Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku Oliwie Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku Oliwie

Problemy z nocną opieką Szpitala Dziecięcego

Gru 23, 2017

Nocna i świąteczna opieka medyczna w Szpitalu Dziecięcym Polanki szwankuje. Zdarzają się przypadki, że nie ma żadnego lekarza i z tego powodu rodzicie z chorymi dziećmi krążą po całym mieście w poszukiwaniu pomocy.

1 października wszedł w życie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej zwany potocznie siecią szpitali. Z tego powodu nastąpiły również zmiany w organizacji nocnej  i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej. Opiekę tę mają bowiem obowiązek świadczyć zakwalifikowane do sieci szpitale I, II i III stopnia (w województwie pomorskim jest ich 18) oraz szpitale pediatryczne. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Okazuje się, że wymyślony w Ministerstwie Zdrowia system do dziś sprawia kłopoty pacjentom i szpitalom.

- Dziecko poczuło się wieczorem na tyle źle, że postanowiłam pojechać do lekarza – opowiada pani Aneta z Oliwy o wydarzeniach z nocy z 12 na 13 grudnia. – Byłam bardzo zdziwiona, dojechawszy na Polanki do specjalistycznego dziecięcego szpitala, gdzie mnie dwie pielęgniarki poinformowały, że nie ma lekarza. W nocy nie ma lekarza!

Pielęgniarki skierowały naszą czytelniczkę z dzieckiem do przychodni przy ul. Lema, która znajduje się na Morenie. Tam jednak też cieżko się dostać.

Okazuje się, że takie sytuacje nie są wyjątkiem. – Na stronie szpitala znalazłam informację kobiety, która była 7 i 8 grudnia i też nie było pediatry – mówi pani Aneta. Z kolei od pani Karoliny z Moreny mamy informację, że rodzice z dziećmi odsyłani są na Lema już przy szlabanie oliwskiego szpitala. Portier przy bramie poinformował naszą czytelniczkę, że nie ma lekarza na dyżurze.

Musi być lekarz, niekoniecznie pediatra

- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z czerwca tego roku nie przewiduje zapewnienia przez placówki sprawujące nocną i całodobową świąteczną opiekę medyczną obecności lekarza pediatry w godzinach pracy placówki – informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku. - We wspomnianym dokumencie mowa jest jedynie o poradach udzielanych w tych placówkach przez lekarza i pielęgniarkę posiadających prawo wykonywania zawodu. Oznacza to, że każdy lekarz i pielęgniarka mają obowiązek udzielania porady wszystkim zgłaszającym się osobom bez względu na ich wiek.

W szpitalu dziecięcym nie było w ogóle lekarza. Była tylko pielęgniarka. Czy to wystarcza? Czy sama pielęgniarka może udzielać porad?

- Nie, sam pielęgniarka to za mało – odpowiada Mariusz Szymański. -  Wszelkie skargi pacjenci mogą kierować do Wydziału Spraw Świadczeniobiorców pomorskiego NFZ, tel. 583218626, 583218635, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten wydział zobowiązany jest sprawdzić i wyjaśnić każdy sygnał od pacjenta dotyczący ewentualnego naruszenia umowy podpisanej przez świadczeniodawcę z NFZ. Każdorazowo skarżący pacjent otrzymuje  informację o efektach podjętych przez NFZ działań w konkretnej sprawie.

To zdarzenie losowe - twierdzi szpital

Pytanie o brak lekarza w czasie nocnej  i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej wysłaliśmy również do Szpitala Dziecięcego Polanki. Poniżej przytaczamy treść całej odpowiedzi:

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowane są przez Szpital Dziecięcy Polanki od 1 października br. W myśl przepisów są to świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej, udzielane w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Realizowane są one od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do godziny 8.00 dnia następnego. Szpital Polanki przyjmuje pacjentów do 18 roku życia, jednak dla wygody pacjenta porady udzielane są także osobom powyżej 18 roku życia, w ramach podwykonawstwa osoby takie są  przyjmowane w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej przy ul. Polanki 117.

Szpital Polanki jest jednym z pięciu podmiotów na terenie Gdańska świadczącym nocną i świąteczną obsługę chorych. Pacjenci mogą również skorzystać z takiej pomocy: w Nadmorskim Centrum Medycznym przy ul. Świętokrzyskiej 4, Przychodni Rodzinnej Medica Plus przy ul. Lema 21 oraz z dwóch punktów podmiotu Copernicus przy ulicach: Jana Pawła II 50 oraz Powstańców Warszawskich 1/2. W ramach takich usług nie obowiązuje rejonizacja.  

Odnosząc się do opisanej sytuacji braku lekarza w ramach obsługi nocnej, może ona wynikać z nagłej nieprzewidzianej absencji lekarskiej, spowodowanej np. chorobą lub ważnymi sprawami rodzinnymi. W przypadku braku lekarza w NOCH pacjent może zawsze skorzystać 
z porady lekarskiej w tym lekarza pediatry w szpitalnej Izbie Przyjęć. Okres jesienno-zimowy cechuje się zawsze zdecydowanym wzrostem liczby pacjentów w naszych placówkach, co skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na poradę; niestety jest to także okres wzrostu zachorowań wśród lekarzy. 

Pragnę również zauważyć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 28 czerwca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych - realizacja umowy w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej obejmuje poradę udzieloną przez lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu oraz pielęgniarkę posiadającą prawo wykonywania zawodu. Rozporządzenie to nie przewiduje konieczności zapewnienia lekarza pediatry, wobec czego każdy lekarz i pielęgniarka mają obowiązek udzielania porady wszystkim zgłaszającym się osobom, bez względu na wiek.  

Szpital Dziecięcy Polanki w trosce o dobro pacjenta stara się jednak jeżeli jest to tylko możliwe zapewnić obecność lekarza pediatry w ramach nocnej i świątecznej obsługi chorych. Pragniemy zauważyć, że żaden pacjent zgłaszający się do naszej placówki nie jest pozostawiany bez pomocy.  

Jarosław Cejrowski
Rzecznik Prasowy

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o. o. 

este

Ostatnio zmieniany sobota, 23 grudzień 2017 12:47

Newsletter

Historia

50-lat działalności Muzeum Gdańska

2 kwietnia 1970 r. udostępniono zwiedzającym Ratusz Głównego Miasta, siedzibę główną dzisiejszego Muzeum Gdańska. Obecnie 10 oddziałowe muzeum jest jedną z chętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Gdańsku. Zamiast przeniesionych z powodu koronawirusa na 24...

02-04-2020 134 Historia

Podział Gdańska na dzielnice w latach …

Przedstawiamy bardzo ciekawy referat dra Jana Daniluka (Uniwersytet Gdański) dotyczący ewolucji podziału administracyjnego powojennego Gdańska (do końca 1973 roku).

13-12-2019 3008 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!

Ratujemy oliwską gastronomię!

Od soboty restauracje, kawiarnie czy bary muszę być zamknięte. Nadal jednak mogą sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia można brać na wynos lub też z dostawą...

16-03-2020 2683 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Oliwskim Ratuszu Kultury - marzec 2020

Dom Sąsiedzki w Oliwskim Ratuszu Kultur…

Drodzy Sąsiedzi, spotkajmy się w marcu: 02.03 poniedziałek10:00-13:00 English Lang. Issues14:00 Porady prawne Pana Józefa16: 00 Brydż03.03 wtorek10:00 – 13:00 Grupa My mamy!04.03 środa9:00 – 13:00 Co-working10:00-12:00 Grupa aktorska. Warsztaty teatralne...

03-03-2020 298 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Kwiecień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30