Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Wybiegaj się piesku

Ubywa nam mieszkańców

Sty 09, 2014

Ubywa mieszkańców Oliwy, VII Dworu, Strzyży, Wrzeszcza i wielu innych, centralnych dzielnic Gdańska. Gdzie oni się podziali? O tym artykuł Piotra Dwojackiego.

Liczba_mieszkancow_Gdanska2011-2013

Zestawienie liczby mieszkańców w dzielnicach posiadających swoje rady. Ilość mieszkańców ma przełożenie na budżety Rad Dzielnic i Osiedli w Gdańsku

2,8 miliona ludzi - włodarze i rady miast aglomeracji trójmiejskiej dla tylu właśnie osób zarezerwowały tereny pod rozwój budownictwa (Trójmiasto liczy sobie poniżej 0,75 mln). A według prognoz GUS ludność Gdańska będzie maleć - w ciągu najbliższych kilkunastu lat nawet o 20 tys. mieszkańców. Dodam, że ponad 100 tys. obecnych gdańszczan mieszka w miejscach, które do 1973 roku ("za Gierka") w Gdańsku jeszcze nie były. Ale już są.

W roku 2013 liczba mieszkańców Gdańska w zasadzie się nie zmieniła. Od 2010 zasilaliśmy  bardzo konkretne dzielnice (dane w procentach):

mapa2_wzrost2013

W pozostałych dzielnicach liczba mieszkańców w ostatnich latach spada. Jak to wyglądało od początku tysiąclecia? Ano - też się przemieszczaliśmy. Grafiki można powiększyć, ale jeśli komuś się nie chce, to na ciemnoniebiesko zaznaczono te dzielnice, które straciły 15 lub więcej procent mieszkańców.

mapa1_migracje

Trend mamy zatem od lat i nic nie wskazuje na jego powstrzymanie. Co więcej, aktualne władze sprzyjają utrzymaniu migracji na obrzeża Gdańska. I władze państwowe (przyjęte z inicjatywy rządu przepisy o wspieraniu nowego budownictwa na przedmieściach - tzw. program "Deweloper na swoim" albo "Mieszkania dla deweloperów"), jak i wybrane przez nas władze miejskie - prezydent i radni Gdańska (plany zagospodarowania przestrzennego). 

Jak Gdańsk jest przygotowany na ten trend? Widzimy: rosnące dzielnice wyposażone są w pełną infrastrukturę, przedszkola, szkoły, chętnie lokują się tam przedsiębiorstwa (żeby do pracy nie było daleko), każda z dzielnic jest rozsądnie zaplanowana. Centra Kokoszek, Jasienia, Osowej czy Ujeściska są ładne i życzliwe mieszkańcom. Można w nich nie tylko spotkać się w licznych klubach i kafejkach, ale i załatwić wszystkie sprawy urzędowe...

Bredzę?


Cóż. To nie ja planowałem zasady, na których ma się rozwijać Gdańsk.

Piotr Dwojacki

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

+7 #15 ank 2014-01-13 21:09
A ja tam uwielbiam Oliwe. Cisza spokój, wszędzie blisko - do lasu na spacer, na plaże, na staróke, na monciak. dotego porzadnie skomunikowana. Dobrze że nie ma masy wielkich sklepów i tłumu dzikich ludzi. Mi sie tu podoba :lol:
Cytować
+3 #14 oliwa to nie zaspa 2014-01-13 13:27
Nie pytaj co Oliwa może zrobić dla Ciebie, lecz co ty możesz zrobić dla Oliwy.
:)
Cytować
+2 #13 oliwa to nie zaspa 2014-01-13 13:26
Czy pamiętacie, że było coś takiego jak II wojna światowa? a potem komunizm? I że były przesiedlenia? I mieszkania komunalne?
Ciężko znaleźć na jasieniu czy zaspie ludzi z 1945 w mieszkaniach komunalnych.
samo się nie zrobi...
Cytować
+6 #12 Dariusz 2014-01-12 13:15
Niestety masz rację. Dzielnica ludzi starszych i biednych, z niewiadomych przyczyn, została przez urzędników miejskich uznana za strefę prestiżu. Spowodowało to nieuzasadnione, wysokie podwyżki czynszów w lokalach usługowych. Efektem jest likwidacja działających w Oliwie od lat sklepów i zakładów usługowych. Zastępują je głównie banki. Gratulacje dla urzędników!
Cytować
+4 #11 Dariusz 2014-01-12 12:48
Myślę, że statystyki nie mówią całej prawdy. Wg mnie, zmniejsza się jedynie ilość zameldowanych mieszkańców. Patrząc na swoją okolicę, widzę że miejsce odchodzącego starszego pokolenia zajmują osoby wynajmujące mieszkania od spadkobierców.
Cytować
+5 #10 KK 2014-01-12 12:06
Pomimo iż jest tu syf, kiła i mogiła, nie chcę się stąd wyprowadzać.
Cytować
0 #9 ELIZA 2014-01-11 20:13
..no cóż, nie każdy lubi chodzić po Starówce, nad morzem jestem częściej niż wielu piszących na tym forum. Jeszcze raz mogę powtórzyć, że Oliwa jest ponura, brak sklepów i jest dzielnicą zapomnianą przez urzędników..
Cytować
+1 #8 KK 2014-01-10 19:42
Gratulować władzom? Tym "PO"pulistycznym czynownikom? Miała być tu strefa prestiżu, a jest g...
Cytować
+4 #7 oliwa to nie zaspa 2014-01-10 15:03
no właśnie, a wymierające Stare Miasto nocą? Kto z jasienia i okolic przyjdzie na kawę albo piwo? NIKT, bo ścibolą na auto żeby do centrum dojechać.
A starówka odżywa dzięki rosjanom i niemcom.
Ale za to mają świeże powietrze. Z szadółek oczywiście.
Brawo.
Cytować
+3 #6 oliwa to nie zaspa 2014-01-10 15:00
akurat ty to powinieneś chyba pierwszy się wyprowadzić. zamieszkaj na osiedlu "kolorowym"! he
Cytować