. Pod wpływem nacisków środowisk rowerzystów, inicjator wniosku do Budżetu Obywatelskiego wycofał się z dotychczasowego pomysłu na rewitalizację tego miejsca i uratowanie zabytkowej groty widokowej Dworu III.

To miało być prawdziwe miejsce aktywnego wypoczynku dla czworonogów i ich właścicieli. Projekt „Wybiegaj się piesku” zakładał powstanie pierwszego w Oliwie profesjonalnego wybiegu dla psów, siłowni zewnętrznej z możliwością powstania placu zabaw dla dzieci. Rewitalizację tego miejsca miało dopełnić zadbanie o otoczenie i dawną grotę widokową -  jedyną oryginalną pozostałość po Dworze III i rodzinie Schopenhauerów.

Zamknięcie dla mieszkańców dostępu do terenu stadionu UG przy ul. Wita Stwosza tylko wzmogło ilość głosów napływających do Rady Oliwy o budowę wybiegu dla psów. Nasz portal również otrzymuje takie listy. - Bardzo to utrudniło życie wielu starszym osobom . Do lasu nie pójdą bo za ciężko a do Parku Oliwskiego nie można wejść z psem, nawet ma smyczy. I teraz Ci ludzie chodzą wzdłuż Wita Stwosza – napisała pani Magdalena.

To zmotywowało Tomasz Struga do ponownego złożenia wniosku do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Jego projekt „Wybiegaj się piesku” w ostatnich dwóch edycjach Budżetu Obywatelskiego nie wszedł do realizacji, zyskiwał jednak spore poparcie. Przed drugim głosowaniu wzbudził również protesty rowerzystów korzystających z usypanych tu hopków. Zapowiedź złożenia po raz trzeci wniosku do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego spowodowała utworzenie internetowej zbiórki podpisów pod petycją o zachowanie toru rowerowego przy ul. Polanki. Jej autorem jest Aleksander Kołodziej, inicjator budowy przed kilkunastoma laty ziemnego toru przeszkód w Oliwie.

 -  Tor ten został stworzony dzięki wieloletniej pracy pasjonatów bmx-a i innych rowerowych dyscyplin. Jest to miejsce kultowe, które zna niemal każdy bardziej aktywny człowiek w tym mieście, Polsce, jak i paru ludzi z innych krajów – czytamy w petycji. - Efekt ciężkiej wieloletniej pracy młodych, aktywnych ludzi miałby zostać zniszczony w ciągu kilku godzin, dramatycznie pozostawiając ich bez miejsca do jazdy. Smutek, jaki zagościłby w naszych sercach, gdyby pomysł ten został wdrożony w życie, byłby nieodwracalny. Czy chodzi właśnie o to, aby Ci najbardziej zapaleni do sportu ludzie mieliby zostać bez miejsca, które dotychczas umożliwiało im wyrażanie samych siebie?

Pod petycją podpisało się ponad 200 osób.

Tomasz Strug rozmawiał w zeszłym roku z Aleksandrem Kołodziejem, proponując możliwość przeniesienia hopków na teren pobliskiej żwirowni.

- Sam proponowałem Panu Aleksandrowi rozmowę o załatwieniu przeniesienia hopków do pobliskiej żwirowni. Niestety nie odezwał się do mnie po naszej rozmowie telefonicznej. Prosiłem tylko o jego adres mailowy, celem podłączenia do korespondencji w Urzędem Miejskim. – czytamy na profilu FB Rowerowa Metropolia. - Natomiast jest rosnąca presja mieszkańców na wybieg dla psów. A wolnych terenów już brak. Wszystko jest zagospodarowane albo prywatne. Osobną kwestią jest fatalny stan zabytku groty widokowej, w której mieszka bezdomny i menelnia w fundamentach niedokończonego budynku mieszkalnego. Obu kwestii nie da się rozwiązać, jeśli to wszystko będzie przysłonięte hopkami. Teren podlega pod konserwatora zabytków i wymaga natychmiastowego ratunku. Póki co jest zakładnikiem hopków. Możemy to zrobić wspólnie i zyskać dwa atrakcyjne miejsca. W projekcie BO można zawrzeć przeniesienie i odbudowę hopków na żwirowni. I to jest proponowany kompromis. Mimo inwektyw, które wyczytywałem z tekstów użytkowników hopków.

Wygrało utrzymanie status quo

Ostatecznie jednak Strug zrezygnował z dalszego zabiegania o zwycięstwo wniosku w Budżecie Obywatelskim. - OK. Macie to. NIE SKŁADAM wniosku dot. wybiegu dla psów w tym miejscu. Można było na żwirowni zrobić miejsce z możliwością rozwoju, a tak zostaniecie na glinianej prowizorce... Mam nadzieję, że Pan Aleksander weźmie na siebie również brzemię zaprzepaszczenia szansy ocalenia jedynego oryginalnego zachowanego do dziś elementu dawnego Dworu III i pamiątki po Schopenhauerach. Każdy ma różne priorytety. Mimo wszystko, udanej zabawy na hopkach!

Prócz głosów potępienia wybiegu dla psów, a nawet nawoływania do samosądów, pojawiają się również głosy negatywne wobec zostawienia tego miejsca w obecnym stanie. -  Królewską Dolinę dźwigano z kilkudziesięciu lat powojennych zaniedbań od bardzo podobnego stanu. Utrzymywanie status quo to jakby zgoda na barbarzyństwo, do którego dopuszczono, kiedy brakowało tu gospodarza – napisał Wojciech Chmielewski. - Sam tor super rzecz i popieram ale w tej lokalizacji (w zdewastowanym romantycznym ogrodzie Joanny Schopenhauer) jestem totalnie przeciw.

Pr

.

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 marzec 2019 22:13

Newsletter

Historia

Włókniarz Oliwa

Pan Marek Gosieniecki przesłał nam ciekawe zdjęcie, które może rozpocznie odtwarzanie sportowej historii powojennej Oliwy. To zarazem historia znikającego na naszych oczach boiska przy ul. Kościerskiej, które lata świetności przeżywało...

16-02-2019 711 Historia

Wystawa o budowie "Okrąglaka"…

Wystawa opowiada o okolicznościach powstania oraz zaangażowaniu mieszkańców Przymorza w tworzenie parafii oraz budowę na swoim osiedlu kościoła NMP Królowej Różańca Świętego, popularnie zwanego „Okrąglakiem”.

27-11-2018 1391 Historia

Ostatnio dodane

SHALOM POLIN  Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej

SHALOM POLIN Gdański Przegląd Filmów…

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet zaprasza na Shalom Polin 6. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce...

05-03-2019 176 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Ratuszu Kultury - kalendarium wiosenne 2019

Dom Sąsiedzki w Ratuszu Kultury - kalen…

W a r s z t a t y m i ę d z y p o k o l e n i o w e Opowiadanie obrazem | Dyskusyjne warsztaty...

26-02-2019 542 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31