Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Mozartiana w 2009 roku Mozartiana w 2009 roku fot. Tomasz Strug

Mozartiana bez tańczących fontann w Parku Oliwskim

Maj 06, 2017

To wynik skandalu związanego ze zniszczeniami spowodowanymi organizacją iluminacją świątecznej w Parku Oliwskim. Dla pokazu fontanny miasto proponuje inne lokalizacje w pobliżu parku.

Organizator Mozartiany, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, zwrócił się w połowie kwietnia do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z pismem dotyczącym organizacji 12 Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w przestrzeni Parku Oliwskiego. W tym tygodniu GZDiZ poinformował organizatora o warunkach, jakie należy spełnić na etapie przygotowań, trwania imprezy oraz po zakończeniu imprezy (podczas demontażu).

- W piśmie tym nie wyrażono zgody na zorganizowanie pokazów tańczącej fontanny na parterze ogrodowym przed Pałacem Opatów – informuje Maria Jaźwińska z GZDiZ. - Brak akceptacji tego elementu Mozartiany wynika z wytycznych Rady Programowej Parku Oliwskiego oraz faktu odtworzenia trawników na górnym tarasie metodą pełnego darniowania (wraz z siatką na krety), nowej różanki oraz instalacji systemu automatycznego nawadniania  - będącego w okresie gwarancji.

Organizatorowi Mozartiany zaproponowano trzy alternatywne propozycje poza Parkiem Oliwskim:
- w rejonie Stawu Młyńskiego przy al. Grunwaldzkiej
- na terenie między ulicami Ziemowita i Subisława w pobliżu Gimnazjum nr 37
- na terenie przy Potoku Oliwskim od strony ul. Chłopskiej.

- Aktualnie czekamy na stanowisko organizatora Mozartiany względem zaproponowanych rozwiązań – informuje Maria Jaźwińska.

Publiczność na trawnikach Ogrodu Francuskiego w czasie pokazu tańczących fontann  (2012)    fot. Tomasz Strug 

Z pewnością to zaskoczenie dla organizatorów wydarzenia. Zamieszczony na początku roku w internecie program festiwalu wymienia w trzech kolejnych wieczorach sierpnia "pokaz tańczącej fontanny do muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta (przy południowej fasadzie Pałacu Opatów)".

Będziemy musieli zrezygnować w ogóle z fontanny, bo ona jest integralną częścią festiwalu – komentuje zalecenia GZDIZ Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego. – Gdybyśmy mieli robić to poza parkiem, to nie mielibyśmy publiczności. To znaczy, być może na fontannę ludzie przyjdą, ale nie mogą potem przyjść na koncert.

Warto przypomnieć, że w opublikowanych w listopadzie ubiegłego roku zaleceniach Rady Programowej Parku Oliwskiego napisano wprost, że „niewskazane jest organizowanie w parku imprez masowych (np. Mozartiana). (…) Wskazana jest organizacja imprez kameralnych, które nie będą stwarzać zagrożenia dla parterów, rabat, trawników i zabytkowego wyposażenia parku”.

Zniszczenia w Parku Oliwskim

Zalecenia GZDiZ podyktowane są próbą zminimalizowania ryzyka dewastacji Parku Oliwskiego. Przypomnijmy, że w kwietniu w Ogrodzie Francuskim przed Pałacem Opatów wyłożono 2800 metrów kwadratowych nowej trawy z rolki. Wcześniej założono system nawodnieniowy oraz siatkę na krety. Prace te kosztowały blisko 100 tys. złotych. Były one wymuszone zniszczeniami powstałymi w grudniu i styczniu podczas świątecznej iluminacji organizowanej przez zależną od miasta Fundację Gdańską. Szacuje się, że przed samymi świętami Bożego Narodzenia trawniki parkowe stratowało ponad 100 tys. osób.

Mieszkańcy Oliwy, członkowie Rady Programowej Parku Oliwskiego oraz Zarząd Dzielnicy Oliwa apelują o zaniechanie organizacji iluminacji świątecznej w Parku Oliwskim i organizację wydarzenia w innych miejscach miasta. Świątecznej iluminacji w Oliwie sprzeciwia się również Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Są chętni na przejęcie świątecznych światełek. Uchwałę w tej sprawie podjęła m.in. Rada Dzielnicy Aniołki. Proponuję ona przyozdobienie Parku Steffensów, który znajduje się pomiędzy al. Zwycięstwa a stacją SKM Gdańsk Stocznia.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: "Park Steffensów jest obszarem predysponowanym do organizacji imprez o charakterze rodzinnym i rekreacyjnym. Bliskość stacji SKM (Stocznia, Politechnika), przystanków tramwajowych (Brama Oliwska, Chodowieckiego, Uniwersytet Medyczny i Stocznia Gdańska) i autobusowych (Brama Oliwska, Cmentarz Garnizonowy), popularnej ścieżki rowerowej oraz miejsc parkingowych (Brama Oliwska – Plac Zebrań Ludowych) zapewnia swobodną możliwość dotarcia z obszaru całego Gdańska. Uzupełnienie przestrzeni pomiędzy sezonowym lodowiskiem a Europejskim Centrum Solidarności o atrakcję w postaci zimowej iluminacji stworzyłoby ofertę całodziennej rekreacji dla gdańskich rodzin a zarazem przyczyniłoby się do ożywienia obszaru. Ponadto sposób zakomponowania Parku Steffensów (ogród swobodny – angielski) powoduje, że jest to obszar znacznie mniej wrażliwy na presję rekreacyjną niż Park Oliwski, w którym zainstalowano iluminację bożonarodzeniową w 2016 roku".

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie wyklucza, że ozdoby świąteczne pojawią się w kilku punktach miasta. Zarówno Adamowicz, jak i Fundacja Gdańska nadal jednak publicznie podtrzymują chęć kontynuacji imprezy w Parku Oliwskim, chociaż w zmienionej formie.

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany sobota, 06 maj 2017 22:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Newsletter

Historia

Patron i Pieśń Szkoły Podstawowej nr 35 …

Historia Skoły Podstawowej numer 35 w Oliwie rozpoczyna się w 1947 roku w gmachu przy ul. Cystersów. W 1950 roku szkoła zostaje przeniesiona do budynku przy ówczesnej Alei Sprzymierzonych. Od 1968...

05-05-2018 1435 Historia

Ulice wielkiego Gdańska. Aleje – Wielka …

Zapis video wykładu Andrzeja Januszajtisa, który odbył się 21 marca 2018 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

24-03-2018 2464 Historia

Ostatnio dodane

Sportowy Dzień Dziecka

Sportowy Dzień Dziecka

SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA obfituje w wiele atrakcji. Najmłodsi i trochę starsi mieszkańcy Trójmiasta, i nie tylko, będą mogli spróbować swoich sił w rozmaitych grach i zabawach, a także w różnych...

21-05-2018 40 Rozrywka

VIII Puchar Europy w Tradycyjnym Karate-Do

VIII Puchar Europy w Tradycyjnym Karate-…

W dniu 1 czerwca w ERGO Arenie na granicy Sopotu i Gdańska odbędzie się VIII Puchar Europy w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018 oraz XVIII Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do...

21-05-2018 22 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31