Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Boiska SP nr 23 przy ul. Opackiej Boiska SP nr 23 przy ul. Opackiej fot. Tomasz Strug

Kto ma klucz do boisk w Oliwie? Obiekty sportowe za publiczne pieniądze są niedostępne dla mieszkańców

Paź 11, 2018

Wysokie płoty, monitoring, wejściowe bramki zamknięte na klucz. W środku boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki. Oliwa ma nowoczesne obiekty sportowe, ale są niedostępne dla mieszkańców. Mają jeszcze jedną wspólną cechę: powstały za publiczne pieniądze. Sprawą zajął się Dziennik Baltycki.

Dla wielu gdańszczan Oliwa jest dzielnicą ludzi starszych, w której jest zoo, park i katedra. Mieszkają w niej także dzieci i młodzież. I to całkiem sporo. Jeszcze nie tak dawno wsiadając na rower można było w 15 minut dotrzeć do 7 boisk w Oliwie! Trawiastych, piaszczystych, asfaltowych. Dostępnych dla wszystkich. Coś, co przypomina boisko jest przy sali gimnastycznej obok szkoły Fregata przy ul. Cystersów. W środku ogrodzonego płotem placu są dwie bramki do piłki ręcznej i dwa kosze. Jeśli sprzyja to jakiejś aktywności, to tylko grze „jeden na jeden” w kosza lub nauce jazdy na rowerze dla małych dzieci. Drzwi na sportowy plac są zamknięte bo od 2 lipca trwa remont sali gimnastycznej. Do odwołania. Boisko przy Fregacie, to także przykład tego czemu i komu miało służyć kiedy w maju 2007 roku otwierał je wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński, który trzy lata później zginął w katastrofie smoleńskiej. Płażyński postanowił wtedy pomóc lokalnej społeczności Oliwy zbudować nowoczesny obiekt. Na budowę boiska przekazał także część pieniędzy, które dostał jako zwrot za kampanię wyborczą. Kolejne kwoty do szkoły trafiły z ogólnopolskiego programu Ministerstwa Sportu i firmy ubezpieczeniowej PZU „Blisko boisko”, którego pomysłodawcą był Maciej Płażyński.

Boisko SP36 fregata

Boisko przy obecnej Szkole Fregata - stan z roku 2008

W maju 2007 roku wielką wstęgę w bramce na boisku ze sztuczną trawą przecięli m.in. ówczesny metropolita arcybiskup Tadeusz Gocłowski, wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński oraz Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Boisko powstało jako „wyraz codziennej troski o wszechstronny rozwój młodzieży”. Dziś korzystają z niego tylko uczniowie niepublicznej szkoły podstawowej. - Wynajmujemy boisko, ale odpłatnie - dowiedzieliśmy się we Fregacie. - Godzina dla klubowej młodzieży kosztuje 40 złotych, dla dorosłych 80. Rok temu uroczyście otwarto wielofunkcyjne boisko przy Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Opackiej. Pani w sekretariacie szkoły nie była do końca zorientowana jaka jest możliwość skorzystania z boiska. Podobno trzeba się w tej sprawie kontaktować z paniami woźnymi...

V LO Boisko20140828 06

Boisko V LO przy ul. Liczmańskiego

Boisko V Liceum Ogólnokształcącego jest czynne do godz. 17, a raz w tygodniu do 16 - czytamy w regulaminie zawieszonym na ścianie sali gimnastycznej. - Nie wynajmujemy boiska - usłyszeliśmy w V LO. - Mamy tyle zajęć szkolnych, że nie udostępniamy naszych obiektów. Jeszcze nie tak dawno na banerze przy płocie można było przeczytać hasło: „Budujemy dla nas”. Na ścianie budynku sali gimnastycznej przy ul. Liczmańskiego jest tablica przypominająca, że w tym miejscu swoją drogę do wielkiej sportowej kariery zaczynał Janusz Sidło, legendarny polski oszczepnik...

Grzegorz Kryger, z-ca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku: - Dostęp do boisk przy szkołach publicznych powinien być dla mieszkańców nie tylko swobodny, ale także bezpłatny. To dziwna sytuacja, bo z wielu miejsc w Gdańsku mamy sygnały, że mieszkańcy korzystają z nich do późnych godzin wieczornych. Te trzy placówki szkolne zostaną sprawdzone. Dyrekcja szkoły czy administrator boiska może podjąć decyzję, że obiekt jest zamknięty jeśli wymaga on naprawy, ale musi być to jasno opisane przy wejściu na obiekt. Jeśli boisko jest w stanie nadającym się do korzystania, powinno być otwarte. Ta sytuacja zostanie wyjaśniona - mówi Kryger.

Dzielnica, która kiedyś słynęła z aktywności fizycznej jej mieszkańców - sportowo umiera. W Oliwie nie weźmiesz już piłki pod pachę i nie pójdziesz jej pokopać na boisku. Nie potrenujesz dryblingu, nie zagrasz „ulica na ulice”. Ktoś powie: takie czasy, dziś nie potrzeba tylu boisk co kiedyś, bo nie było internetu, telefonów i stu kanałów w telewizji. Tyle, że brak alternatywy w postaci choćby jednego boiska, które byłoby dostępne dla wszystkich, to porażka dorosłych, a w konsekwencji dramat dzieci i młodzieży. Na pytanie: „dlaczego nie pójdziesz pokopać piłki?” młody człowiek zza monitora komputera odpowiada zgodnie z prawdą: „bo nie ma gdzie”. Zawsze wydawało mi się, że na prestiż Oliwy wpływ powinien mieć także swobodny dostęp mieszkańców do obiektów sportowych. Siłownie pod chmurką, które są dobrym pomysłem, to za mało. Zwłaszcza dla młodych. Warto spojrzeć dalej: o boisku przy Kościerskiej można napisać tylko tyle, że najczęstszymi gośćmi są na nim...dziki. Na boisko uniwersyteckie przy Wita Stwosza wyprowadza się psy. Teren przy Bytowskiej, gdzie trenowała piłkarska reprezentacja Niemiec niszczeje. To był prezent od niemieckiej federacji dla Gdańska. Piaszczystego boiska przy Grunwaldzkiej już dawno nie ma, bo stoi na nim jeden z wieżowców Olivia Business Centre... Nie trzeba być wybitnym intelektualistą, by zrozumieć, że możliwość fizycznej aktywności młodzieży to dużo mniejsze nakłady na późniejsze leczenie wad postawy, otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia i wielu innych. Nic nie zastąpi swobodnej „gierki w nogę”, która jak żaden specjalistyczny trening pozwala na samodzielne myślenie na boisku, uczenie się społecznych zachowań, czy po prostu pozwala pobyć razem. W realnym, nie wirtualnym świecie. 

Adam Mauks – Dziennik Bałtycki

Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2018 13:03

Newsletter

Historia

Historia Campusu Uniwersytetu Gdańskieg…

27 maja 2019 roku w Oliwskim Ratuszu Kultury odbył się wykład Marcina Szumnego „Campus Uniwersytetu Gdańskiego”. Wykład wygłoszono w ramach cyklu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

20-06-2019 905 Historia

Architektura Oliwy - wykład prof. Jakub…

Katedra, kościół św. Jakuba, Dwory Oliwskie czy domki przy ul. Kwietnej. Opisania dawnej architektury Oliwy podjął się Jakub Szczepański.

28-05-2019 1768 Historia

Ostatnio dodane

Oliwska Wyprzedaż Garażowa - edycja Jesień 2019

Oliwska Wyprzedaż Garażowa - edycja Je…

Czas przejrzeć szafy, piwnice i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Po wiosennych porządkach, z początkiem jesieni powracamy z kolejną edycją Oliwskiej Wyprzedaży Garażowej. 

18-09-2019 256 Rozrywka

Open House Gdańsk - Oliwa

Open House Gdańsk - Oliwa

Misją festiwalu Open House jest przybliżanie mieszkańcom oraz odwiedzającym tego, co już znają, co chcieliby zobaczyć ponownie i czego nie mieli jeszcze okazji widzieć.

09-09-2019 216 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30