Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Czy przy Parku Oliwskim powstaną kolejne apartamentowce?

Sie 22, 2013

Wielką działkę u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Opackiej w Oliwie chce kupić od TVP firma Inpro. Władze Gdańska chcą już zmieniać "pod dewelopera" plan zagospodarowania przestrzennego. Przeciwna jest Rada Osiedla Oliwa.



Umowę przedwstępną na sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki o powierzchni ponad. 3,5 ha podpisano 20 czerwca. Przed laty teren ten od Telewizji Polskiej dzierżawiła firma Carrefour, która zamierzała wybudować tu hipermarket. Jednak protesty kupców i mieszkańców zablokowały ten pomysł.

Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z 2006 roku, działka przy al. Grunwaldzkiej przewidziana jest pod budowę obiektów usługowych i może być zabudowana tylko w 50 proc. Wykluczone jest powstanie w tym miejscu m.in. wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

Jeśli władze Gdańska, które mają prawo pierwokupu, nie zdecydują się na wykup działki od telewizji, przejdzie ona na własność dewelopera. Wiele wskazuje na to, że tak się własnie stanie. Podległe prezydentowi miasta Biuro Rozwoju Gdańska już przedstawiło projekt uchwały, który rozpocznie proces zmiany funkcji dla tego terenu. W uzasadnieniu czytamy: Przystąpienie do prac nad planem miejscowym podyktowane jest potrzebą weryfikacji zapisów obecnie obowiązującego planu w zakresie warunków urbanistycznych - zmiany m.in. intensywności zabudowy i wysokości zabudowy oraz zmiany przeznaczenia z usługowego na mieszkaniowo-usługowe.

Czyli jak widać, chodzi o to by umożliwić na tym terenie budowę osiedla mieszkaniowego. Wiadomo już, że takie osiedle powstanie po przeciwnej stronie ul. Opackiej. Obok swojej siedziby wybuduje je firma Doraco. Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna rejon ulicy Opackiej będzie głosowana w Radzie Miasta Gdańska już 29 sierpnia. Negatywną opinię wobec uchwały przedstawiła Komisja Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Osiedla Oliwa.

Teren ten oraz cały Zespół urbanistyczny Starej Oliwy z zespołem Potoku Oliwskiego należy chronić przed nadmierną urbanizacją, której proces gwałtownie postępuje w wyniku wcześniej uchwalanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ? czytamy w uzasadnieniu opinii Rady Oliwy. Za błędne uważamy pospieszne przystępowanie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania na podstawie doniesień medialnych o sprzedaży tego terenu (na znanych, obecnych warunkach MPZP) przez Telewizję Polską jednej z gdańskich firm deweloperskich. Uważamy również, że obszar ten powinien być zagospodarowany jedynie jako teren zieleni urządzonej lub o charakterze usługowym z funkcją obsługi ruchu turystycznego.

Przedwstępna umowa sprzedaży terenu opiewa na kwotę ok.19 milionów złotych. Telewizja Polska chce uzyskać w ten sposób pieniądze na rozwój technologiczny.

Pp

Opacka_mapka_planTVP

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

+5 #8 Strefa Prestiżu 2014-02-18 13:07
Czy rada dzielnicy (przeciwna inwestycji) popiera obecne śmietnisko, które istnieje w tym miejscu i woła o pomstę do nieba? W krzakach tam obecnych jest wszystko, włącznie z wyrzuconym sprzętem domowym oraz za...ną muszlą wc. I tak jest waszym zdaniem dobrze?
Przecież nowe osiedle nikomu nie będzie wadzić, a wręcz przeciwnie. Ludzie będą mieszkać blisko głównej arterii, terenów zielonych. Nie będą musieli stać w korkach codziennie, by wrócić do domu, tak jak mieszkańcy np. Osowy.
A jaka będzie architektura, jaka wysokość - o to taka Rada Osiedla powinna już zadbać, a nie negować likwidację tego bajzlu.
Cytować
-1 #7 Oliwa to nie zaspa 2013-08-25 21:58
Nie kumam jak można chcieć żeby wszędzie było tak samo. Wszędzie dyskont, tylko Oliwa nie ma...i bardzo dobrze! Oliwa się różni od innych tym, że nie ma tam biedry i chwała za to!
Emeryci mają darmowe przejazdy, mogą podjechać gdzie chcą, poza tym chyba gigant zakupów nie robią.
Cytować
+2 #6 Grzgrz 2013-08-23 19:50
Tak samo jak nic nie stoi na przeszkodzie aby dyskont powstał w przyziemiu wieżowca.

Skąd u nas to umiłowanie niskie zabudowy w centrum miasta? Nisko i dyskont jest kolo Lidla we Wrzeszcu - naprawdę chcecie aż tak oszpecic Oliwę? Dalczego nie mgłoby to wyglądac np. tak: http://u.jimdo.com/www13/o/sed97bfaa07a2e411/img/i7944bb7a06417deb/1307826203/std/5th-avenue-central-park.jpg
Cytować
+10 #5 jolik 2013-08-23 17:53
jestem za budową osiedla mieszkaniowego,ale w niskiej zabudowie /tak jak planowane os.DORACO/,które pozostawałoby w zgodzie a architekturą Oliwy.Potrzebny też jest duuuuży parking ,którego w Oliwei w okolicy parku i katedry brak!!!Nic nie stoi na przeszkodzie,żeby na tym terenie,wśród domków powstał tani diskont!!!
Cytować
+12 #4 betka 2013-08-22 15:26
ja tam nie wiem, mysle ze wiekszosc mieszkancow chcialaby ( a napewno nie mialaby nic przeciwko) aby w oliwie powstal jakis tanszy dyskont, ale lobby kupcow oczywiscie nie pozwoli na to by ktos im psul biznes :/ (oliwa to chyba jedynia dzielnica bez takich sklepow, skandal) a szkoda, moze wtedy chociaz jakoscia obslugi by zaczeli konkurowac, bo cena to by napewno nie dali rady
Cytować
+6 #3 Grzgrz 2013-08-22 14:10
"teren zieleni urządzonej lub o charakterze usługowym z funkcją obsługi ruchu turystycznego."

Co w praktyce ziści się jako zadeptany srajtrawnik, parking i budy z watą cukrową.

Nie kocham Inpro ale też oburzenie, że ktoś chce w środku miasta budować miejską zabudowę to gruba paranoja. Mało nieużytków mamy w Oliwie?
Cytować
+2 #2 naruciakk 2013-08-22 13:54
Rozumiem obawy, ale tam jest jedynie pole, gdy zostanie zabudowane okolica tylko zyska, lepiej, aby tam powstawały mieszkania niż przy obwodnicy. Ta działka tylko straszy. Tam powinno powstać gęsto zabudowane osiedle mieszkaniowe. Najlepiej bez płotu, ale i ogrodzone osiedle jest lepsze niż pole. Najlepiej, gdyby od strony Grunwaldzkiej powstała pierzeja handlowa, byłoby dobre miejsce na wyczekiwany przez wielu dyskont (osobiście najbardziej chciałbym, żeby był tam Lidl) :)
Cytować
+13 #1 Marcin 2013-08-22 13:10
"Przed laty teren ten od Telewizji Polskiej dzierżawiła firma Carrefour, która zamierzała wybudować tu hipermarket. Jednak protesty kupców i mieszkańców zablokowały ten pomysł."

Nie "protesty mieszkańców" tylko interesy kupców. Mieszkańcy jak kania dżdżu wypatrują w Oliwie taniego dyskonta, kupcy oliwscy wywindowali ceny do tego stopnia, że niezamożni mieszkańcy jeżdżą do innych dzielnic na zakupy.

Mieszkańcy Oliwy nie mają nic przeciw nowym apartamentowcom w tym miejscu, chcieliby jednak także taniego hipermarketu w swojej dzielnicy.
Cytować

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 759 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 3067 Historia

Ostatnio dodane

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski Niedziela 18.10.2020 ORGANIZATOR Fundacja Silni Ciałem Niezłomni Duchem Rada Dzielnicy Oliwa Sportevo Triathlon Team

10-10-2020 412 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 197 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane