Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Wybiegaj się piesku

Mozartiana w 2009 roku Mozartiana w 2009 roku fot. Tomasz Strug

Mozartiana bez tańczących fontann w Parku Oliwskim

Maj 06, 2017

To wynik skandalu związanego ze zniszczeniami spowodowanymi organizacją iluminacją świątecznej w Parku Oliwskim. Dla pokazu fontanny miasto proponuje inne lokalizacje w pobliżu parku.

Organizator Mozartiany, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, zwrócił się w połowie kwietnia do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z pismem dotyczącym organizacji 12 Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w przestrzeni Parku Oliwskiego. W tym tygodniu GZDiZ poinformował organizatora o warunkach, jakie należy spełnić na etapie przygotowań, trwania imprezy oraz po zakończeniu imprezy (podczas demontażu).

- W piśmie tym nie wyrażono zgody na zorganizowanie pokazów tańczącej fontanny na parterze ogrodowym przed Pałacem Opatów – informuje Maria Jaźwińska z GZDiZ. - Brak akceptacji tego elementu Mozartiany wynika z wytycznych Rady Programowej Parku Oliwskiego oraz faktu odtworzenia trawników na górnym tarasie metodą pełnego darniowania (wraz z siatką na krety), nowej różanki oraz instalacji systemu automatycznego nawadniania  - będącego w okresie gwarancji.

Organizatorowi Mozartiany zaproponowano trzy alternatywne propozycje poza Parkiem Oliwskim:
- w rejonie Stawu Młyńskiego przy al. Grunwaldzkiej
- na terenie między ulicami Ziemowita i Subisława w pobliżu Gimnazjum nr 37
- na terenie przy Potoku Oliwskim od strony ul. Chłopskiej.

- Aktualnie czekamy na stanowisko organizatora Mozartiany względem zaproponowanych rozwiązań – informuje Maria Jaźwińska.

Publiczność na trawnikach Ogrodu Francuskiego w czasie pokazu tańczących fontann  (2012)    fot. Tomasz Strug 

Z pewnością to zaskoczenie dla organizatorów wydarzenia. Zamieszczony na początku roku w internecie program festiwalu wymienia w trzech kolejnych wieczorach sierpnia "pokaz tańczącej fontanny do muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta (przy południowej fasadzie Pałacu Opatów)".

Będziemy musieli zrezygnować w ogóle z fontanny, bo ona jest integralną częścią festiwalu – komentuje zalecenia GZDIZ Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego. – Gdybyśmy mieli robić to poza parkiem, to nie mielibyśmy publiczności. To znaczy, być może na fontannę ludzie przyjdą, ale nie mogą potem przyjść na koncert.

Warto przypomnieć, że w opublikowanych w listopadzie ubiegłego roku zaleceniach Rady Programowej Parku Oliwskiego napisano wprost, że „niewskazane jest organizowanie w parku imprez masowych (np. Mozartiana). (…) Wskazana jest organizacja imprez kameralnych, które nie będą stwarzać zagrożenia dla parterów, rabat, trawników i zabytkowego wyposażenia parku”.

Zniszczenia w Parku Oliwskim

Zalecenia GZDiZ podyktowane są próbą zminimalizowania ryzyka dewastacji Parku Oliwskiego. Przypomnijmy, że w kwietniu w Ogrodzie Francuskim przed Pałacem Opatów wyłożono 2800 metrów kwadratowych nowej trawy z rolki. Wcześniej założono system nawodnieniowy oraz siatkę na krety. Prace te kosztowały blisko 100 tys. złotych. Były one wymuszone zniszczeniami powstałymi w grudniu i styczniu podczas świątecznej iluminacji organizowanej przez zależną od miasta Fundację Gdańską. Szacuje się, że przed samymi świętami Bożego Narodzenia trawniki parkowe stratowało ponad 100 tys. osób.

Mieszkańcy Oliwy, członkowie Rady Programowej Parku Oliwskiego oraz Zarząd Dzielnicy Oliwa apelują o zaniechanie organizacji iluminacji świątecznej w Parku Oliwskim i organizację wydarzenia w innych miejscach miasta. Świątecznej iluminacji w Oliwie sprzeciwia się również Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Są chętni na przejęcie świątecznych światełek. Uchwałę w tej sprawie podjęła m.in. Rada Dzielnicy Aniołki. Proponuję ona przyozdobienie Parku Steffensów, który znajduje się pomiędzy al. Zwycięstwa a stacją SKM Gdańsk Stocznia.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: "Park Steffensów jest obszarem predysponowanym do organizacji imprez o charakterze rodzinnym i rekreacyjnym. Bliskość stacji SKM (Stocznia, Politechnika), przystanków tramwajowych (Brama Oliwska, Chodowieckiego, Uniwersytet Medyczny i Stocznia Gdańska) i autobusowych (Brama Oliwska, Cmentarz Garnizonowy), popularnej ścieżki rowerowej oraz miejsc parkingowych (Brama Oliwska – Plac Zebrań Ludowych) zapewnia swobodną możliwość dotarcia z obszaru całego Gdańska. Uzupełnienie przestrzeni pomiędzy sezonowym lodowiskiem a Europejskim Centrum Solidarności o atrakcję w postaci zimowej iluminacji stworzyłoby ofertę całodziennej rekreacji dla gdańskich rodzin a zarazem przyczyniłoby się do ożywienia obszaru. Ponadto sposób zakomponowania Parku Steffensów (ogród swobodny – angielski) powoduje, że jest to obszar znacznie mniej wrażliwy na presję rekreacyjną niż Park Oliwski, w którym zainstalowano iluminację bożonarodzeniową w 2016 roku".

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie wyklucza, że ozdoby świąteczne pojawią się w kilku punktach miasta. Zarówno Adamowicz, jak i Fundacja Gdańska nadal jednak publicznie podtrzymują chęć kontynuacji imprezy w Parku Oliwskim, chociaż w zmienionej formie.

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany sobota, 06 maj 2017 22:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Newsletter

Historia

Historia Oliwy w obiektywie Zbigniewa i …

Niesamowite opowieści o pracy fotoreportera oraz fotografie dokumentujące historię i miejsca Gdańska i Oliwy. Maciej Kosycarz zaczarował oliwian ponad trzygodzinną podróżą w czasie.

03-05-2017 2354 Historia

Skarby Oliwian - czekamy na wasze histor…

Z racji dużego zainteresowania akcją czekamy na wasze kolejne skarby! Drodzy Oliwianie, przynoście swoje skarby! Wyciągnijcie z domowych zakamarków wasze pamiątki i opowiedzcie nam ich historie. Sfotografujemy je, spiszemy opowieść, a potem...

14-03-2017 1716 Historia

Ostatnio dodane

Gdańskie Spotkania Ornitologiczne - Rokitniczka w dolinie Biebrzy

Gdańskie Spotkania Ornitologiczne - Roki…

Zapraszam na kolejne spotkanie, które odbędzie się w dniu 22 listopada 2017 (środa) o godzinie 17:00 w budynku Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Oliwie, przy ul. Wita Stwosza 59, sala...

15-11-2017 27 Rozrywka

Już lecą - kierunek Afryka / Czynna ochrona rybitw w dorzeczu Odry

Już lecą - kierunek Afryka / Czynna ochr…

Trójmiejska grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz rada dzielnicy oliwa zapraszają na kolejne spotkanie Grupy i prezentacje Grzegorza Zieleńca „Czynna ochrona rybitw w dorzeczu Odry” Kamili Wesołowskiej i Krystyny Szymankiewicz...

15-11-2017 23 Rozrywka

Wybiegaj się piesku

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Listopad 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30