Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Czy będzie powtórka głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018?

Paź 26, 2017

Czy w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zniknęło kilka tysięcy oddanych głosów? Tak twierdzi troje społeczników, którzy promowali jeden z projektów ogólnomiejskich. Miasto najpierw twierdzi, że to pomówienia i fałszywe oskarżenia. Potem jednak wzywa firmę informatyczną z Olsztyna do pilnego sprawdzenia nadzorowanego przez nią procesu głosowania i zliczania głosów. Prezydent Gdańska dopuszcza możliwość powtórzenia głosowania, jeśli skala błędów byłaby duża.

- Około 60% głosów oddanych na nasz projekt ogólnomiejski nr 10 zniknęło z bazy głosów Urzędu Miejskiego – twierdzą koordynatorzy kampanii Rowerowa Metropolia: Roger Jackowski, Lidia Makowska, Michał Błaut.

Mimo dużych nakładów na promowanie swojego wniosku „Razem poprawmy drogi piesze i rowerowe w Gdańsku cz. 2”, zaskoczył ich skromny wynik w głosowaniu. Dziwne było również co innego.

- Postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się wynikom – napisali na swojej stronie internetowej. - Porównaliśmy statystykę tegorocznego głosowania z danymi z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Sprawdziliśmy, jak wielu z głosujących w 2015, 2016 i 2017 r. nie oddało głosu na projekt ogólnomiejski (zagłosowało wyłącznie na projekty dzielnicowe):

Bo2018 proj og

- Jakim cudem w tegorocznym głosowaniu Budżetu Obywatelskiego co czwarta osoba zrezygnowała z oddania głosu na projekt ogólnomiejski?
Widząc tak dziwne wyniki, 9 października występujemy do władz Gdańska o udostępnienie pełnej bazy danych nieosobowych głosów oddanych w BO 2018 (…) 17 października w odpowiedzi na nasz wniosek Urząd Miejski w Gdańsku udostępnia wykaz wszystkich danych nieosobowych głosowania BO 2018. Dane (pliki excela) zostają umieszczone na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.

Poprosiliśmy osoby, które głosowały na nasz projekt, o dane ich głosowania (dzień i godzinę głosowania, wiek, płeć, dzielnicę, nazwy popartych projektów).
Wynik weryfikacji? Okazało się, że ok. 60% głosów oddanych na nasz projekt ogólnomiejski nr 10 zniknęło z bazy głosów Urzędu Miejskiego!

Na swojej stronie dowodzą, że znikały głosy oddane na ich projekt oraz na projekty dzielnicowe. Każdy może sprawdzić, czy jego głosy zostały prawidłowo zliczone pod adresem: www.bogdansk.pl.

Twórcy projektu postawili publicznie trzy pytania:

1. Jak doszło do tego, że głosy oddane przez mieszkańców nie figurują w bazie głosów Budżetu Obywatelskiego 2018 opublikowanej przez Urząd Miejski ani nie zostały uwzględnione w ogłoszonych wynikach BO?
2. W jaki sposób Urząd Miejski zamierza zweryfikować błędne wyniki głosowania Budżetu Obywatelskiego 2018 w Gdańsku?
3. Jakie osoby z władz Gdańska miały dostęp do podglądu wyników głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018 w trakcie trwania głosowania?

 

Głosowania przebiegało prawidłowo ... 

W związku z tą sytuacją, w Urzędzie Miejskim zwołano dziś briefing prasowy. na którym wyjaśniano przedstawiono zasady, na jakich odbyło się głosowanie. Podkreślono, że żaden z pracowników Urzędu nie miał dostępu do panelu, w którym mógłby wpływać na wyniki głosowania. 

Przedstawiamy poniżej treść oświadczenia Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

W związku z pomówieniami i fałszywymi oskarżeniami dotyczącymi głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2018 stanowczo zaprzeczamy jakoby doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości w głosowaniu i podaniu wyników głosowania BO.

Obsługą elektronicznego systemu naboru wniosków i głosowania zajmuje się firma IMPLYWEB z Olsztyna, która ma udokumentowane doświadczenie w obsłudze elektronicznych systemów obsługi budżetu obywatelskiego.

W trakcie przebiegu konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego jako zlecający usługę nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń do prowadzenia systemu elektronicznego na żadnym etapie. Zwrócimy się jednak do firmy o wyjaśnienia i sprawdzimy czy firma wywiązała się z zapisów umowy.

Proces głosowania przebiegł prawidłowo i był widoczny tylko dla pracowników urzędu odpowiedzialnych merytorycznie za projekt Budżetu Obywatelskiego (mieli oni jedynie podgląd, nie mogli zaś w żaden sposób ingerować w system i wynik głosowania). Głosy były rejestrowane na specjalnie przygotowanej w tym celu stronie internetowej, która była dostępna dla mieszkańców przez cały okres głosowania. System do głosowania był bardzo restrykcyjny i zawierał szereg zabezpieczeń, które blokowały możliwość oddania głosu, gdy wykryje jakąś nieprawidłowość (tzw. blokady hakerskie). Każdy głos w bazie danych jest dokładnie opisany wraz z danymi głosującego, godziną i datą jego oddania oraz adresem IP urządzenia, z którego został oddany. Każda osoba, która uczestniczyła w głosowaniu w dniach 18 września - 2 października br. może sprawdzić, czy jej punkty zostały przyznane wskazanym przez siebie projektom. Dodatkowo posiadamy bazę telefonów komórkowych, na które zostały wysłane kody SMS potwierdzające głosowanie. Osoby, które głosowały w punktach konsultacyjnych również mogą potwierdzić swoje głosowanie. Takie sytuacje już miały miejsce - zdarzało się, że mieszkaniec czy mieszkanka chciał/chciała sprawdzić czy głosowanie zostało uznane lub sprawdzić jednorazowość użycia numeru PESEL.

Przypominamy, że w tegorocznym głosowaniu na projekty BO wzięły udział 23 projekty ogólnomiejskie, z których mieszkańcy wybrali do realizacji 5 projektów. Zwycięski projekt zdobył 6082 głosy - był to projekt " Bezpieczny Gdańsk - 26 defibrylatorów do ratowania życia w przestrzeni miasta”. Na projekt "Razem poprawmy drogi piesze i rowerowe w Gdańsku część 2" zagłosowało 3325 mieszkańców, czyli blisko o połowę mniej od zwycięskiego, pierwszego projektu.
Jest nam przykro, że inicjatorzy projektu, który nie został wybrany w głosowaniu przez mieszkańców próbują zdyskredytować ich wolę i nie mogą pogodzić się z przegraną.

 

... Możliwe powtórzenie głosowania

Pracownicy Urzędu miejskiego zaczeli jednak chyba tracić pewność do prawidłowości w głosowaniu. Po przesłaniu do dziennikarzy treści powyższego oświadczenia, kilkadziesiąt minut później przesłano do niego uzupełnienie. - Wezwaliśmy firmę IMPLYWEB, której miasto powierzyło przeprowadzenie procesu głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018 do pilnego sprawdzenia tego procesu po kątem zliczania wszystkich oddanych głosów oraz sprawdzenia czy podczas oddawania głosów mogło dość do ich częściowego lub całkowitego nie zliczania - poinformowała Magdalena Skorupka-Kaczmarek, Rzecznik Prasowy Prezydenta Gdańska 

 - Biorę pod uwagę możliwość powtórzenia głosowania, jeśli okaże się, że skala błędów była znaczna. Ale najpierw musimy wiedzieć, co naprawdę się stało – zaznacza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w cytacie na stronie internetowej miasta.

Ts

Ostatnio zmieniany czwartek, 26 październik 2017 20:53

Newsletter

Historia

50-lat działalności Muzeum Gdańska

2 kwietnia 1970 r. udostępniono zwiedzającym Ratusz Głównego Miasta, siedzibę główną dzisiejszego Muzeum Gdańska. Obecnie 10 oddziałowe muzeum jest jedną z chętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Gdańsku. Zamiast przeniesionych z powodu koronawirusa na 24...

02-04-2020 57 Historia

Podział Gdańska na dzielnice w latach …

Przedstawiamy bardzo ciekawy referat dra Jana Daniluka (Uniwersytet Gdański) dotyczący ewolucji podziału administracyjnego powojennego Gdańska (do końca 1973 roku).

13-12-2019 2976 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!

Ratujemy oliwską gastronomię!

Od soboty restauracje, kawiarnie czy bary muszę być zamknięte. Nadal jednak mogą sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia można brać na wynos lub też z dostawą...

16-03-2020 2425 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Oliwskim Ratuszu Kultury - marzec 2020

Dom Sąsiedzki w Oliwskim Ratuszu Kultur…

Drodzy Sąsiedzi, spotkajmy się w marcu: 02.03 poniedziałek10:00-13:00 English Lang. Issues14:00 Porady prawne Pana Józefa16: 00 Brydż03.03 wtorek10:00 – 13:00 Grupa My mamy!04.03 środa9:00 – 13:00 Co-working10:00-12:00 Grupa aktorska. Warsztaty teatralne...

03-03-2020 283 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Kwiecień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30